Wysowa-Zdrój

Położenie

Niewiele pozostało już w polskich górach wsi nieskażonych komercją i blichtrem, które po dziś dzień zachowały spokojny klimat i charakter. Jedną z takich wiosek, którą zdecydowanie warto polecić osobom poszukującym wytchnienia od miejskiego zgiełku oraz tłumów turystów odwiedzających popularne kurorty, jest Wysowa Zdrój położona w paśmie Beskidu Niskiego. Miejscowości znajduje się w województwie małopolskim, należy do powiatu gorlickiego i gminy Uście Gorlickie. Wysowa Zdrój zlokalizowana jest dolinie rzeki Ropy.

Historia

Pierwsze przekazy historyczne na temat miejsc, w których obecnie położone jest uzdrowisko Wysowa, pochodzą z XVI w. Miejscowość była wówczas prężnie rozwijającą się osadą kupiecką, korzystnie położoną przy szlaku handlowym wiodącym przez Karpaty na Węgry. Szczególne znaczenie Wysowej dla handlu wiąże się ze składami węgierskich win, przewożonych wspomnianym szlakiem przez kupców z Armenii i Grecji na wschód. Wieś pełniła również funkcję miejscowości granicznej, a do połowy XIX w. istniał tu punkt poboru cła. Równocześnie, ok. połowy XVIII w. zaczęto zwracać uwagę na zdrowotne działanie występujących w Wysowej wód mineralnych. W 1808 roku zbudowane zostały pierwsze łazienki do kąpania się w wodzie mineralnej oraz małe, ośmiopokojowe sanatorium. Miejscowości do końca XIX wieku nie udało się zdobyć dużej popularności wśród kuracjuszy ze względu na trudny dojazd. Wzrost liczby odwiedzających odnotowano po modernizacji drogi dojazdowej z Ropy na przełomie wieków XIX i XX. Jednak Wysowa Zdrój po dziś dzień jest znacznie mniej popularnym uzdrowiskiem niż np. Krynica Zdrój, Szczawnica, Iwonicz Zdrój czy Rabka Zdrój.

Uzdrowisko

Obecnie na terenie uzdrowiska Wysowa Zdrój znajduje się 14 ujęć wód mineralnych, z których większość stanowią szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe uznane w 1963 r. przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej za wody lecznicze. Wody te stosuje się przede wszystkim w kuracjach układu oddechowego, trawiennego i moczowego – Wysową szczególnie chętnie odwiedzają cukrzycy, a także osoby mające problemy z kamicą nerkową, dną moczanową, zaburzeniami trawienia, wrzodami czy stanami zapalnymi dróg moczowych. Ponadto, picie wysowskich wód pomaga zwalczać niedobory niektórych pierwiastków – szczególnie sodu, wapnia, jodu i bromu. Oprócz fachowych kuracji przeprowadzanych w ośrodkach sanatoryjnych Wysowej, każdy turysta może bezpłatnie napić się wody mineralnej w jednym z ujęć zlokalizowanych w Parku Zdrojowym. Dla gości przeznaczona jest również pijalnia wód mineralnych zbudowana w 2006 r. w Parku Zdrojowym w pobliżu drogi z Uścia Gorlickiego, gdzie istnieje możliwość zakupu wód mineralnych i leczniczych oraz lokalnych pamiątek.

Atrakcje i sposoby spędzania wolnego czasu

Oprócz bogatej oferty dla kuracjuszy Wysowa Zdrój posiada szeroki wachlarz atrakcji dla miłośników sportów, zarówno w letnich, jak i zimowych miesiącach. Sam fakt położenia w samym środku Beskidu Niskiego daje liczne możliwości pieszych wycieczek górskich. Z Wysowej wychodzą szlaki turystyczne m. in. na Kozie Żebro, Ostry Wierch i Cegiełkę (Cigel’ka). Poświęcając ok. 3 godziny można także zdobyć Lackową – najwyższy szczyt polskiego Beskidu Niskiego. Pasjonaci górskich rajdów mogą nawet pokusić się o całodniową wycieczkę na Magurę Małastowską lub przez Lackową, Dzielec i Huzary do Krynicy Zdrój.

Wysowa Zdrój to również prawdziwy raj dla miłośników kolarstwa. Przez wieś przechodzą trzy szlaki rowerowe, a po przejechaniu do pobliskiego Uścia Gorlickiego liczba ta powiększa się o kolejne trzy. W Wysowej znajduje się także ośrodek jazdy konnej, a przez uzdrowisko przechodzą dwa znakowane szlaki konne. Kolejną sportową atrakcję stanowi park wodny oddany do użytku w 2012 r. Goście usytuowanego w Parku Zdrojowym kompleksu mogą korzystać z kilku basenów leczniczych i rekreacyjnych, sauny, jacuzzi, masażu wodnego oraz kaskad i armatek. W Wysowej znajdują się także korty do tenisa ziemnego oraz boisko sportowe Orlik, na terenie którego w okresie zimowym urządzane jest lodowisko. Miłośnicy sportów zimowych znajdą jednak w Wysowej znacznie więcej, niż możliwość pojeżdżenia na łyżwach. W miejscowości znajduje się nieduży wyciąg narciarski oraz wypożyczalnia nart zjazdowych, jednak większą popularnością cieszą się miejscowe trasy do narciarstwa biegowego. Można tu wypożyczyć „biegówki” oraz wyruszyć na jedną z dwóch tras rozpoczynających się w samej Wysowej, bądź podjechać samochodem w pobliże Magury Małastowskiej, gdzie znajduje się centralny punkt większości beskidzkich tras biegowych.

Zabytki

Miłośnicy historii i starego, drewnianego budownictwa z pewnością docenią przykłady dawnej architektury: XVIII-wieczną cerkiew usytuowaną przy drodze w kierunku Blechnarki oraz drewniany kościół pw. Najświętszej Maryi Panny z lat 30 – tych XX w. Przy cerkwi można ponadto zobaczyć 400 – letnią lipę drobnolistną, będącą pomnikiem przyrody. Wytchnienie po dniu zabiegów leczniczych, sportu bądź wycieczek górskich można znaleźć w Parku Zdrojowym, gdzie oprócz wspomnianej pijalni wód, funkcjonuje mała, zaciszna kawiarenka.

Gastronomia i noclegi

W Wysowej nie brakuje także miejsc, w których można zjeść pożywny i smaczny posiłek. Zdecydowanie warto odwiedzić dwie karczmy w stylu ludowym, zlokalizowane po obu stronach drogi na Uście Gorlickie. Do wyboru mamy tradycyjną kuchnię łemkowską oraz potrawy w stylu góralskim. Wysowa posiada dość rozbudowaną bazę noclegową, a ze względu na stosunkowo niewielkie zainteresowanie turystyczne znalezienie noclegu w atrakcyjnej cenie nie stanowi problemu nawet w sezonie. W miejscowości funkcjonuje kilka ośrodków wypoczynkowych, pełniących także funkcje sanatoryjne oraz kilka mniejszych pensjonatów oferujących gościnne kwatery. W sezonie letnim istnieje możliwość zamieszkania w małych domkach do wynajęcia bądź na polu namiotowym.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Wysowej-Zdroju.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
4 ℃
min. 0 ℃
maks. 4 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
2 ℃
min. -1 ℃
maks. 2 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
pojutrze
1 ℃
min. 1 ℃
maks. 1 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
2024-12-06
0 ℃
min. -3 ℃
maks. 1 ℃
brak opadów
opady śniegu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.