Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Noclegi w pobliżu Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Kościerzyna to interesujące miasto położone w województwie pomorskim. Niesamowita lokalizacja pomiędzy Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym a Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym sprawia, że kierunek ten jest chętnie wybierany przez osoby ceniące sobie ciszę i miłą wakacyjną atmosferę. Jednak to o czym należy szczególnie pamiętać podczas pobytu w tym miejscu to Muzeum Kolejnictwa.

Trochę historii w Kościerzynie

Kolej w Kościerzynie pojawiła się już w roku 1885, czyli zaledwie 42 lata po pierwszej linii na Śląsku. Trasa łączyła ją z Pszczółkami, a już na początku XX wieku Kościerzyna miała połączenie z kilkoma innymi kierunkami. Rozwój kolei na Pomorzu odbywał się bardzo dynamicznie, a co za tym idzie, również Kościerzyna zyskiwała coraz większe znaczenie, szczególnie gdy stanowiła wąską trasę łączącą Gdańsk z resztą kraju.

Późniejsze lata sprawiały, że w okolicy powstawało wiele nowych połączeń, między innymi z Bydgoszczą, Gdynią i Kartuzami. Cały ten okres, aż do lat 80-tych po torach kursowały lokomotywy parowe. Dopiero później ich miejsce sukcesywnie obejmowały lokomotywy spalinowe. Taka drastyczna zmiana oznaczała zmniejszenie zapotrzebowania na lokomotywownie. Z tego też powodu w Kościerzynie decyzją dyrektora Północnego Okręgu w Gdańsku został utworzony Skansen PKP Kościerzyna.

Muzeum kolejnictwa

Skansen był nowym początkiem kolejnictwa w Kościerzynie, ponieważ jednak placówka znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP, przyłączona została do Muzeum Ziemi Kościerskiej. W 2009 roku powstało w tym miejscu Muzeum Kolejnictwa. Dziś jego popularność przerasta najśmielsze oczekiwania. Każdego roku jest bowiem odwiedzane przez około 30 tysięcy osób. W muzeum znajdziemy takie modele, jak: Pt47-172, SP47-001, EW90-12.

To jednak nie wszystko, cały czas bowiem przygotowywane są kolejne lokomotywy, po to by zachować oryginalny charakter kolejnictwa, a także dostarczyć turystom coraz więcej atrakcji.

Zwiedzanie

Muzeum jest otwarte w poniedziałek w godz. 10:00-16:00, a od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. Cena biletu normalnego wynosi 5 zł, a ulgowego 4 zł.

Wybierając się na wakacje do jednego z nadmorskich kurortów, warto zaplanować sobie przystanek w Kościerzynie i odwiedzić Muzeum Kolejnictwa. Więcej informacji dostępnych pod adresem http://muzeumkolejnictwa.com.pl/muzeum/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!