Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i świętego Mikołaja w Ostrołęce nazywany także kościołem farnym, to najstarsza budowla sakralna w tym mieście uznawana za jego najcenniejszy zabytek. Wybudowany w 1399 roku kościół był przebudowywany w latach 1641-1658 oraz w XX wieku w latach 1996-2000.

Historia powstania

Wybudowany w XIV wieku kościół ufundował książę mazowiecki Janusz I Starszy. Powodem był dynamiczny rozwój miasta leżącego na szlaku handlowym biegnącym przez północne Mazowsze w kierunku Prus Krzyżackich. Został on wybudowany w stylu gotyckim i był drewniany. Został jednak zniszczony w pożarze miasta z 1563 roku. Późniejsza rozbudowa kościoła nadała mu wystrój barokowy, pozostawiając z pierwotnego kształtu prezbiterium. Wsparli ją finansowo mieszczanie ostrołęccy oraz okoliczna szlachta, która przeznaczyła na odbudowę kościoła znaczne sumy. Odbudowa trwała jednak dość długo ze względu m.in. na wydarzenia historyczne, w tym trzeci rozbiór, który przyznał Ostrołękę Prusom, co ponownie zahamowało prowadzony remont. Obecny do dzisiaj kształt nadano mu w trakcie kolejnej przebudowy zakończonej w 1785 roku.

W okresie II wojny światowej kościół zamieniony został na więzienie, magazyn zbóż i nawozów sztucznych i magazyn remontowy czołgów – uległ więc znacznym zniszczeniom. Rozebrane przez Niemców nawy boczne zostały odbudowane już pod koniec XX wieku.

Wnętrza kościoła

We wnętrzu kościoła najcenniejszymi zachowanymi zabytkami sztuki sakralnej są m.in. ołtarz główny w stylu barokowym pochodzący z XVIII wieku przedstawiający obraz Przemienienia Pańskiego, w zwieńczeniu pochodzący z XIX wieku obraz świętego Mikołaja, a poniżej rzeźby świętych apostołów Piotra i Pawła. Cennym zabytkiem jest także ambona w stylu rokoko pochodząca z XVIII wieku, z mównicą w kształcie kielicha kwiatu. Zabytkowe jest także otoczenie kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i świętego Mikołaja: plebania wybudowana w 1900 roku wpisana w rejestr zabytków, dzwonnica z 1958 roku, a także rzeźba Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny pochodząca z 1853 roku.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce