Międzychód

Wielkopolska perełka

Międzychód to urokliwe miasteczko położone nad Wartą w Kotlinie Gorzowskiej w województwie wielkopolskim. Nazwa miejscowości według legend nawiązuje do przepraw dokonywanych przez ową rzekę, lecz nie ma faktów, które by to potwierdziły. Gmina Międzychód roztacza się na powierzchni ponad 30 tysięcy hektarów, z czego ponad połowę zajmują obszary leśne. Największym skarbem miasta, położonego ok. 85 km na północ od Poznania są 52 jeziora, które czynią z niego atrakcyjną miejscowość wypoczynkową. Międzychód położony jest w samym sercu królestwa przyrody. Urokliwa architektura połączona z niepowtarzalnymi krajobrazami zagwarantują niezapomniane chwile. Miasto skradnie serce zarówno rodzin z dziećmi, pełnej energii młodzieży czy zakochanych, którzy mogą spędzić romantyczne chwile w łódce w blasku zachodzącego słońca.

Od grodów do Międzychodu

Licząca obecnie niespełna 11 tysięcy mieszkańców miejscowość uzyskała prawa miejska pod koniec XIV wieku. Ze względu na atrakcyjnie pod względem militarnym położenie, między Wartą a jeziorami powstawały zgrupowania grodów obronnych. Przez pierwsze pięć wieków Międzychód pozostawał miastem prywatnym, a pierwszymi właścicielami byli Grzymalici. W 1802 r. miasto zostało wykupione z rąk prywatnych przez rząd pruski za 295 tys. talarów. Na skutek drugiego rozbioru polski znalazła się pod zwierzchnictwem pruskim. W wyniku postanowień traktatu wersalskiego Międzychód znów znalazł się w graniach polskich, stanowiąc najbardziej wysunięte na wschód miasto Rzeczypospolitej Polskiej. W okrutnych czasach II wojny światowej większość mieszkańców została przesiedlona do Generalnego Gubernatorstwa. W ich miejsce do miasta sprowadzono ludność niemiecką. 27 stycznia 1945 roku Międzychód odzyskał wolność.

Wśród drzew i szumu fal

Do Międzychodu turystów przyciąga przede wszystkim położenie wśród malowniczych krajobrazów Pojezierza Wielkopolskiego. Jezioro Miejskie oraz brzeg Warty to doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku na łonie natury z bliskimi osobami. Miasto bezpośrednio sąsiaduje z utworzonym w 1991 roku Sierakowskim Parkiem Krajobrazowym. Na powierzchni ponad 30 tysięcy hektarów turyści mogą podziwiać niezwykle urozmaiconą rzeźbę terenu, wzniesienia moreny czołowej, rynny i jeziora polodowcowe oraz piękne, bogate w owoce i zwierzęta lasy. Międzychód zachwyca nie tylko walorami przyrodniczymi. Wielu turystów zauroczył urokliwy i zabytkowy układ urbanistyczny, w którym najwięcej uroku mają kolorowe, odnowione kamienice stanowiące doskonałe tło do pamiątkowych zdjęć. Międzychód słynie również z cennych zasobów wód mineralnych, które wydobywa się za pomocą dwóch studni artezyjskich z głębokości ponad 90 m, które można podziwiać na ulicach miasta.

Zabytki i atrakcje

Miasteczko położone jest na przesmyku łączącym Wartę z Jeziorem Miejskim, wokół których powstała atrakcyjna infrastruktura turystyczna. Nad brzegiem drugiego z tych zbiorników wodnych roztacza się niewielka, lecz bardzo zadbana plaża z jednym z popularniejszych w mieście hoteli. Spacer po promenadzie to idealne miejsce na spokojne, jak i romantyczne spacery w blasku zachodzącego słońca. Spacerując po ulicach miasta obowiązkowo należy rzucić okiem na urokliwe studnie artezyjskie. Przy zbiegu ulic Kilińskiego i 17 Stycznia znajduje się studnia nazywana „Laufpompą”, do której przychodzą mieszkańcy i turyści, gdy chcą zaparzyć unikalną i przepyszną kawę lub herbatę. Mimo świetnych warunków zarówno przyrodniczych jak i antropogenicznych tutejsze uzdrowisko upadło po II wojnie światowej, gdyż nie budowano nowych, zaplanowanych wcześniej obiektów sanatoryjnych, a także nie skorzystano z udokumentowanych złóż cennej i poszukiwanej borowiny.

Najstarsza część miasta znajduje się na przesmyku między Wartą a Jeziorem Miejskim. To właśnie tu w średniowieczu znajdowały się grody broniące przepraw przez rzekę. Na podstawie powstałej osady rozlokowano miasto w XIV wieku. Na wschód od Starego Miasta, nad brzegiem miejskiego zbiorniku wodnego powstało nazywane przez mieszkańców – Nowe Miasto, którego centrum stanowił dzisiejszy Plac Kościuszki. To właśnie zabudowania Starego Miasta, na które składają się rynek oraz wąskie ulice są wizytówką miasta.

Sierakowski Park Krajobrazowy to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Położony na skraju Puszczy Noteckiej obszar, przez wielu mieszkańców i turystów, bywa nazywany „krainą stu jezior”. Wiele osób twierdzi, że jest równie piękny co słynna kraina wielkich jezior mazurskich. Największym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Chrzypskie (304 ha), natomiast najgłębszym – Jezioro Śremskie (45 m). Na terenie parku wytyczono wiele ścieżek turystycznych, które można pokonywać na liczne sposoby. Wiele z nich prowadzi wzdłuż doliny Warty, zapuszczając się później w głąb puszczy między majestatycznymi jeziorami, subtelnie ukrywającymi się wśród szumiących traw.

Noclegi i gastronomia

Kraina stu jezior to prawdziwa skarbnica pięknych zakątków, które skradły serca nie tylko Polaków, ale również naszych sąsiadów. Czyste powietrze, dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna, bogate zaplecze rekreacyjne i gastronomiczne oraz zachwycające walory przyrodnicze to doskonałe miejsce na urlop o każdej porze roku. W tak pachnącym przyrodą miejscu warto zrezygnować z luksusowych hoteli na rzecz przytulnych pensjonatów, w których możemy być bliżej natury. W miejscowych karczmach czekają na nas regionalne dania z kuchni wielkopolskiej.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Międzychodzie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
7 ℃
min. -1 ℃
maks. 9 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
11 ℃
min. 1 ℃
maks. 12 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
8 ℃
min. 6 ℃
maks. 11 ℃
opady 4.47 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-03-22
10 ℃
min. 4 ℃
maks. 12 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!