Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Czym jest resursa? Jak wyglądało wyposażenie tradycyjnego gospodarstwa wiejskiego? Co takiego w swoim wyglądzie wyróżnia talerz z berlińskiej wytwórni? Jak prezentowały się dawne tkaniny ludowe, zabawki czy obuwie? Czym zajmuje się dziedzina sfragistyki i weksylologii? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi znaleźć można podczas wizyty w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Początki

Resursa – mianem tym określa się klub towarzyski (np. obywateli ziemskich) lub lokal takiego klubu. To właśnie dlatego budynek muzeum nazywany jest potocznie Resursą - ponieważ w chwili swojego powstania funkcjonował jako gmach dla Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego. Z biegiem czasu budynek stał się siedzibą polskich instytucji społecznych, było to miejsce znane wśród obywateli i często odwiedzane. Okres wojen zmieniał funkcję tego miejsca - "Resursa" pełniła funkcję szpitalu, drukarni, restauracji, Domu Niemieckiego, a także internatu. Wreszcie w 1956 roku stała się zalążkiem społecznego muzeum, które z roku na rok rozwijało się przybierając formę teraźniejszego Muzeum Okręgowego.

Bogate wnętrze muzeum

Dla odwiedzających zostało przygotowane pięć działów: archeologii, etnografii, sztuki, historii i geologii. Każdy z działów zrzesza amatorów nauki, którzy swoją działalnością naukowo-badawczą wzbogacają wiedzę o regionie. Główną dziedziną działu archeologii jest ochrona obiektów archeologicznych, ale także badanie epoki kamienia w północno-wschodniej części Europy – wbrew pozorom wiele zagadnień nie zostało jeszcze odkrytych.

Eksponaty działu etnografii przybliżą wygląd charakterystyczny dla tradycyjnej kultury i sztuki ludowej - jest to istna podróż w czasie. Dział historii uchyli rąbek tajemnicy w temacie militarnym. Zbiory tej części muzeum stanowią bowiem różnorodne bronie palne, odznaki wojskowe i mundury, a także liczne numizmaty. Zbiory dzieł sztuki to przede wszystkim przedmioty z porcelany, zegary i dziewiętnastowieczne meble. Ponadto w Muzeum goszczą wystawy stałe prezentujące najstarsze dzieje Suwalszczyzny oraz wystawa przybliżająca życie i twórczość Alfreda Wierusz-Kowalskiego.

Godziny otwarcia i cennik

Muzeum Okręgowe zwiedzać można od wtorku do piątku w godzinach od 08:15 do 16:00 oraz w weekendy od 09:15 do 17:00 (należy pamiętać, że ostatni moment na wejście do środka to czas 45 minut przed zamknięciem). W okresie wakacyjnym od 1 lipca do 31 sierpnia przez cały tydzień obowiązują godziny weekendowe.

Bilety wstępu: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł, rodzinny – 10 zł (2 osoby dorosłe + 1-5 dzieci).

Bliższe szczegóły do znalezienia na http://muzeum.suwalki.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Okręgowego w Suwałkach