Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach

Kościół Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach

Mieszcząca się w Chojnicach, w województwie pomorskim, bazylika pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela to imponujący architektonicznie kościół, którego historia ściśle wiąże się z dziejami miasta. Budowla rozpoczęta w 1340 roku została ukończona w 1360 roku, a w 1993 roku uzyskała tytuł bazyliki mniejszej.

Historia świątyni

Chojnice, jako ośrodek miejski na Pomorzu, rozwijały się szczególnie intensywnie na przełomie XII i XIII wieku, dzięki swojemu położeniu na dawnym szlaku handlowym oraz stworzonym warunkom obronnym grodu, który pod koniec XIII wieku otrzymuje lokację na prawie lubeckim. Prawdopodobnie już na początku XIII wieku musiała istnieć tutaj świątynia wybudowana najpierw z drewna. Na skutek wzrostu znaczenia Chojnic, w kolejnym wieku mieszczanie zdecydowali się na budowę nowego kościoła, wraz z fosami, murami obronnymi z cegły i kamienia, basztami obronnymi oraz trzema bramami prowadzącymi do miasta.

Kościół powstawał w latach 1340-1360, zgodnie ze stylem gotyku charakterystycznego dla ziem pomorskich, wybudowany z czerwonej cegły i trójnawowy. Już po konsekrowaniu stał się ośrodkiem życia religijnego, kulturalnego i politycznego. Był świadkiem tragicznych wydarzeń z połowy XVI wieku, kiedy w trakcie zajmowania kościołów przez wyznawców protestantyzmu, zamordowano księdza Siąckiego, który wystąpił w obronie świątyni. Kościół został zwrócony dopiero w 1616 roku na mocy wyroku Trybunału Królewskiego w Warszawie.

Wyposażenie bazyliki

We wcześniejszych latach bazylika w Chojnicach była wyjątkowo bogato wyposażona we wnętrzu, posiadając siedem ołtarzy i ozdobne polichromie autorstwa wybitnego malarza pomorskiego Hermana Hana – mieszkańca Chojnic. Niestety, na skutek pożarów i kradzieży, zniszczono całe dawne wyposażenie wnętrza. Współcześnie zdobią go wykonane w 1957 roku freski upamiętniające wydarzenia ważne dla życia parafii. Nad nawą główną znajdują się sklepienia gwiaździste, a nawa boczna ma sklepienia krzyżowo-żebrowe. Główny ołtarz przedstawia patrona kościoła – świętego Jana Chrzciciela. Znajdziemy tutaj także tablice pamiątkowe poświęcone księdzu Jerzemu Popiełuszce, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, kardynałowi Józefowi Glempowi oraz arcybiskupowi Józefowi Kowalczykowi.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!