Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Iglicy we Wrocławiu

Iglica we Wrocławiu

Charakterystyczny obiekt znajdujący się tuż przed Halą Stulecia, jest miejscem rozpoznawalnym nie tylko przez mieszkańców Wrocławia, ale również przyjeżdżających tu turystów. Wysoka na ponad 90 metrów iglica stanowi jeden z głównych symboli miasta i góruje nad nim od 1948 roku, kiedy została zbudowana dla uczczenia Wystawy Ziem Odzyskanych. Iglicy zlokalizowana jest na ulicy Wystawowej 1.

Budowa Iglicy

Blachownicowa konstrukcja waży ponad 44 tony i przymocowana jest do ziemi za pomocą ogromnych śrub zakotwiczonych głęboko w gruncie. Taka konstrukcja jest niezwykle podatna na działania silnych wiatrów, dlatego została dodatkowo wzmocniona poprzez poprzeczne ułożenie wewnętrznych blach oraz zewnętrzne wsporniki. Pierwotnie liczyła 106 metrów i zakończona była prawie 10-metrową szpicą. Przez kolejne konserwacje oraz wydarzenia losowe – tuż przed oficjalnym przedstawieniem Iglicy uderzył w nią piorun i zniszczył najwyższy segment – finalnie liczy ona dzisiaj 90,3 metra wysokości.

Na Iglicę kilkakrotnie wpinali się śmiałkowie, szczególnie dwa wejścia były niezwykle emocjonujące dla mieszkańców Wrocławia. Pierwsze odbyło się w dniach 12-13 października 1948 roku, kiedy dwóch wspinaczy przez ponad dobę wchodziło na szczyt Iglicy, aby zdemontować poluzowane na jej szczycie fragmenty konstrukcji, które zagrażały bezpieczeństwu przechodzących pod nią osób. Drugie odbyło się w czasie stanu wojennego. To wtedy nieznany nikomu wspinacz zawiesił na szczycie flagę Solidarności. Na pamiątkę tego wydarzenia do dzisiaj szczyt Iglicy zdobi wielki proporzec tej organizacji. Wrocławska Iglica była trzykrotnie kładziona na ziemi w celu konserwacji. Prawdopodobnie podczas drugiej konserwacji w 1979 roku skrócono ją o ponad 5 metrów, ale nigdzie tego faktu nie odnotowano. Wcześniejszy demontaż skrócił już iglicę o ponad 10 metrów, dlatego od czasu jej budowy łącznie „skradziono” jej prawie 16 metrów długości.

Znaczenie turystyczne

Iglica we Wrocławiu jest ważnym turystycznym punktem na mapie miasta. Zlokalizowana blisko ważnych miejsc i atrakcji – ZOO, Hali Stulecia, Fontanny Świetlnej, Japońskiego Ogrodu i w centrum Parku Szczytnickiego jest doskonałym punktem spotkań oraz świetnym tłem do pamiątkowego zdjęcia. Warto dodać, że w pobliżu znajduje się kilkanaście tak zwanych food trucków, a latem otwierane są ogródki piwne oraz plenerowe kina.

Polecane obiekty w pobliżu Iglicy we Wrocławiu