Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kamienic Jaś i Małgosia we Wrocławiu

Kamienice Jaś i Małgosia we Wrocławiu

Wrocławski rynek to istna feeria barw tutejszych kamieniczek, z których właściwie każda ma inny kolor. Ewenementem są również ich kształty – wyjątkowo wąskie lub wręcz przeciwnie, niesymetrycznie szerokie budynki oplatające cały rynek. Na uwagę uważnego obserwatora zasługują jednak w szczególności dwie kamieniczki o wdzięcznej nazwie Jaś i Małgosia, leżące w północno-zachodniej części miejskiego rynku.

Charakterystyka kamieniczek

Ich wyjątkową cechą jest arkadowy łuk, który łączy je na wzór wejścia do bramy. Rzeczywiście w przeszłości za kamienicami znajdował się nieistniejący już cmentarz, do którego wejście prowadziło właśnie pod tym łukiem. Powstanie kamienic datuje się już na XV wiek, wiadomo również, że były przebudowywane w II połowie XVI wieku i uzyskały wtedy dodatkowe piętro oraz spadziste dachy.

Ostatnia zmiana architektoniczna miała miejsce w roku 1728, kiedy bramę między nimi przebudowano na obowiązujący wtedy styl barokowy. Wraz z wyniszczeniem cmentarza zaczęto go zasypywać, a otrzymany w ten sposób teren na nowo zagospodarowano. Brama wejściowa straciła więc swoją pierwotną funkcję, zachowana została jednak górna część arkadowa, która przetrwała do dzisiaj i stanowi charakterystyczną cechę obu kamienic.

Jaś i Małgosia

Jaś jest budynkiem mniejszym, Małgosia to kamienica większa, w której mieści się obecnie wrocławskie Muzeum Krasnali. Nazwy te powstały stosunkowo niedawno, bo dopiero w czasach po II wojnie światowej, a skojarzenie z bajką przyniosło właśnie arkadowe połączenie, które miało symbolizować trzymające się za ręce dzieci. Ostatnie remonty kamienicy miały miejsce w latach 70-tych, a kamieniczki uzyskały wtedy aktualny wygląd. Co jakiś czas są również odnawiane ich zewnętrzne fasady.

Znaczenie turystyczne

Kamienice są prywatne, zamieszkane, zaś wnętrza nie są dostępne dla zwiedzających, z wyłączeniem funkcjonującego tu niewielkiego Muzeum Krasnali we Wrocławiu. Kamienice można więc głównie podziwiać z zewnątrz, szczególnie że stanowią bardzo charakterystyczny element wrocławskiego rynku i idealnie wpasowują się w baśniową scenerię miasta. Plac przed kamienicami Jaś i Małgosia często wykorzystywany jest jako postój dla samochodów-meleksów, którymi organizowane są wycieczki objazdowe po Wrocławiu.

Polecane obiekty w pobliżu Kamienic Jaś i Małgosia we Wrocławiu