Kościerzyna

Kościerzyna

Leżąca na Pomorzu Kościerzyna od dawna rywalizuje z Kartuzami o miano stolicy Kaszub – wyjątkowo atrakcyjnego terenu Polski, chętnie odwiedzanego przez turystów ze względu na historię oraz urodę środowiska naturalnego. Powodem rywalizacji jest przede wszystkim położenie Kościerzyny, na przecięciu dawnych ważnych szlaków handlowych, dziś – komunikacyjnych – a także znaczenie miasta dla otaczających je mniejszych miejscowości, dla których pełni rolę metropolii. Uroda Pojezierza Kaszubskiego powoduje, że chętnie odpoczywają to osoby lubiące korzystać z atrakcji wodnych, które mogą też skorzystać ze zorganizowanych tutaj muzeów: bogatej kolekcji Muzeum Kolejnictwa oraz nietypowego Muzeum Akordeonu czy kolekcja militariów oz okresu I i II wojny światowej.

Historia

Historia miasta datowana jest pod koniec XIII wieku, początkowo w formie osady przy grodzie obronnym, która uzyskała prawa miejskie w 1398 roku. Wcześniej jednak Kościerzyna, jako Costeryna, występuje w dokumentach pochodzących z 1284 roku, stając się nadaną przez Mściwoja II własnością najmłodszej córki Sambora z Tczewa – księżniczki Gertrudy. W 1348 roku natomiast Kościerzyna została ulokowana na prawie chełmińskim, a stworzone w 1398 roku miasto stopniowo wchłonęło całą osadę.

Jedno z legendarnych, ale przekazywanych z pokolenia na pokolenie wydarzeń z historii miasta jest nękanie miasta przez ogromnego niedźwiedzia żyjącego w okolicznych lasach. Zanim nie znalazł się odważny syn kowala, który zabił bestię, narobiła ona na tyle znaczących szkód w mieście, że do dzisiaj widnieje na jego herbie.

Do XIX wieku motorem rozwojowym Kościerzyny było przede wszystkim rolnictwo, którym zajmowała się większość mieszkańców. W 1775 roku umiejscowiono tutaj z kolei siedzibę pruskiej administracji leśnej, a samo miasto od połowy XIX wieku było istotnym ośrodkiem języka i kultury polskiej na Kaszubach. W okresie II wojny światowej, podobnie jak inne miejscowości na Kaszubach, Kościerzynę wcielono w terytorium III Rzeszy. Wielu jej mieszkańców w tym czasie pomordowano, a dalszych zniszczeń i zbrodni dokonali wyzwalający miasto w 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej.

W XX wieku miasto dalej się rozwijało, dbając m. in. lokalną kulturę poprzez założenie Izby Regionalnej. Znanym przysmakiem stał się kaszubski miód pitny, produkowany przez Wytwórnię Miodów Pitnych założoną po wojnie. Dziś Kościerzyna jest także ważnym punktem przecinania się szlaków kolejowych i drogowych, gdzie krzyżują się drogi prowadzące do Trójmiasta z pozostałych części Polski.

Atrakcje turystyczne

Wśród największych atrakcji chętnie odwiedzanych przez turystów w Kościerzynie i związanych z jej historią, jako węzła komunikacyjnego, jest imponujące Muzeum Kolejnictwa znajdujące się w pobliżu stacji. Są tu cztery stanowiska w zadaszonej hali ekspozycyjnej, a także stanowiska na świeżym powietrzu, gdzie można oglądać lokomotywy, wagony, urządzenia torowe, jedyny w Polsce zachowany egzemplarz prototypowej polskiej lokomotywy spalinowej SP47-001, wagon kolei linowo-torowej z Gubałówki oraz elektryczny zespół trakcyjny EW 90-120 stosowany przez lata w trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.

Urokliwym miejscem w Kościerzynie jest także sam Rynek miasta, wiernie odwzorowujący historyczny układ architektoniczny z XIV wieku. Został on wpisany do rejestru zabytków i starannie zrewitalizowany na początku XXI wieku. Znajdziemy tam m. in. figurę z powieści Aleksandra Majkowskiego będącej kaszubską epopeją - „Życie i przygody Remusa” opublikowanej w 1938 roku. Uznawana przez badaczy literatury za najważniejsze dzieło literatury kaszubskiej powieść została dopiero w latach 60. przetłumaczona na języki polski. Ukazuje Kaszuby jako krainę mityczną i magiczną, rozgrywa się pod koniec XIX wieku. Wokół Rynku ustawione są zabytkowe kamieniczki, które znajdziemy także na ulicach Długiej, Świętojańskiej i Gdańskiej.

