Dąbki

Dąbki

Dąbki to miejscowość położona nad Morzem Bałtyckim, która słynie przede wszystkim z doskonałego mikroklimatu oraz bardzo czystego powietrza. Z tego powodu posiada status uzdrowiska. Jest to doskonałe miejsce dla wszystkich osób, pragnących odpocząć w spokojnej okolicy lub poprawić stan zdrowia.

Lokalizacja

Dąbki leżą na Pobrzeżu Słowińskim, w gminie Darłowo. Od północy sąsiadują z Morzem Bałtyckim, a od południa natomiast z jeziorem Bukowo. Taka lokalizacja sprawia, że miejscowość jest bardzo atrakcyjna dla turystów, zwłaszcza dla osób, które preferują aktywny wypoczynek. W okolicy dostępne są ciekawe trasy rowerowe i piesze, a nad jeziorem można uprawiać sporty wodne oraz wędkować. W 2007 roku Dąbki osiągnęły stan prawny uzdrowiska ze względu na wyjątkowo korzystny mikroklimat panujący w tej miejscowości.

Historia

Dąbki, niegdyś nazywane Nową Rzeką, odwiedził w XIII wieku książę Świętopełk II, który nadał pobliskiemu klasztorowi cystersów kilka wsi. Mieszkańcy miejscowości nie posiadali gruntów uprawnych i zajmowali się przede wszystkim połowem ryb w jeziorze Bukowo. W dawnym rejestrach znajdują się również zapisy o istnieniu karczmy położonej w pobliżu traktu handlowego prowadzącego z Ustki do Koszalina. Właściciele karczmy zajmowali się handlem z kupcami z Gdańska i Szczecina.

Dąbki zaczęły cieszyć się popularnością na początku XX wieku, kiedy doceniono wartość tej miejscowości jako uzdrowiska i atrakcyjnego kąpieliska nadmorskiego. Stopniowo przybywało turystów, powstawało coraz więcej prywatnych kwater, jednak najważniejszym źródłem dochodów lokalnej ludności nadal pozostawało rybołówstwo. Przed II wojną światową w Dąbkach istniało sanatorium podlegające berlińskiej kasie chorych. W drugiej połowie XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój Dąbek, który zmienił typową osadę rybacką w popularne uzdrowisko nadbałtyckie. Na miejscu zbudowano szereg pensjonatów oraz hoteli oferujących noclegi dla turystów. Po wielu latach starań w końcu udało się uzyskać dla tej miejscowości status uzdrowiska, co nastąpiło w 2007 roku.

Najciekawsze atrakcje

Dąbki to idealne miejsce dla wszystkich zwolenników aktywnego spędzania wolnego czasu, uprawiania sportu i kontaktu z naturą.

W okolicy Dąbek znajdują się szlaki turystyczne:

  • Koszaliński Szlak Nadmorski, biegnący od Dąbkowic, przez Darłówko do Wicia
  • Szlak Rezerwatów – na trasie znajdują się pomniki przyrody oraz zamki w Kręgu i Darłowie
  • Szlak Wiatraków – na trasie można zobaczyć liczne zabytki, piękną panoramę, a także największy w Polsce park elektrowni wiatrowych
  • Szlak Zabytków Średniowiecza – biegnie przy Zamku Książąt Pomorskich oraz przy wielu innych ciekawych zabytkach historycznych
  • Ścieżka rowerowa, która biegnie przez las nad jeziorem Bukowo, a także szlak kajakowy rzeką Wieprz i Grabowa

Jezioro stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Nad jeziorem znajduje się marina żeglarska wyposażona w odpowiednie zaplecze, a także wypożyczalnie oferujące różny sprzęt. Na miejscu można skorzystać z lekcji żeglarstwa oraz windsurfingu. Latem organizowane są rejsy statku spacerowego, które pozwalają na podziwianie pięknych widoków. W jeziorze Bukowo żyje około 20 gatunków ryb, między innymi sandacze, okonie i węgorze, dlatego jest to doskonała lokalizacja dla wszystkich fanów wędkowania.

Plaża to bez wątpienia największa atrakcja tej miejscowości. Jest piaszczysta i stosunkowo szeroka. Latem kąpielisko jest strzeżone, a to pozwala nam na bezpieczną kąpiel w falach słonego Bałtyku. Na brzegu czasem można znaleźć kawałki bursztynu. W śród lasu, porastającego wydmy, znajduje się sześciokilometrowa promenada. Oprócz tego każdy chociaż raz powinien przespacerować się brzegiem morza. To dobry pomysł zwłaszcza podczas malowniczych zachodów słońca.

Tuż obok Dąbek znajduje się stadnina koni Ranczo Mustafa, która oferuje konie pod siodło oraz naukę jazdy. Jest to doskonałe miejsce dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o koniach oraz potrenować jazdę. Najmłodsi mogą pojeździć na kucach, a także odwiedzić mini zoo. Na zainteresowanych czekają między innymi wieczorne i poranne przejażdżki nad brzegiem morza.

