Chojnice

Chojnice nie należą do najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Kaszubach. Mimo wszystko, będąc w okolicy warto zdecydować się na wizytę w tym miejscu. To niewielkie miasto ma wiele do zaoferowania turystom. Już krótki spacer po Rynku czy okolicznych lasach wystarczy, by poznać piękno tych okolic.

Położenie geograficzne

Chojnice leżą w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, którego są siedzibą. Miasto położone jest na styku dwóch krain geograficznych - Borów Tucholskich i Krajny. Od Trójmiasta dzieli je około 120 km. Położenie wśród lasów, w pobliżu licznych jezior polodowcowych i malowniczych strumyków sprawia, że Chojnice są postrzegane jako atrakcyjne miejsce do wypoczynku. To doskonały wybór dla każdego, kto jest spragniony ciszy i bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Miasto leży przy historycznym trakcie łączącym Berlin z Królewcem, stąd często nazywa się je Bramą Kaszub.

Do Chojnic najwygodniej jest dojechać drogą krajową nr 22, która stanowi obwodnicę miasta. Można zdecydować się także na podróż koleją - do miasta dojeżdżają bezpośrednie pociągi z kilku dużych miast, między innymi z Bydgoszczy, Piły, czy Szczecinka.

Historia

Pierwsze wzmianki o Chojnicach pochodzą ze średniowiecza. Już od XIII w. nazwa miasta, a wtedy jeszcze osady pozostała niezmienna. W XIV w. pod rządami Krzyżaków Chojnice otrzymały prawa miejskie. Z racji położenia – w sąsiedztwie ważnych szlaków handlowych – na przestrzeni lat powstawały tu liczne cechy rzemieślnicze. Za czasów rządów Krzyżaków w Chojnicach wzniesiono kościół oraz solidne fortyfikacje, a miasto stało się ważnym punktem w systemie obronnym klasztoru. Po wybuchu wojny polsko-krzyżackiej w 1409 r. Chojnice bardzo długo broniły się przed oblężeniem. Dopiero w 1466 r. zostały przejęte przez oddziały koronne, jako ostatnia z twierdz krzyżackich.

Pod rządami Polaków miasto znów przeżywało okres swojej świetności. Zostało zniszczone dopiero podczas potopu szwedzkiego. W 1657 r. odbyła się bitwa pod Chojnicami. W kolejnych latach miasto nawiedzały pożary. W XIX wieku Chojnice przeżywały etap intensywnego rozwoju, powstawały nowe zabudowania oraz infrastruktura. Dzięki ustaleniom Traktatu Wersalskiego miasto zostało włączone do II Rzeczypospolitej. Lokalizacja blisko spornej granicy spowodowała, że w czasie II wojny światowej Chojnice zostały zaatakowane jako jedne z pierwszych. Po bohaterskiej obronie miasto poddało się Niemcom, a mieszkańcy zostali poddani przymusowej germanizacji. Po wojnie skupiono się na odbudowie i rewitalizacji miasta.

Symbole miasta

Chojnice posiadają symbole, podkreślające ich tożsamość i historię. Najważniejszym elementem jest herb miasta przedstawiający głowę tura przyozdobioną kwiatami. Podobny motyw był wykorzystywany już w średniowieczu. Na przestrzeni lat zmieniał się jedynie wygląd ozdób, które go otaczały. Obecnie czarna głowa tura jest umieszczona na srebrnym tle. Tur ma złote rogi i złoty pierścień w nozdrzach. Pomiędzy rogami znajduje się czerwona różna z zieloną łodygą. Flaga miasta to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy - czarny, srebrny i złoty. Jej wygląd został ustalony dopiero w 1995 r. Współczesny projekt flagi nawiązuje swoją kolorystyką do barw godła. Chojnice posiadają również własny hejnał. Został on skomponowany w 1937 r. przez Józefa Morawca. Przed rozbiorami hejnał był odgrywany z wieży kościoła usytuowanego na Rynku. Z biegiem czasu tradycja zanikła. Powrócono do niej dopiero przy obchodach 700-lecia Chojnic. Współcześnie hejnał na co dzień jest odtwarzany z nagrania. Jedynie podczas szczególnie uroczystych okazji odgrywa go trębacz.

Atrakcje

Miasto zachwyca przede wszystkim swoimi walorami przyrodniczymi. Lasy i jeziora stwarzają idealne warunki do spacerów, przejażdżek rowerowych i innych form aktywnego wypoczynku. Również wędkarze nie powinni się nudzić w Chojnicach. Okoliczne akweny zachęcają do spędzania nad nimi czasu.

Osoby, które lubią zwiedzać zabytki powinny wybrać się do Bazyliki pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela. Na uwagę zasługują również fragmenty średniowiecznych murów okalających miasto oraz liczne baszty stanowiące element jego dawnych fortyfikacji. Wewnątrz miasta znajdziemy dobrze zachowany średniowieczny układ architektoniczny Starego Miasta z malowniczymi kamienicami pochodzącymi z XVIII i XIX wieku. Na rynku znajduje się utrzymany w stylu neogotyckim ratusz wzniesiony na początku XX wieku. W centralnym punkcie rynku znajduje się fontanna, stanowiąca jeden z najbardziej lubianych przez turystów obiektów uwiecznianych na zdjęciach. Chojnice to jedno z miast, które można stawiać za wzór udanej rewitalizacji Starówki. Nie bez przyczyny w 2008 r. Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało miastu nagrodę za najlepiej zorganizowaną przestrzeń publiczną. Osoby, które lubią spędzać czas w muzeach mogą zdecydować się na wizytę w Muzeum Historyczno-Etnograficznym, jest ono usytuowane w jedynej zachowanej po dziś dzień bramie miejskiej - Bramie Człuchowskiej. Znajdziemy w nim przede wszystkim różnorodne eksponaty związane z historią i kulturą Kaszub.

Noclegi

Do dyspozycji turystów planujących dłuższy pobyt w Chojnicach są hotele o zróżnicowanym standardzie. Nie brakuje również kwater prywatnych i pensjonatów oferujących noclegi w konkurencyjnych cenach. Nawet w pełni sezonu nie powinniśmy mieć większych trudności z zarezerwowaniem pokoju w wybranym miejscu.

Gastronomia

W Chojnicach działają liczne restauracje o zróżnicowanym menu. Przy odrobinie wysiłku każdy znajdzie taką, która będzie odpowiadała jego osobistym upodobaniom kulinarnym. Poszukiwania najlepiej zacząć od Starego Miasta, ponieważ tam klimatycznych knajpek jest zdecydowanie najwięcej, a posiłek z widokiem na urokliwe kamieniczki to czysta przyjemność.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Chojnicach.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
0 ℃
min. 0 ℃
maks. 4 ℃
opady 0.38 mm
śnieg z deszczem
jutro
9 ℃
min. 5 ℃
maks. 10 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
pojutrze
7 ℃
min. 3 ℃
maks. 7 ℃
opady 0.45 mm
słabe opady deszczu
2024-11-27
4 ℃
min. 2 ℃
maks. 6 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.