Leszno
Leszno to miasto położone w województwie wielkopolskim. Jest ono usytuowane na terenie Pojezierza Leszczyńskiego. Miasto ma wyjątkowo atrakcyjną lokalizację, jest bowiem położone pomiędzy dwoma dużymi ośrodkami – Poznaniem i Wrocławiem oraz w odległości blisko 300 km od stolic trzech europejskich państw – Polski, Niemiec oraz Czech. Leszno jest miejscem, do którego można dotrzeć zarówno samochodem, jak również koleją czy samolotem.
Historia miasta
Pierwsze wzmianki na temat Leszna pojawiły się już pod koniec XIV wieku. Wówczas należało ono do rodu szlacheckiego herbu Wieniawa, który z czasem przyjął nazwisko Leszczyński. W 1547 r. Lesznu został nadany przywilej, za sprawą którego stało się ono miastem na prawie niemieckim. Rafał Leszczyński, jeden z członków rodu z czasem uległ namowom czeskich braci i oddał im miejscowy kościół. W XVII wieku biskup poznański Szołdrski dołożył starań, by kościół został zwrócony katolikom, co ostatecznie nastąpiło w 1654 roku. W XVI w. Leszno zostało istotnym ośrodkiem reformacji przeprowadzanych na polskich terenach. Osiedlali się tam bracia czescy oraz tkacze śląscy, dzięki czemu Leszno rozwijało się także pod względem gospodarczym. W XVII wieku na terenie miasta rozwinęło się między innymi drukarstwo. Z czasem miasto przestało rozwijać się tak prężnie, było to bezpośrednio związane ze zniszczeniami, do których doszło podczas wojen szwedzkich oraz wojny północnej.
W pierwszej połowie XVIII wieku miasto zostało sprzedane, a nowym właścicielem stał się Aleksander Józef Sułkowski. W drugiej połowie stulecia miasto często trawiły pożary. W 1793 r. po drugim rozbiorze Polski, Leszno znalazło się w pruskim zaborze. Miasto ponownie stało się polskie, po powstaniu wielkopolskim. W 1856 r. powstała linia kolejowa, która łączyła Leszno z Wrocławiem oraz Poznaniem. W czasie II wojny światowej włączono miasto do Kraju Warty. Po zakończeniu wojny miasto zostało znacząco rozbudowane. Przez ponad 20 lat było ono miastem wojewódzkim.
Żużel i szybowce
Leszno jest miastem, które słynie przede wszystkim z dwóch sportów – żużlu oraz szybownictwa. Nie da się ukryć, że dla Lesznian jest to sport bardzo ważny, czemu trudno się dziwić, bowiem jego historia zaczęła się już w 1938 roku, kiedy to powstał tam pierwszy żużlowy klub (obecnie działa tam Unia Leszno). Na terenie miejscowości znajduje się stadion żużlowy, który może pomieścić 25 000 osób. Również szybownictwo jest ważne dla mieszkańców Leszna – na jego terenie znajduje się lotnisko, które jest dobrze usytuowane, ponieważ w jego pobliżu nie znajdują się duże lotniska komunikacyjne. Na terenie lotniska co roku odbywa się impreza pod hasłem „Leszno. Rozwiń skrzydła!”.
Najważniejsze atrakcje
Ważnym punktem w Lesznie jest oczywiście miejscowy rynek. Znajdują się tam zabytkowe budynki, między innymi ratusz oraz klimatyczne restauracje i kawiarnie, w których można się zatrzymać i odetchnąć po zwiedzaniu miasta. Obiektem nieco innego rodzaju, lecz nie mniej interesującym, jest Wiatrak Antoni. Jego historia jest długa, sięga bowiem XVII wieku. Wiatrak jest zbudowany z drewna i ma cztery śmigła. Obecnie jest własnością prywatną. Ciekawym punktem miasta jest Akwawit, czyli jedna z pierwszych firm, które rozpoczęły swoją działalność na terenie Leszna. Co prawda obecnie Akwawit nie wyróżnia się wyglądem, jednakże niegdyś ta fabryka spirytusu odgrywała ważną rolę w życiu miasta.
Jedną z najpopularniejszych atrakcji Leszna jest tunel aerodynamiczny, w którym szkoleni są skoczkowie spadochronowi, jednakże dostęp do niego mają także turyści, którzy chcą przez chwilę unieść się w powietrzu. To pierwszy tego typu obiekt w Polsce, trudno więc się dziwić jego popularności. Z tunelu mogą korzystać osoby w każdym wieku (dolna granica wieku to 5 lat).
To nie jedyna atrakcja na terenie Leszna dla dzieci. Na turystów żądnych mocnych wrażeń, niezależnie od wieku, czeka Park Linowy Tarzan. Znajduje się on na terenie Parku Tysiąclecia, można spróbować swoich sił na jednej z sześciu tras. Najtrudniejsza z nich wymaga sporej sprawności fizycznej i mocnych nerwów, natomiast najłatwiejsza została stworzona z myślą o najmłodszych dzieciach – jej pokonanie jest bezpłatne. Poza typowymi przeszkodami usytuowanymi na wysokości w parku można zjechać tzw. tyrolką.
Gdzie warto zjeść
Podczas pobytu w Lesznie warto wybrać się do miejscowych lokali gastronomicznych, by poznać smaki lokalnej kuchni. Miejscem wartym uwagi jest między innymi pierogarnia i naleśnikarnia, w której można zjeść pierogi oraz naleśniki z różnymi nadzieniami, zarówno słodkimi, jak i słonymi. W Lesznie znajdują się także restauracje serwujące kuchnię polską, włoską czy azjatycki przysmak – sushi.
Gdzie się zatrzymać na nocleg
Leszno jest piękną miejscowością, zatem przez cały rok chętnie przyjeżdżają tam turyści. Miasto jest dobrze przygotowane na ich przyjęcie, gdyż na jego terenie można znaleźć sporo obiektów noclegowych na każdą kieszeń. Istnieje możliwość zatrzymania się w wygodnym hotelu znajdującym się w centrum miasta, można wynająć pokój również w pensjonacie. Dla turystów chcących spędzić czas w Lesznie, jednak mających ochotę na nieco tańsze rozwiązanie, czekają prywatne pokoje do wynajęcia. Istnieje możliwość zatrzymania się w pobliżu najważniejszych atrakcji Leszna oraz na obrzeżach miasta – tam dużą popularnością cieszą się gospodarstwa agroturystyczne.
S: tekst ok
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Lesznie.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!