Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w poblizu Kapliczki Zbójnickiej w Kościelisku

Kapliczka Zbójnicka w Kościelisku

Kapliczka Zbójnicka znajduje się na Polanie Stare Kościeliska, która położona jest na obszarze Doliny Kościeliskiej. Jest to region Tatr Zachodnich, które charakteryzują się niższymi i łagodniejszymi szczytami, które są bardziej dostępne dla turystów, niż te położone w Tatrach Wysokich. Warto zwiedzić Dolinę Kościeliską, która choć posiada bardzo prosty profil trasy, to można podziwiać tam niezwykle piękne widoki.

Legenda o zbójnikach

Miejscowa legenda głosi, że kapliczka na Polanie Kościeliskiej została ufundowana przez zbójników, którzy grasowali w okolicy kilka wieków temu. Miało to być dzieło przebłagalne za ich grzeszne życie i niecne występki. Prawda jest jednak zgoła inna. Kapliczka ta powstała z funduszy zebranych przez lokalnych hutników, ponieważ kiedyś na Polanie Stare Kościeliska prężnie działała huta. Znajdowała się tu wówczas również karczma serwująca ciepłe posiłki oraz chłodzące napoje.

Murowana kapliczka kryta gontem

Kapliczka jest murowana, a jej dach przykryty został gontem. W centralnej części kapliczki wyryto napis AVE MARYJA sławiący wielkość Matki Boskiej. Kapliczka ta została ogrodzona niewielkim drewnianym płotkiem, a w jej bezpośrednim sąsiedztwie zasadzono dwa charakterystyczne modrzewie.

Do Kapliczki Zbójnickiej można dojść na dwa sposoby. Najprościej jest kierować się za znakami zielonymi, prowadzącymi od wejścia do Doliny Kościeliskiej w stronę schroniska na Hali Ornak. Czas przejścia to niespełna pół godziny. Alternatywną drogę dojścia stanowi ścieżka Nad Reglami oznakowana znakami turystycznymi koloru czarnego. Okolica kapliczki to przepiękna polana z atrakcyjnymi widokami na ekspozycje skalne.

Cennik

Za zwiedzanie Kapliczki Zbójników nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty, jednak należy zakupić bilet uprawniający do wejścia na teren Doliny Kościeliskiej. Bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 2,5 zł.

Polecane obiekty w poblizu Kapliczki Zbójnickiej w Kościelisku