Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacyku Myśliwskiego Wielopolskich w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pałacyk Myśliwski Wielopolskich w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pałac Wielopolskich w obecnej chwili pełni funkcję siedziby Muzeum Historyczno-Archeologicznego. Jednocześnie jest to główne miejsce, w którym można zobaczyć wszystkie dobra należące nie tylko do Częstocic, czyli miejscowości, w której znajduje się pałac, ale również samego Ostrowa Świętokrzyskiego.

Powstanie pałacyku

Historia eksponatów, które możemy oglądać w Pałacu Wielopolskich, sięga 1836 roku. Ponieważ właśnie w tym momencie zostały one wykupione przez hrabię Henryka Łubieńskiego od wdowy po właścicielu tych dóbr. Jednak hrabia w 1845 roku zbankrutował, przez co cały majątek został przekazany do banku, by później trafić do Domu Handlowego S. A. Fraenkel w Warszawie.

Budowa pałacu została rozpoczęta w latach 70-tych XIX wieku, na specjalne zlecenie Antoniego Edwarda Fraenkela. Zanim jednak wybudowano pałac, do połowy XIX wieku, właśnie w tym miejscu wznosił się drewniany dwór. Budowa została zakończona przez Władysława Laskiego, który jednocześnie pałac przepisał dla swojej córki Marii.

Własność Wielopolskich

Córka bankiera w 1886 roku została wydana za hrabiego Zygmunta Wielopolskiego. Był to jednocześnie prezes Stronnictwa Polityki Realne. Dlatego Pałac, jak i również wszystkie pozostałe ziemie znajdujące się niejako pod władaniem hrabiego, służyły nie tylko w celach prywatnych, ale również służbowych. Pałac był zamieszkiwany przez Zygmunta i Marię Wielopolskich wraz z ich czwórką dzieci.

Pałac w 1931 roku został sprzedany przez Marię Zakładom Ostrowieckim. Nastąpiło to 12 lat po śmierci jej męża. To właśnie od tego momentu przerobiono pałac w celach przyjmowania gości hotelowych. Nadejście II wojny światowej przyczyniło się natomiast do przerobienia pałacu na służbowe mieszkania dla urzędników Zakładów Ostrowieckich. W tym samym czasie żołnierze Armii Krajowej w piwnicach budynku wytwarzali granaty. W ostatnim roku trwania wojny, budynek został przerobiony przez Niemców na wojskowy szpital. Od 1966 roku w siedzibie pałacu znajduje się Muzeum Regionalne.

Najważniejsze informacje

Godziny otwarcia:

  • od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 15:30
  • w soboty w godz. 9:00 - 15:00
  • w niedziele w godz. 11:00 – 16:00

Ceny biletów: normalny - 5 zł, ulgowy - 3 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://www.muzeumostrowiec.pl/index.php

Polecane obiekty w pobliżu Pałacyku Myśliwskiego Wielopolskich w Ostrowcu Świętokrzyskim