Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni

Gdynia to piękne miasto o bogatej historii oraz ciekawej przyrodzie. Znaleźć tu można kilka ważnych i znanych muzeów. Gdy w Gdańsku powstawało Muzeum II Wojny Światowej, to Gdynia również nie próżnowała. Od 2015 roku możemy zwiedzać tutaj Muzeum Emigracji, prowadzone przez lokalny samorząd. Siedzibą muzeum jest zabytkowy gmach Dworca Morskiego. Mieści się on pod adresem ul. Polska 1, na terenie gdyńskiego portu przy Kapitanacie Portu Gdynia, na nabrzeżu francuskim.

Wystawy

Muzeum to jest jedynym w Polsce muzeum poświęconym w całości emigracji. Z budynku Dworca Morskiego przez dziesiątki lat rozpoczynały swoje rejsy statki pasażerskie, na których emigranci odpływali do obcych krajów. Wystawa opowiada o losach Polaków, którzy z różnych powodów opuścili ojczyznę. Obejmuje okres od XIX wieku do czasów współczesnych.

Jest więc tu o podróżach do Stanów Zjednoczonych oraz do Ameryki Południowej i Australii, ale także o wyprawach w ramach przynależności do Unii Europejskiej. W zbiorach znajdują się zdjęcia, prywatne listy, dokumenty, mapy oraz inne przedmioty osobiste, które towarzyszyły emigrantom przez lata. Łącznie muzeum dysponuje obecnie ponad 10 tysiącami eksponatów, które zaliczają się do jednego z trzech działów: „Gdynia i Dworzec Morski”, „Wyjazd i podróż”, „Życie na emigracji”.

Dworzec Morski

Budynek, w którym obecnie mieści się Muzeum Emigracji, powstał w dwudziestoleciu międzywojennym, jak duża część obecnej Gdyni. Został on poważnie zniszczony przez lotnictwo w czasie II wojny światowej. Po wielu latach odbudowano go i zmodernizowano. Główna elewacja zachowała swój dawny charakter, zmieniono jednak zamysł innych elementów, mając na uwadze także nową funkcję, jaką gmach ten obecnie pełni.

Najważniejsze informacje

Godziny otwarcia: wtorek 12:00-20:00, środa-niedziela 10:00-18:00, poniedziałek – nieczynne. Kasy biletowe zamykane są godzinę przed zamknięciem wystawy.

Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł. Dostępne są także bilety grupowe oraz rodzinne. W środę wstęp bezpłatny dla wszystkich (należy pobrać w kasie odpowiedni bilet). W przypadku zwiedzania grupowego istnieje możliwość umówienia się z przewodnikiem.

Bliższe informacje na temat muzeum można poczytać na: www.polska1.pl

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Emigracji w Gdyni