
Noclegi w pobliżu ratusza miejskiego w Lesznie
Ratusz miejski w Lesznie
Barokowo-klasycystyczny ratusz w Lesznie jest jednym z zabytków architektonicznych tego miasta, przypominających o „złotym okresie” rozkwitu miejscowości pod panowaniem rodziny Leszczyńskich. Ród ten posiadał przez lata prawo własności do ziem wielkopolskich i wziął swoje nazwisko od nazwy wsi Leszczyna – późniejszego Leszna.
Historia ratusza
Wybudowany w 1639 roku ratusz w Lesznie od samego początku stał się symbolem miasta będącego siedzibą magnackiego rodu Leszczyńskich. Masywny korpus ratusza ozdobiony został wysoką wieżą z dwukondygnacyjnym hełmem, na szczycie którego został umieszczony orzeł – polskie godło z herbem miasta Leszno oraz datami jego założenia w 1547 i 1920, kiedy wróciło ono w granice Polski.
Styl barokowo-klasycystyczny został nadany budowli w trakcie jej przebudowy po pożarach w 1656 roku – kiedy odbudowywano ją pod okiem Marcina Woide, 1707 – pod nadzorem Jerzego Catenazi i Pompeo Ferrari oraz po 1767 roku – kiedy pieczę nad odbudową przejął Dominik Merlini - znany przede wszystkim z budowy Łazienek i pełniący obowiązki nadwornego architekta króla Stanisława Augusta. Ostatni wielki pożar Leszna miał miejsce w 1790 roku, ale wtedy ratusz został już odbudowany bez większych zmian architektonicznych. W latach nam bliższych, pod koniec XX wieku, dokonano kompleksowej renowacji ratusza przeprowadzonej zgodnie z projektem poznańskich architektów Jerzego Gurawskiego oraz Roberta Gzyla.
Ciekawostki architektoniczne
Płaskorzeźba nad głównym wejściem do ratusza w Lesznie jest jego najstarszym elementem wystroju elewacji. Przedstawia personifikację Prawa i Sprawiedliwości – Justizie, pod której stopami znajduje się herb rodziny Wieniawa Leszczyńskich i herb miasta Leszno. Nad nią widnieją herby Aleksandra Józefa Sułkowskiego – kolejnego właściciela Leszna – oraz jego żony Anny Stein zu Jettingen.
Prezydent Miasta Leszno urzęduje w reprezentacyjnym gabinecie na parterze ratusza, gdzie znajduje się też piękna sala służąca przy okazji uroczystych zebrań lub koncertów. Na piętrze mieści się sala ślubów, a na drugim piętrze – sala wystawowa Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych. W przyziemiu budowli zorganizowano natomiast stylową kawiarnię.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!