Baza turystyczna

Dąbki mają bardzo dobrą bazę noclegową przygotowaną głównie z myślą o osobach, które chcą odpocząć z dala od miejskiego zgiełku. Na terenie miejscowości znajduje się wiele kameralnych obiektów zapewniających przyjemny relaks w spokojnych warunkach. Turyści mogą skorzystać między innymi z szerokiego wyboru domków letniskowych o różnym standardzie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku wypoczynku z całą rodziną. Warto także zapoznać się z ofertą pokoi gościnnych. Wiele pensjonatów położonych jest w dobrej lokalizacji, w niedużej odległości od plaży lub od brzegu jeziora. Na terenie tej miejscowości znajdują się również obiekty sanatoryjne, które oferują zabiegi dla osób cierpiących z powodu różnych dolegliwości, a także zabiegi z zakresu SPA & wellness. W ośrodkach rehabilitacyjnych leczy się między innymi choroby układu krążenia, a także nerwice, reumatyzm oraz choroby układu pokarmowego. Doskonały mikroklimat i czyste powietrze mają bardzo dobry wpływ na osoby, które cierpią z powodu alergii i problemów z układem oddechowym.

Oferta gastronomiczna w Dąbkach jest dosyć standardowa - na turystów czeka kilka restauracji, barów oraz pizzerii, w których można zjeść smaczny posiłek.

Ze względu na status uzdrowiska osoby, które zdecydują się spędzić wakacje w Dąbkach, muszą być przygotowane na uiszczenie opłaty uzdrowiskowej. Opłata jest naliczana od osoby za każdy dzień i należy wnieść ją najpóźniej ostatniego dnia pobytu.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Dąbkach.

Mapa

Aktualności

-
Plac Bursztynowy
Wicie, ul. Bursztynowa

20 sierpnia w miejscowości Wicie nad Jeziorem Kopań (23 km od Dąbek) będzie miało miejsce Święto Pieczonego Ziemniaka. Wydawać by się mogło, że to impreza charakterystyczna dla Wielkopolski - nic bardziej mylnego. Zapraszamy do Wicia na wakacyjne ostatki, gdzie będzie można spróbować ziemniaczanych potraw w wielu odsłonach. Nie zabraknie konkursów i nagród oraz muzyki na żywo i wspólnej zabawy, która potrwa do późnego wieczora. Będąc w tym czasie w Dąbkach, warto zobaczyć, jak świętuje się w okolicy.

Wstęp wolny

Parking na ulicy

Biuro zawodów
Dąbki, ul Dąbkowicka

Urząd Gminy Darłowo zaprasza na kolejną część imprezy rekreacyjnej, czyli zawody Grand Prix Województwa Zachodniopomorskiego w Nordic Walking. Wydarzenie będzie miało miejsce 13 sierpnia w Dąbkach. Marsz odbywa się na nawierzchni miękkiej, trasa wiedzie przez las, plażę i po pętli utwardzoną drogą. W zawodach mogą startować wszyscy chętni (także w kategorii marszu rodzinnego), na dystansie 5 i 10 km. Każdy zawodnik otrzymuje medal okolicznościowy, można liczyć także na posiłek w trakcie konkursu. Wydarzenie promuje aktywność fizyczną poprzez uprawianie Nordic Walking, odbywa się w ramach Dni Walki z Cukrzycą i Otyłością. Biuro zawodów będzie otwarte od godz. 9:00, a pierwszy marsz wyruszy o godz. 11:00.

Wstęp: 20 – 60 zł (w tym 5 zł na cel charytatywny)

Parking: na ulicy

www.gpzp.pl

Kontakt: 881 048 884 / biuro@gpzp.pl

-
Duet Aqua
Gleźnowo

Po raz drugi w okolicy Jeziora Bukowo (Gleźnowo ok. 6 km na południe od Dąbek), odbędą się Ogólnopolskie Zawody w Spinningu, o Puchar Wójta Gminy Darłowo. Zawody trwają 3 dni, lecz pierwszego dnia przewidziano rejestrację zawodników oraz zapoznanie podczas integracyjnego grilla. Oficjalne otwarcie odbędzie się 22 lipca, kiedy rozpocznie się I tura zawodów. Konkurencje odbywają się na tzw. "żywej rybie" (szczupak, okoń, sandacz), zwycięży drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów miarowych w ciągu całych zawodów (pomiary wg punktacji PZW). Organizatorami zawodów jest Gmina Darłowo i Ośrodek Duet Aqua. Zgłoszenia zawodników przyjmowane są do 16 lipca.

 

 

Wstęp: 80 zł osoba towarzysząca / 140 zł zawodnik / 280 zł drużyna 2-os.

 

Parking: na posesji

www.facebook.com/events/1900807180197108

Kontakt: zgłoszenia promocja@ugdarlowo.pl / informacje 505 224 729 / 660 770 627

prognoza pogody

dzisiaj
19 ℃
min. 15 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
17 ℃
min. 16 ℃
maks. 17 ℃
opady 3.47 mm
umiarkowany deszcz
pojutrze
15 ℃
min. 15 ℃
maks. 18 ℃
opady 5.24 mm
umiarkowany deszcz
2017-08-23
16 ℃
min. 16 ℃
maks. 18 ℃
opady 1.04 mm
lekki deszcz
noclegi w Dąbkach

noclegi w Dąbkach

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!