Swornegacie

Jedną z wielu polskich miejscowości, które zdecydowanie zasługują na uwagę turysty jest wioska o dźwięcznej nazwie Swornegacie. Znajduje się ona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w historycznej kaszubskiej krainie. Choć miejscowość nie jest zbyt duża, bo liczy zaledwie około 1000 mieszkańców, na pewno nie można jej odmówić osobliwości i uroku. Do tej kaszubskiej miejscowości przybywają tłumnie turyści chcący w wakacje odpocząć od hałasu i zgiełku miast, łaknący ciszy i spokoju. Jednocześnie w miejscowości nie brakuje atrakcji, które pozwolą czynnie spędzić magiczny urlopowy czas osobom bardziej aktywnym.

Historia

Swornegacie należą do wsi z bardzo dobrze udokumentowaną historią. Pierwsze zapiski dotyczące miejscowości pochodzą już z drugiej połowy XIII wieku, w dodatku spod ręki samego papieża Grzegorza X. Dotyczą znajdującego się tu klasztoru augustianów, który został powierzony przez papieża biskupom chełmińskim. Kolejne wzmianki również dotyczą głównie klasztoru, którzy przetrwał liczne napaści Krzyżaków, a nawet wpadł w ich ręce wraz z całą miejscowością na blisko 150 lat. Później Swornegacie powróciły do Królestwa Polskiego. Ciężkie czasy dla miejscowości nastały ponownie wraz z wybuchem II wojny światowej. Wtedy to mieszkańcy wsi zostali wysiedleni w głąb Rzeszy lub do pobliskich miejscowości, a na terenie miejscowości hitlerowcy zorganizowali obszar ćwiczebny. Po wojnie zdecydowano się na odbudowę wsi, a pokryte wcześniej strzechą chaty zamieniono na murowane domostwa. Również nazwa miejscowości na przestrzeni lat ulegała licznym modyfikacjom, od pierwotnego Swornigac, przez Sworngac oraz kilka innych wersji, aż do obecnej nazwy Swornegacie.

Zabytki

Osoby, które interesują się zwiedzaniem obiektów zabytkowych znajdą w tej niewielkiej miejscowości kilka swoistych perełek. Do nich bez wątpienia zaliczyć możemy kościół św. Barbary powstały w 1916 roku. Nie jest to pierwszy kościół wzniesiony w tej miejscowości, jednak dzieje najstarszej świątyni nie są zostały do końca poznane, a wszelaki ślad po nim zaginął. Mieszkańcy miejscowości trudniący się głównie rybołówstwem, szczególną czcią darzyli świętą Barbarę, dlatego to właśnie ją zdecydowali się obrać na patronkę parafii. Szczególny kult Barbary wyrażony został w licznych dziełach sztuki, malarskich i rzeźbiarskich.

Będąc w Swornegaciach warto odwiedzić tutejszy Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego działający już od 2006 roku. Turyści pozyskać tutaj mogą wszelkie ważne informacje turystyczne oraz zapoznać się bliżej z kulturą kaszubską. W obiekcie podziwiać można wystawy tradycyjnych sprzętów i narzędzi używanych przez rodzimych Kaszubów, a także prawdziwe dzieła kaszubskiej sztuki malarstwa, fotografii czy rzeźby. Sam budynek z zewnątrz stanowi nie lada gratkę dla turystów, gdyż cały pokryty jest strzechą i zaprojektowany został specjalnie w typowym kaszubskim stylu przez tutejszego architekta – Jana Sabiniarza. Tuż za Domem Rękodzieła powstał urokliwy sad pełen jabłoni i grusz, który ma rozwinąć gałąź przetwórstwa owoców w tej okolicy.

Atrakcje

Ze względu na malownicze położenie i bogactwo licznych czystych jezior i rzek Swornegacie słyną przede wszystkim z agroturystyki. Wielbiciele sportów wodnych chętnie wykorzystują obecne tu zbiorniki wodne urządzając spływy kajakowe czy żeglarstwo oraz korzystając z rowerków wodnych. Do rzek, z których z powodzeniem można tu korzystać należą: Brda, Zbrzyca, Chocina. Na szczególną uwagę zasługuje szlak wodny na rzece Zbrzycy nazywany przez turystów " Polską Amazonią". Osoby lubiące piaszczyste ciepłe plaże i kąpiele wodne na pewno skorzystają z miejscowego kąpieliska nad Jeziorem Karasińskim. Tuż przy plaży znajduje się tu amfiteatr oraz liczne wypożyczalnie wodnego sprzętu, z którego skorzystać mogą wielbiciele wodnych sportów. Turyści przybywający tu na urlop chętnie korzystają z walorów tutejszej przyrody, a szczególnie lasów. Chętnie oddają się pieszym czy rowerowym wycieczkom. Swoje miejsce odnajdują tutaj także grzybiarze, którzy w pełni potrafią wykorzystać bogactwo tutejszych lasów. Nad wodą chętnie zasiadają wędkarze, oddając się swojej największej pasji – rybołówstwu.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest słynny Wiejski Dom Kultury, w którym organizowane są liczne przedsięwzięcia kulturalne. Obiekt powstał w 1963 roku, natomiast zmodernizowano go w roku 2013. Znajduje się tutaj między innymi: izba muzealno – edukacyjna pt.: „Świat wodny Kaszub” oraz wystawa sprzętu rybackiego podarowana przez tutejszych rybaków. Oprócz tego Kaszubski Wiejski Dom Kultury zaangażowany jest czynnie w: kółka plastyczne, teatralne, sekcją sportową oraz pracownię muzyczną. Jego głównym celem jest ukazywanie kultury kaszubskiej, dlatego organizowane są tutaj warsztaty z pieczenia regionalnego chleba czy nauka języka kaszubskiego.

Nocleg i gastronomia

Baza noclegowa w miejscowości Swornegacie jest bardzo urozmaicona. Tutejsza ludność żyje jednak głównie z agroturystyki, stąd tak duży wybór miejsc noclegowych. Możemy tutaj znaleźć ośrodki wypoczynkowe, kwatery agroturystyczne, stanice, internaty, a także pola biwakowe i namiotowe. Każdy zatem wybierze tutaj coś dla siebie, odpowiednio do oczekiwanego standardu i możliwości finansowych. W tej malowniczej kaszubskiej miejscowości można dobrze zjeść, a przede wszystkim skosztować potraw regionalnych. Istnieje tu kilka restauracji, które zasługują na uwagę turysty głównie pod względem różnorodności oraz umiłowania do tradycji.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Swornegaciach.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
9 ℃
min. -1 ℃
maks. 10 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
jutro
8 ℃
min. 1 ℃
maks. 9 ℃
opady 2.91 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
12 ℃
min. 2 ℃
maks. 12 ℃
brak opadów
pochmurnie
2024-04-27
15 ℃
min. 4 ℃
maks. 16 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!