Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Barbary w Swornegaciach

Kościół Św. Barbary w Swornegaciach

Swornegacie to niewielka miejscowość położona w sercu Kaszub. Jej charakterystyczna nazwa pochodzi od kaszubskiego słowa swora, które oznacza warkocz z korzeni sosnowych, za pomocą których umacniano niegdyś brzegi jezior. W okresie letnim ta malownicza wieś tętni życiem dzięki obecności turystów i wielu atrakcjom przygotowanym dla wczasowiczów. Dużym zainteresowaniem cieszy się Kościół św. Barbary, którego początki sięgają 1272 roku, kiedy powstał tutaj zakon augustianów. W tym okresie powstał tu drewniany niewielki kościół, który istniał w Swornegaciach do 1980 roku, kiedy to decyzją kurii został przeniesiony do Kaszubskiego Park Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich.

Świątynia w stylu kaszubskim

Murowany kościół św. Barbary, który istnieje tutaj do dziś powstał natomiast w latach 1912-1916. Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa obiekt znajduje się na liście zabytków, co czyni go jeszcze bardziej interesującym dla zwiedzających. Na uwagę zasługuje architektura kościoła charakterystyczna dla tradycji regionu kaszubskiego. Kościół zbudowano bowiem z kamiennej cegły na stabilnej podmurówce. Z daleka rzuca się w oczy także wysoka wieża zakończona miedzianym hełmem. Również wnętrze obiektu sakralnego wywiera na zwiedzających ogromne wrażenie. Już przy samym wejściu uwagę przykuwają polichromie, które stylistyką nawiązują do kaszubskiego krajobrazu. Turyści zachwycają się także ogromnymi żyrandolami, które zostały wykonane z drewna. Miłośnicy zabytków docenią natomiast architekturę trzech ołtarzy i bogato zdobione organy wykonane przez artystów z Bawarii.

Informacje dla turystów

Msze święte w Kościele św. Barbary odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 8:00 i 10:00, a dodatkowo w lipcu i sierpniu o godzinie 18:00. W dni powszednie odprawiane są 2 msze; w okresie od kwietnia do października o godzinie 8:00 i 18:00, natomiast od listopada do marca o godzinie 8:00 i 17:00.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Barbary w Swornegaciach