Ostrołęka

Ostrołęka

Ostrołęka to miasto liczące ponad 50 tysięcy mieszkańców. Położone jest w województwie mazowieckim nad rzeką Narwią. W latach 70 – tych Ostrołęka była stolicą województwa ostrołęckiego. Obecnie funkcjonują tu ośrodki przemysłu energetycznego, spożywczego i papierniczego aż po budowlany. Z drugiej strony mamy folklor i głęboko zachowaną świadomość tradycji - jedno z nielicznych miast w Polsce, które łączy nowoczesność z tradycją, przemysł na szeroką skale z kunsztem i kulturą.

Rys historyczny

Pierwszych wzmianek o Ostrołęce można doszukiwać się już w czasach piastowskich. 6 kilometrów od dzisiejszej lokalizacji miasta znajdował się piastowski gród obronny, którego średnica wynosiła prawie 100 metrów, więc jak na ówczesne czasy (X wiek) była to niemal aglomeracja. Znajdował się tu duży ośrodek rzemieślniczy, a same mury miasta sięgały prawie 4 metrów. Kilka wieków później gród został zniszczony, a w jego pobliżu zaczęło kształtować się miasto - Ostrołęka. Już w tamtych czasach tereny te słynęły właśnie z rzemiosła i handlu. Pierwsza pisana wzmianka o mieście pochodzi z roku 1373, kiedy to Ostrołęce nadano prawa miejskie. Jednakże dokładna data powstania miasta czy nadania mu praw lokacyjnych nie jest znana.

Na początku XVI wieku miasto zostało włączone do Królestwa Polskiego, było również siedzibą starostwa. W tym czasie nastąpił duży wzrost gospodarczy i rzemieślniczy, miasto stało się ważnym ośrodkiem handlu. Wszystko rozwijało się dynamicznie do czasu potopu szwedzkiego. Jednak w miarę upływu lat udało się odbudować zniszczenia, aż miasto stało się jednym z największych na Mazowszu. W wieku XIX nastąpił duży wzrost gospodarczy ze względu na przemysł, który zaczął dominować - zaczęły powstawać tu włókiennicze manufaktury. Powstała również linia kolejowa łącząca miasto z Warszawą, a nawet Petersburgiem. Znajdował się tu również duży garnizon wojskowy. Druga wojna światowa dotkliwie zniszczyła miasto, które zostało włączone do województwa białostockiego, później stało się częścią województwa warszawskiego.

Zabytki

Ostrołęka nie jest miastem obfitującym w ogromną ilość atrakcji, ale znajduje się tu kilka wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić i zobaczyć. Jednym z ciekawszych jest wczesnośredniowieczne grodzisko, które pochodzi z przełomu XI i XII wieku - tutaj można zobaczyć, jak wyglądało miasto i jego okolice blisko tysiąc lat temu, jak to było urządzone i jak działała wtedy logistyka. Imponującą perełką architektoniczną jest tutejszy rynek zachowany w oryginalnym staromiejskim układzie. Jeżeli chodzi o bardziej niszowe atrakcje to można tu zobaczyć budynki pokoszarowe pochodzące z XIX wieku. Ratusz w Ostrołęce powstał w 1824 roku, wskutek działań wojennych został zniszczony w 1915 roku, po czym odbudowano go 9 lat później. Są tu również piękne kościoły np. kościół farny powstały w XVII wieku, czy kościół św. Wojciecha, który został wzniesiony w 1890 roku. Podczas wycieczki po Ostrołęce warto odwiedzić Muzeum Kultury Kurpiowskiej, w której zebrane są eksponaty i przedmioty dotyczące powstania listopadowego. Dla osób ceniących sobie bardziej dynamiczną rozrywkę miasto oferuje Kompleks Sportowy znajdujący się przy ulicy Traugutta, tam również mieści się atrakcyjny aquapark.

Miasto dysponuje własną siecią autobusów. Jest również lokalna telewizja i kilka stacji radiowych. Sam dojazd do Ostrołęki jest dość łatwy. Bardzo dobrze są tu również rozplanowane trasy rowerowe, tak więc praktycznie z każdego miejsca do centrum można dostać się na dwóch kółkach. Ostrołęka stawia również na sport - znajdują się tu kluby sportowe piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki. Warto również wspomnieć, że miasto położone jest nieopodal Puszczy Zielonej, dlatego bez większych problemów można udać się na relaksujący spacer na łonie natury.

Noclegi i gastronomia

W Ostrołęce znajduje się kilka hoteli, poza nimi w bazie noclegowej dominują agroturystyki i kwatery prywatne. Jest tu również kilkanaście restauracji proponujących głównie kuchnię polską, ale znaleźć tu można także lokale gastronomiczne serwujące sushi, pizze oraz fast foody. Bardzo często Ostrołęka jest wybierana jako miejsca spotkań służbowych dużych korporacji, ponieważ dysponuje bazą noclegową z odpowiednim zapleczem w postaci sal konferencyjnych jak i również atrakcjami, dzięki którym można miło spędzić czas lub zintegrować się.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Ostrołęce.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
25 ℃
min. 19 ℃
maks. 27 ℃
opady 0.81 mm
słabe opady deszczu
jutro
19 ℃
min. 14 ℃
maks. 22 ℃
opady 0.44 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
21 ℃
min. 12 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
całkowite zachmurzenie
2019-06-19
23 ℃
min. 15 ℃
maks. 24 ℃
opady 8 mm
umiarkowane opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!