Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela w Lesznie

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Lesznie

Leszno to miasto leżące w województwie wielkopolskim, niedaleko Wrocławia i Poznania. Jest ciekawą miejscowością, z licznymi atrakcjami turystycznymi. Każdy, kto ceni sobie zabytki sakralne powinien odwiedzić Kościół Św. Jana Chrzciciela zlokalizowany na ulicy Bolesława Chrobrego 28.

Historia

Pierwszy kościół, który został wybudowany w miejscu obecnego powstał w 1654 roku. Niestety ten kościół oraz następny, który został w jego miejscu wybudowany zostały spalone podczas dużych pożarów. Początkowo kościół należał do zboru braci czeskich. W trakcie jednego z pożarów spłonęły zwłoki generała Krzysztofa Arciszewskiego. Od 1716 roku następny wybudowany w tym miejscu kościół, służył zarówno wspólnocie polskiej, jak i niemieckiej. Od 1945 roku kościół należał do parafii Św. Mikołaja, a na nabożeństwa uczęszczali żołnierze. Obecną parafię stworzono w tym miejscu w 1972 roku. Kościół został odremontowany i odrestaurowany, zyskując w ten sposób na wyglądzie.

Architektura i zabytkowe wnętrze

Kościół został wybudowany w stylu gotyckim, wybudowano go z czerwonej cegły, zaś wnętrza mają w większości styl barokowy. To co głównie zwraca uwagę, to majestatyczna wieża, która ma aż 60 metrów. Na górze posiada balustradę, chroniącą przed upadkiem podczas zwiedzania. Pięknym zabytkiem jest zegar słoneczny pochodzący z 1653 roku, który znajduje się na południowej stronie wieży. Na samej wieży znajdują się też cztery tarcze zegarowe, zwrócone w każdą stronę świata. Tarcze te są imitacją oryginalnych tarczy stworzonych w 1903 roku.

Do wieży przyłączono sporą kaplicę rodziny Gruszczyńskich, a na cegłach z których zbudowano kościół, zachowały się liczne napisy i obrazki z dawnych czasów. Wnętrze kościoła zdobią piękne freski, które zostały namalowane około 1716 roku. Ambona pochodzi z 1720 roku i zwraca uwagę pięknymi zdobieniami. Kościół z zewnątrz wydaje się być bardzo surowy w swojej formie. Jest majestatyczny i poważny, zaś jego wnętrza, choć bez większego przepychu, są ładnie i harmonijnie zagospodarowane.

Więcej dokładniejszych informacji można szukać na stronie http://jan.chrzciciel.leszno.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela w Lesznie