Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Ziemia kurpiowska, jej tradycje i obyczaje do dzisiaj są przedmiotem dumy jej mieszkańców, czego jednym z przejawów jest utworzone w Ostrołęce Muzeum Kultury Kurpiowskiej prezentujące zbiory z dziedzin archeologii, etnografii, historii i sztuki. Pod pieczą Muzeum znajduje się też Zagroda Kurpiowska w Kadzidle – wyjątkowy skansen prezentujący tradycyjne budownictwo ludowe przez wieki stawiane na terenie Puszczy Kurpiowskiej, pochodzące głównie z końca XIX i początku XX wieku, a także pomnik – mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką w dniu 26 maja 1831 roku.

Stała ekspozycja muzeum

Stała wystawa prezentowana w Muzeum Kultury Kurpiowskiej pod hasłem „Ostrołęka i Kurpie między wątkiem historii a osnową życia” umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z dziejami tych okolic w nowoczesny, interaktywny sposób. Do prezentacji zbiorów zastosowano bowiem współczesne sposoby ekspozycji: grafikę, sprzęt elektroniczny, aplikacje i system dźwięku przestrzennego. Dzięki nim zwiedzający poznają historię Ostrołęki w okresie międzywojennym, a także dzieje osadnictwa na Kurpiach sięgające okresu nowożytnego. Główne akcenty zostały położone na ekonomię bytowania ludności na tym terenie Polski, obchody dni świątecznych oraz przybliżenie specyfiki życia codziennego. Można więc poznać dokładnie historię Ostrołęki i regionu, dowiedzieć się, w jaki sposób obchodzono tutaj rocznice patriotyczne oraz święta w gronie rodzinnym, poznać specyfikę targów organizowanych w Ostrołęce, które dynamizowały życie miasta, a także szczegóły życia codziennego ludności pochodzenia kurpiowskiego.

Imprezy cykliczne

Poza stałą ekspozycją w muzeum organizowane są także wystawy cykliczne z różnego rodzaju tematami przewodnimi oraz imprezy ściągające co roku tłumy, chętnych do pochwalenia się swoją kulturą, mieszkańców miasta i turystów. Rodzinną imprezą organizowaną na przełomie marca i kwietnia jest Ido śwenta Źelgejnocy – przygotowująca do Świąt Wielkanocnych, majowa Noc Muzeów, wspólne śpiewanie patriotyczne na 11 listopada oraz warsztaty rodzinne poświęcone tematyce patriotyzmu, warsztaty etnograficzne poświęcone ginącym zawodom, których tradycja przez lata była wyjątkowo silną w tym regionie – organizowane w czerwcu oraz impreza rodzinna w grudniu przed Świętami Bożego Narodzenia.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek – nieczynne
  • wtorek i czwartek: 10.00 - 16.00
  • środa i piątek: 10.00 - 18.00
  • sobota i niedziela: 10.00 – 14.00

Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł, opłata za przewodnika 7 zł (od grupy), w niedzielę wstęp wolny. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie: http://muzeum.ostroleka.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce