Świdnica

Świdnica

Położenie geograficzne

Administracyjnie Świdnica leży w województwie dolnośląskim, jednocześnie będąc siedzibą powiatu świdnickiego. Natomiast pod względem geograficznym, miasta należy szukać na Przedgórzu Sudeckim. To właśnie z tego miasta rozciąga się niesamowity widok na Bystrzycę. Osoby lubiące wędrówki po szlakach górskich, mogą z miasta udać się w Góry Wałbrzyskie bądź na łańcuch sudecki. Świdnica to miasto na Dolnym Śląsku, które koniecznie trzeba odwiedzić. Malownicze kamienice, słynny hejnał, będący znakiem rozpoznawczym miasta, a także mnóstwo imprez kulturalnych, które przybliżają turystom Świdnicę oraz pobliskie okolice.

Historia

Pierwszy raz o Świdnicy, jako mieście, można było usłyszeć w 1267 roku. Jednak w historycznych danych pojawiają się informacje na temat powstania osady jeszcze we wcześniejszych latach, pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z 1243 roku. Należy wspomnieć o tym, iż prace archeologiczne pozwoliły odkryć osady, które pochodziły z roku 700 przed naszą erą. To właśnie w tym miejscu pierwsi osadnicy żyli ze złowionych w Bystrzycy ryb, jednocześnie przeprawiając się na drugą stronę rzeki. Natomiast jeszcze w XI wieku funkcjonowała tutaj wioska targowa, jednocześnie znajdująca się na szlaku handlowym, który przemierzali nasi sąsiedzi z Rusi oraz z Niemiec. Historia miasta była burzliwa, a miasto było wielokrotnie niszczone w wyniku najazdów nieprzyjaciół. Mimo tego miasto nie straciło swojego niepowtarzalnego urok, ponieważ za każdym razem odradzało się na nowo.

W ostatnim najbardziej burzliwym etapie dziejowym, podczas II wojny Światowej Świdnica znalazła się pod panowaniem Armii Czerwonej. Jednocześnie należy dodać, że tutaj przybywała liczna ludność z Kresów Wschodnich, a także Centralnej Polski. Czasy powojenne również przez długi czas, nie były łatwe dla mieszkańców Świdnicy, ponieważ władze komunistyczne zdecydowały się m. in. na rozebranie zabytkowej zabudowy wchodzącej w skład Starego Miasta. Natomiast jeszcze w latach 1984 do 1990 stacjonowały tutaj wojska radzieckie, a dokładniej Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej.

Znane osoby pochodzące ze Świdnicy

Wybierając się do Świdnicy, warto mieć świadomości, jakie słynne osoby pochodzą z tego miasta. Wśród nich można wymienić miedzy innymi Juliusza Chrząstowskiego, Marię Cinitz, która była astronomem, poliglotką oraz malarką żyjącą w XVII wieku. Bardziej znaną współcześnie aktorką pochodzącą ze Świdnicy jest Katarzyna Glinka oraz aktor Jerzy Kramarczyk. W Świdnicy urodzili się i wychowali się również liczni sportowcy: siatkarki - Anna Werblińska, Dorota Świeniewicz, czy Bogumiła Pyziołek, piłkarze - Janusz Gol oraz Arkadiusz Piech. Do znanych nazwisk pochodzących ze Świdnicy zaliczyć możemy również prezentera radiowego Wojciecha Manna.

Atrakcje, zabytki i miejsca

Jednym z najważniejszych, jak i najpopularniejszych zabytków, który należy zobaczyć po przyjeździe do Świdnicy jest kościół Pokoju. Pochodzi on z 1657 roku, a wybudowany został on systemem szachulcowym. Zabytek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest symbolem porozumienia polsko – niemieckiego, spotkali się tu bowiem w 1989 roku Tadeusz Mazowiecki i niemiecki kanclerz Helmut Kohl. Innym zabytkiem sakralnym jest cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, która została wybudowana w 1905 roku w stylu neoromańsko – bizantyjskim. Dobrze jest odwiedzić również Stary Rynek, na którym znajduje się cała masa ciekawych rzeźb pochodzących jeszcze z epoki barokowej.

