Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

Muzeum Dawnego Kupiectwa znajduje się w Świdnicy pod adresem Rynek 37. Otwarte zostało w 1966 roku. Jest to naprawdę ciekawe miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Świdnicy.

Historia

Muzeum ma swoje początki w 1966 roku, bowiem właśnie wtedy otwarto je w świdnickim ratuszu. Początkowo planowano, aby placówka znacznie różniła się od przedwojennego Muzeum Miejskiego. Głównym zadaniem tego muzeum miało być gromadzenie, opracowywanie oraz konserwacja i przechowywanie dóbr kulturalnych, które dotyczyły historii śląskiego kupiectwa, śląskich systemów pomiarowych, historii Świdnicy oraz okolic. Zbiory miały nawiązywać do kupieckich tradycji Świdnicy. Pierwsze stałe wystawy otwarto w 1967 roku, przede wszystkim dzięki pomocy innych muzeów. Do 1995 roku funkcjonował tu oddział Sztuki Nagrobnej, który mieścił się na placu Pokoju, ale zlikwidowano go w 1995 roku, a zamiast tego otworzono dział metrologiczny.

Zbiory

Muzeum podzielone jest na cztery tematyczne działy. Pierwszy z nich to Dział Historii Świdnicy, który skupia się na historii miasta. Można zobaczyć tu między innymi makietę XVII-wiecznego miasta i przepiękną gotycką izbę posiedzeń rady miejskiej. Kolejny to Dział Dawnego Kupiectwa, który gromadzi eksponaty związane z handlem. Zobaczyć tu można opakowania po kolonialnych towarach, wyposażenia sklepu, karczmę czy aptekę. Dział Metrologiczny dotyczy przede wszystkim wymiany towarowej. Można tu zatem podziwiać wagi, narzędzia miernicze, odważniki. Ostatni to Dział Naukowo-Oświatowy, który skupia się głównie na popularyzacji muzeum, lekcjach i warsztatach muzealnych, wystawach czasowych itp.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia od maja do września: wtorek - piątek 10.00-17.00, sobota - niedziela 11.00-17.00. W sezonie od października do kwietnia muzeum jest otwarte: wtorek - piątek 10.00-16.00, sobota - niedziela 11.00-17.00.

Ceny biletów:

  • bilet normalny - 6 zł
  • bilet ulgowy oraz wycieczkowy - 4 zł
  • przewodnik - 30 zł
  • lekcja muzealna - 30 zł
  • w piątki obowiązuje wstęp bezpłatny

Szczegóły do poczytania na: http://muzeum-kupiectwa.pl/index.php?page=strona-glowna

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy