Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim

Kościół Św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim

Kolegiata św. Michała Archanioła do dnia dzisiejszego pełni rolę kościoła parafialnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2000 roku, a dokładnie 12 czerwca świątynia zyskała miano kolegiaty.

Kolegiata

Kościół parafialny w Ostrowcu Świętokrzyskim został wybudowany mniej więcej 100 lat po oficjalnym powstaniu miasta. Jednak pierwsza świątynia została postawiona w 1614 roku pod wezwaniem św. Uriela Archanioła. Na początku można było podziwiać w nim trzy ołtarze, w tym właśnie świętego Archanioła Uriela, św. Wawrzyńca, jak również św. Marii Magdaleny. Niestety dzisiaj nie możemy oglądać tej budowli, ponieważ świątynia została bardzo mocno zniszczona podczas najazdu szwedów. Dlatego w 1672 roku zdecydowano się na jej odbudowanie, tym razem w stylu barokowym. Dodatkowo zmieniono wezwanie na św. Michała Archanioła. Tym samym na ołtarzu głównym można było zobaczyć wizerunek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Z kościołem parafialnym wiążą się inne ważne wydarzenia. Do nich zalicza się chociażby dokonanie przez Rosjan rewizji w czasie mszy św. w 1907 roku. Natomiast 7 września 1918 roku mszę św. odprawiał Achille Ratti, który pełnił rolę wizytatora apostolskiego. Przebywając w pobliżu kościoła, każdego dnia o godzinie 12:00, jak również w czasie świąt lub innych wydarzeń lokalnych, można usłyszeć hejnał Ostrowca Świętokrzyskiego pod tytułem Zew młodych Ostrowczan.

Wyjątkowe organy i dzwony

W czasie zwiedzania kościoła warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy architektury. Do nich na pewno zaliczają się organy, które co prawda nie należą do najstarszych, ale są wykonane na specjalne zamówienie. Dzięki temu można z nich wydobywać aż 30 głosów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę również na tutejsze dzwony kościelne. Wśród nich wymienia się aż 4 dzwony, z których najstarszy został wykonany w 1828 roku. Niestety w tym samym czasie pozostałe dzwony zostały skradzione przez Niemców, natomiast właśnie ten najmniejszy został ukryty przez parafian. Największy ze wszystkich czterech dzwonów kolegiaty św. Michała Archanioła jest dzwon o wadze 1500 kilogramów. Został o wykonany w 1985 roku. Na każdym dzwonie widnieje charakterystyczny napis mający związek z historią dzwonu, a także powiązanymi z tymi datami wydarzeniami.

Więcej informacji znajduje się pod adresem http://www.kolegiata.ostrowiec.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim