Dąbki

Dąbki

Dąbki to miejscowość położona nad Morzem Bałtyckim, która słynie przede wszystkim z doskonałego mikroklimatu oraz bardzo czystego powietrza. Z tego powodu posiada status uzdrowiska. Jest to doskonałe miejsce dla wszystkich osób, pragnących odpocząć w spokojnej okolicy lub poprawić stan zdrowia.

Lokalizacja

Dąbki leżą na Pobrzeżu Słowińskim, w gminie Darłowo. Od północy sąsiadują z Morzem Bałtyckim, a od południa natomiast z jeziorem Bukowo. Taka lokalizacja sprawia, że miejscowość jest bardzo atrakcyjna dla turystów, zwłaszcza dla osób, które preferują aktywny wypoczynek. W okolicy dostępne są ciekawe trasy rowerowe i piesze, a nad jeziorem można uprawiać sporty wodne oraz wędkować. W 2007 roku Dąbki osiągnęły stan prawny uzdrowiska ze względu na wyjątkowo korzystny mikroklimat panujący w tej miejscowości.

Historia

Dąbki, niegdyś nazywane Nową Rzeką, odwiedził w XIII wieku książę Świętopełk II, który nadał pobliskiemu klasztorowi cystersów kilka wsi. Mieszkańcy miejscowości nie posiadali gruntów uprawnych i zajmowali się przede wszystkim połowem ryb w jeziorze Bukowo. W dawnym rejestrach znajdują się również zapisy o istnieniu karczmy położonej w pobliżu traktu handlowego prowadzącego z Ustki do Koszalina. Właściciele karczmy zajmowali się handlem z kupcami z Gdańska i Szczecina.

Dąbki zaczęły cieszyć się popularnością na początku XX wieku, kiedy doceniono wartość tej miejscowości jako uzdrowiska i atrakcyjnego kąpieliska nadmorskiego. Stopniowo przybywało turystów, powstawało coraz więcej prywatnych kwater, jednak najważniejszym źródłem dochodów lokalnej ludności nadal pozostawało rybołówstwo. Przed II wojną światową w Dąbkach istniało sanatorium podlegające berlińskiej kasie chorych. W drugiej połowie XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój Dąbek, który zmienił typową osadę rybacką w popularne uzdrowisko nadbałtyckie. Na miejscu zbudowano szereg pensjonatów oraz hoteli oferujących noclegi dla turystów. Po wielu latach starań w końcu udało się uzyskać dla tej miejscowości status uzdrowiska, co nastąpiło w 2007 roku.

Najciekawsze atrakcje

Dąbki to idealne miejsce dla wszystkich zwolenników aktywnego spędzania wolnego czasu, uprawiania sportu i kontaktu z naturą.

W okolicy Dąbek znajdują się szlaki turystyczne:

  • Koszaliński Szlak Nadmorski, biegnący od Dąbkowic, przez Darłówko do Wicia
  • Szlak Rezerwatów – na trasie znajdują się pomniki przyrody oraz zamki w Kręgu i Darłowie
  • Szlak Wiatraków – na trasie można zobaczyć liczne zabytki, piękną panoramę, a także największy w Polsce park elektrowni wiatrowych
  • Szlak Zabytków Średniowiecza – biegnie przy Zamku Książąt Pomorskich oraz przy wielu innych ciekawych zabytkach historycznych
  • Ścieżka rowerowa, która biegnie przez las nad jeziorem Bukowo, a także szlak kajakowy rzeką Wieprz i Grabowa

Jezioro stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Nad jeziorem znajduje się marina żeglarska wyposażona w odpowiednie zaplecze, a także wypożyczalnie oferujące różny sprzęt. Na miejscu można skorzystać z lekcji żeglarstwa oraz windsurfingu. Latem organizowane są rejsy statku spacerowego, które pozwalają na podziwianie pięknych widoków. W jeziorze Bukowo żyje około 20 gatunków ryb, między innymi sandacze, okonie i węgorze, dlatego jest to doskonała lokalizacja dla wszystkich fanów wędkowania.

Plaża to bez wątpienia największa atrakcja tej miejscowości. Jest piaszczysta i stosunkowo szeroka. Latem kąpielisko jest strzeżone, a to pozwala nam na bezpieczną kąpiel w falach słonego Bałtyku. Na brzegu czasem można znaleźć kawałki bursztynu. W śród lasu, porastającego wydmy, znajduje się sześciokilometrowa promenada. Oprócz tego każdy chociaż raz powinien przespacerować się brzegiem morza. To dobry pomysł zwłaszcza podczas malowniczych zachodów słońca.

Tuż obok Dąbek znajduje się stadnina koni Ranczo Mustafa, która oferuje konie pod siodło oraz naukę jazdy. Jest to doskonałe miejsce dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o koniach oraz potrenować jazdę. Najmłodsi mogą pojeździć na kucach, a także odwiedzić mini zoo. Na zainteresowanych czekają między innymi wieczorne i poranne przejażdżki nad brzegiem morza.

Baza turystyczna

Dąbki mają bardzo dobrą bazę noclegową przygotowaną głównie z myślą o osobach, które chcą odpocząć z dala od miejskiego zgiełku. Na terenie miejscowości znajduje się wiele kameralnych obiektów zapewniających przyjemny relaks w spokojnych warunkach. Turyści mogą skorzystać między innymi z szerokiego wyboru domków letniskowych o różnym standardzie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku wypoczynku z całą rodziną. Warto także zapoznać się z ofertą pokoi gościnnych. Wiele pensjonatów położonych jest w dobrej lokalizacji, w niedużej odległości od plaży lub od brzegu jeziora. Na terenie tej miejscowości znajdują się również obiekty sanatoryjne, które oferują zabiegi dla osób cierpiących z powodu różnych dolegliwości, a także zabiegi z zakresu SPA & wellness. W ośrodkach rehabilitacyjnych leczy się między innymi choroby układu krążenia, a także nerwice, reumatyzm oraz choroby układu pokarmowego. Doskonały mikroklimat i czyste powietrze mają bardzo dobry wpływ na osoby, które cierpią z powodu alergii i problemów z układem oddechowym.

Oferta gastronomiczna w Dąbkach jest dosyć standardowa - na turystów czeka kilka restauracji, barów oraz pizzerii, w których można zjeść smaczny posiłek.

Ze względu na status uzdrowiska osoby, które zdecydują się spędzić wakacje w Dąbkach, muszą być przygotowane na uiszczenie opłaty uzdrowiskowej. Opłata jest naliczana od osoby za każdy dzień i należy wnieść ją najpóźniej ostatniego dnia pobytu.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Dąbkach.

Mapa

Aktualności

-
Szkoła Podstawowa nr 3
Sławno, ul. Sempołowskiej 3

Koniec grudnia będzie bardzo emocjonujący jeśli chodzi o rozgrywki sportowe. W Sławnie (29 km od Dąbek) 29 grudnia odbędzie się Superliga – turniej drużyn damskich w piłce ręcznej o Puchar Burmistrza Miasta Sławno. Zagrają m.in. Energa AZS Koszalin, Vistal Gdynia oraz SPR Pogoń Szczecin (w systemie „każdy z każdym”). Sympatycy piłki ręcznej z pewnością nie będą się nudzić, mecze będą rozgrzewką do zbliżającej się rundy wiosennej. Mecze odbędą się w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3.

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/1994771440767748

 

-
Plac Kardynała Wyszyńskiego
Sławno, Plac Kard. Wyszyńskiego 1

Mikołajki nad morzem będą w tym roku wyjątkowe, czego dowodem jest mnóstwo organizowanych tutaj imprez przedświątecznych. Jedną z nich będzie Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się dokładnie 6 grudnia w Sławieńskim Domu Kultury (ok. 30 km od Dąbek). Oprócz jarmarku ze stroikami i ręcznie robionymi ozdobami, wydarzeniu będą towarzyszyć występy młodzieży ze sławieńskich szkół. Nastąpi także wspólne włączenie lampek na choince oraz symboliczne wysłanie listu do Św. Mikołaja.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

Bursztyn Medical Spa
Dąbki, ul. Bursztynowa 1

Zbliżają się Andrzejki, warto więc pomyśleć o tym, jak spędzić ten wyjątkowy wieczór. W Dąbkach 25 listopada odbędzie się bal kostiumowy, którego tematem przewodnim są „różowe lata 70-te”. Goście zjedzą wspólną kolację przy stole, a wspaniałej zabawy nie będzie końca. Zapowiada się więc udana i kolorowa impreza oraz smaczny poczęstunek. Andrzejki w Dąbkach mogą być świetnym urozmaiceniem pobytu nad morzem. Na kwiatowy bal, oprócz przebrania obowiązują również zapisy.

Wstęp: 139 zł/os.

Parking: na posesji

u.profitroom.pl/2015.bursztynspa.pl/uploads/Andrzejki2017.png

Kontakt: 94 314 84 67

prognoza pogody

dzisiaj
20 ℃
min. 15 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
22 ℃
min. 17 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
pochmurnie
pojutrze
20 ℃
min. 17 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2023-09-29
20 ℃
min. 16 ℃
maks. 22 ℃
opady 0.42 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!