Innym interesującym dla turystów miejscem będzie w Kościerzynie otwarte w 2010 roku Muzeum Akordeonu, który od zawsze miał niebagatelne znaczenie w ludowej muzyce granej na tych terenach. Muzeum znajduje się w Kościerskim Domu Kultury, prezentując bogatą kolekcję instrumentów zbieranych przez grającego na akordeonie Pawła Nowaka. W 2010 roku liczyła ona 180 instrumentów, a już w 2007 trafiła do „Księgi Polskich Rekordów i Osobliwości”.

Największym naturalnym skarbem Kościerzyny są jednak znajdujące się w okolicy jeziora, wśród nich przede wszystkim Jezioro Wdzydze, nazywane także Kaszubskim Morzem ze względu na swoje rozmiary. Tworzy je w rzeczywistości pięć akwenów: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko, dając 1500 hektarów powierzchni będącej rajem dla żeglarzy, wędkarzy, kajakarzy korzystających ze spływu rzeką Wdą i amatorów innych sportów wodnych. W szczególności cieszą się nią wędkarze, Wdzydze to bowiem jedyne miejsce w Polsce, gdzie występuje odmiana łososia – troć wędrowna, która w odróżnieniu od jej rzecznych krewnych nie wędruje do morza, z którym jezioro nie ma połączenia. W okolicy Kościerzyny znajdziemy też nieco mniejsze jeziorka, jak Juszki, Skoszewo, Rzuno, Wygonin, często ukryte pośród lasów, idealne dla osób chcących spędzić czas wolny w ciszy i spokoju. A jeśli marzy nam się wznoszenie ponad poziomy, możemy obejrzeć z góry Kościerzynę i położone obok niej tereny dzięki lotom tandemowym na paralotni organizowanym na dawnym lotnisku wojskowym w Borsku, w samym sercu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Baza noclegowa

Historia Kościerzyny jako ważnego punktu na mapach kolejowych połączeń oraz atrakcje naturalne Kaszub od dawna przyciągające tutaj turystów, spowodowały że w mieście i jego okolicach znajdziemy mnóstwo możliwości noclegowych dostępnych na każdą kieszeń. Okoliczni mieszkańcy i gospodarze mocno rozwinęli ofertę agroturystyki oferując przytulne domowe warunki za dobrą cenę w atrakcyjnych okolicach. Szukający innego rodzaju standardu turyści mogą skorzystać z oferty hotelowe w Kościerzynie, które proponują gościom także dodatkowe usługi, jak spa czy fitness.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Kościerzynie.

Mapa

Aktualności

-
Exodus
Kościerzyna, Rynek 10

Już 11 lutego 2018 roku w Kościerzynie odbędzie się ciekawy koncert. W pubie Exodus wystąpi Nocny Kochanek. Jest to polski zespół heavy rockowy, który został założony w 2012 roku. W jego skład wchodzi Artur Pochwała, Robert Kazon Kazanowski, Krzysiek Sokołowski i Marcin Koćmierowski. Start imprezy o godz. 19:00.

Wstęp: 30-40 zł

pl-pl.facebook.com/events/176457929557930/

Kino Remus
Kościerzyna, ul. 3 Maja 9

Kino Remus zaprasza wszystkich na spektakl "Przepraszam, co Pan tu robi?". Jest to komedia Arkadiusza A. Grochota w reżyserii Arkadiusza Pawlaka. Na deskach sceny zobaczymy m.in. Agnieszkę Wielgosz/Aleksandrę Szwed, Bartosza Żukowskiego/Kazimierza Mazura czy Annę Korcz/Małgorzatę Kosik. Spektakl tylko dla widzów pełnoletnich. Start 10 grudnia br. o godzinie 16:00.

Wstęp: 85 zł

www.kino-remus.pl/

Sala widowiskowa
Kościerzyna, ul. 3 Maja

 

12 listopada to ostatni moment na obejrzenie wystawy Włodzimierza Puchalskiego. Fotografie będzie można zobaczyć w sali widowiskowej im. L. Szopińskiego. Na zdjęciach zaprezentowane jest piękno Kaszub – na czarno-białych fotografiach zobaczymy przyrodę regionu. Wystawa „Śladami Włodzimierza Puchalskiego” zaowocuje konkursem fotograficznym, w którym będą mogli wziąć udział uczniowie gimnazjów i liceów.

Wstęp wolny

koscierski.info/zapowiedz,15308,Wystawa-fotografii-Sladami-Wlodzimierza-Puchalskiego.html

 

prognoza pogody

dzisiaj
3 ℃
min. 1 ℃
maks. 7 ℃
brak opadów
pochmurnie
jutro
7 ℃
min. 1 ℃
maks. 9 ℃
opady 0.16 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
5 ℃
min. 3 ℃
maks. 8 ℃
opady 7.41 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-03-22
6 ℃
min. 1 ℃
maks. 7 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!