Wspaniałym zabytkiem i wizytówką Świdnicy jest gotycka katedra św. Wacława i św. Stanisława, zlokalizowana na placu św. Jana Pawła II w południowo – wschodnich terenach miasta. To największy kościół na terenie Dolnego Śląska. To jedyna w Polsce katedra, która nie posiada stalli kapituły katedralnej. Świątynia wybudowana została w stylu późnogotyckim z trzynawową bazyliką. Nad fasada na wysokość 103 metrów wznosi się wieża. We wnętrzu można podziwiać 4 portale z rzeźbami z piaskowca: Matkę Bożą z Dzieciątkiem, Dwunastu Apostołów oraz patronów św. Stanisława i św. Wacława. Szczególną uwagę warto zwrócić na późnogotycką rzeźbę św. Anny Samotrzeciej.

Świdnica jest drugim po Wrocławiu miastem mogącym pochwalić się najlepiej zachowanym zespołem zabytkowej architektury. Stało się tak ponieważ miasto w trakcie II wojny światowej nie odniosło poważniejszych zniszczeń. Ponadto miasta stale restauruje obiekty o wartości historycznej. Obecnie wiele z budynków i kamienic znajdujących się na Starym Mieście jest wieczorową porą pięknie podświetlanych, co znacznie uatrakcyjnia wygląd.

Wybierając się do Świdnicy warto nastawić się na wiele atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych. Większość z nich odbywa się cyklicznie, więc można z powodzeniem zaplanować sobie urlop w czasie trwania danego wydarzenia. Do najpopularniejszych imprez cyklicznych zaliczają się: Dni Świdnicy, Świdnickie Międzynarodowe Noce Jazzowe, które skupiają w sobie artystów nie tylko z Polski, ale także innych krajów. Warto wspomnieć również o Międzynarodowym Festiwalu Bachowskiego czy Festiwalu Teatru Otwartego. Natomiast wielbiciele adrenaliny, a także mocnych wrażeń na pewno będą zadowoleni z udziału w Rajdzie Świdnickim Krause, który jest jednocześnie jednym z etapów Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

W Świdnicy nie zabraknie atrakcji dla aktywnych, którzy chcą przyjechać do tego miasta. W miesiącach zimowych można odwiedzić basen kryty lub sztuczne lodowisko. Natomiast w czasie sezonu wakacyjnego otwarty jest również basen letni. Dodatkowo dla mieszkańców i turystów, otworzono korty do tenisa ziemnego oraz dobrze rozbudowany skatepark.

Baza noclegowa

Baza noclegowa w Świdnicy jest rozbudowana i oferuje noclegi na bardzo dobrym poziomie. Turystów przyciągają tu również wspaniałe walory przyrodnicze, które znajdują się w otoczeniu najczęściej wynajmowanych obiektów. Do nich zaliczają się liczne prywatne wille i pensjonaty. Świdnica słynie również z doskonale rozbudowanej agroturystyki, która jest idealnym sposobem na zatrzymanie się w tym mieście z całą swoją rodziną.

Gdzie warto zjeść

W Świdnicy nie brakuje dobrych i polecanych lokali gastronomicznych. Szczególnie na terenie Starego Rynku licznie występują restauracje, bary, bistra, kawiarnie oraz cukiernie. Nie brakuje tutaj restauracji, w których możemy spróbować lokalnych specjałów oraz kuchni polskiej, jak i również lokalów serwujących bardziej znane posiłki, często wchodzące w zakres kuchni włoskiej lub amerykańskiej.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Świdnicy.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
3 ℃
min. -1 ℃
maks. 3 ℃
brak opadów
opady śniegu
jutro
5 ℃
min. 3 ℃
maks. 7 ℃
opady 3.7 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
11 ℃
min. 6 ℃
maks. 12 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-11-26
6 ℃
min. 3 ℃
maks. 7 ℃
opady 1.38 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.