Ostrowiec Świętokrzyski

Położenie

Położony w województwie świętokrzyskim nad rzeką Kamienną Ostrowiec Świętokrzyski jest regionalnym ośrodkiem przemysłu hutniczego, a na jego terenie utworzono Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice. Niedaleko stąd do Pasma Jeleniowskiego Gór Świętokrzyskich, a jedną z ciekawostek terenu jest utworzony tutaj rezerwat archeologiczny w Krzemionkach, gdzie znajdowała się w okresie neolitu kopalnia krzemienia. Ostrowiec Świętokrzyski i jego okolice są interesujące do zwiedzania także pod kątem zabytków zachowanych z dziejów Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.

Historia

Przeszłość Ostrowca Świętokrzyskiego sięga czasów prehistorycznych i epoki kamienia, kiedy na tych terenach osiedliły się plemiona koczownicze znad Dunaju korzystając ze złóż krzemienia występującego tutaj w dużej ilości i wyrabiając z niego narzędzia. Początek miasta Ostrowiec to wieś Ostrów, o której wzmianki pochodzą z zapisów z XIV wieku. W 1613 roku rozbudowujący się Ostrowiec uzyskał prawa miejskie, a jego nazwa została ustalona także od nazwiska właściciela ziem – Janusza Ostrogskiego. Miejscowość przechodziła później na własność kolejnych właścicieli z rodzin szlacheckich i magnackich, należąc m. in. do rodu Lubomirskich, Radziwiłłów, Wielopolskich, Dobrzańskich czy Łubieńskich. Intensywny rozwój miasta był spowodowany funkcjonującym tutaj i stale rozbudowywanym przemysłem. W połowie XIX wieku dolina rzeki Kamiennej została uprzemysłowiona z wykorzystaniem jej siły motorycznej oraz miejscowych zasobów węgla i rudy żelaza. Powstała tutaj ostrowiecka huta żelaza, która była drugim co do wielkości tego typu zakładem na terenie Królestwa Polskiego na przełomie XIX i XX wieku.

Okres międzywojenny to dla Ostrowca Świętokrzyskiego budowa na tych terenach Centralnego Okręgu Przemysłowego. W 1926 roku wybuchł tutaj strajk robotników miejscowej huty, który został krwawo stłumiony przez sanacyjne władze. Tragiczne chwile miasto przeżyło w okresie II wojny światowej, kiedy zamordowano ponad 11 tysięcy mieszkańców pochodzenia żydowskiego i przeprowadzano publiczne egzekucje mieszkańców. Funkcjonowały tu obozy przejściowe dla jeńców, obóz pracy oraz żydowskie getto. Po II wojnie światowej Ostrowiec Świętokrzyski nadal intensywnie się rozwijał ze względu na budowę nowego zakładu metalurgicznego huty oraz rozwój przedsiębiorstw odzieżowych. Upadek miasta nastąpił po transformacji systemowej, kiedy podupadła huta i inne zakłady, a mieszkańcy zajęli się przede wszystkim drobną przedsiębiorczością. Na przełomie XX i XXI wieku miasto zaczęło być znane dzięki sukcesom sportowym. Na skutek zwycięstw tutejszej drużyny piłki nożnej, władze zdecydowały się zainwestować w rozwój bazy sportowej i rekreacyjnej, budując pływalnię olimpijską i halę sportowo-widowiskową oraz modernizując stadion sportowy.

Zabytki

Wśród zabytkowych budowli Ostrowca Świętokrzyskiego warto zwrócić uwagę na zabytki sakralne: kościół św. Michała Archanioła, kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz urokliwy drewniany kościółek z okresu międzywojennego w stylu zakopiańskim. Pochodzący z XVII wieku kościół św. Michała został rozbudowany w latach międzywojnia i przebudowany w stylu neobarokowym. Z kolei kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika pochodzi z 1700 roku, został wybudowany pierwotnie w stylu barokowym, natomiast po przebudowach z XIX i XX wieku ma formę łacińskiego krzyża. Znajdują się w nim marmurowe tablice nagrobne rodu Kotkowskich, będących krewnymi pisarza Witolda Gombrowicza.

Jednym z najładniejszych zachowanych z dawnych czasów budynków Ostrowca Świętokrzyskiego jest pałacyk myśliwski hrabiów Wielopolskich, będących właścicielami tych ziem w drugiej połowie XIX wieku. Widoczny z daleka, dzięki usytuowaniu na niewielkim wzniesieniu, pałacyk dzisiaj mieści hotel i restaurację z okien, której można podziwiać otaczający go park.

Oddalone o 5 kilometrów od miasta leżą Krzemionki, nazywane także Krzemionkami Opatowskimi – jedna z największych atrakcji tych okolic. Uznane za pomnik historii Polski Krzemionki są niezwykłym świadectwem życia w czasach epoki kamienia. Ze złóż krzemienia pasiastego występujących tutaj w dużej ilości, korzystała ludność kultury pucharów lejkowatych i kultury amfor kulistych oraz w epoce brązu – ludność kultury mierzanowickiej. Kopalnie krzemienia odkrył tutaj w 1922 roku geolog Jan Samsonowicz, lokalizując w sumie około 2700 szybów połączonych siecią korytarzy ze śladami stemplowania i filarami oraz pracownie obróbki wydobytego krzemienia. Obecnie można zwiedzać podziemne chodniki kopalni, a całe miejsce stało się dużą atrakcją turystyczną, dzięki rekonstrukcjom chat z epoki neolitu i brązu oraz wystawom edukacyjnym przybliżającym specyfikę tamtych kultur. Teren dawnych kopalni został rezerwatem archeologiczno-przyrodniczym zachowującym świadectwo prehistorycznej przeszłości Polski.

Noclegi w Ostrowcu Świętokrzyskim

Dzięki położeniu na szlakach turystycznych wiodących przez województwo świętokrzyskie i rozbudowie bazy rekreacyjnej, w Ostrowcu Świętokrzyskim można obecnie skorzystać z dobrze przygotowanej bazy noclegowej obejmującej hotele, apartamenty, kwatery prywatne czy hostele pozwalające na zorganizowanie niedrogiego pobytu w tych okolicach. Mieszkańcy Ostrowca i okolic coraz częściej i liczniej oferują turystom zakwaterowanie w gospodarstwach agroturystycznych, po latach zaniedbań bowiem ziemie świętokrzyskie ponownie przyciągają gości urodą zróżnicowania geologicznego czy zabytkami ze swojej bogatej historii.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
12 ℃
min. 3 ℃
maks. 14 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
16 ℃
min. 5 ℃
maks. 17 ℃
opady 0.39 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
20 ℃
min. 8 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
bezchmurnie
2024-04-29
19 ℃
min. 10 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!