Czarna Góra
Położenie geograficzne
Wieś Czarna Góra to malowniczo położony kurort wypoczynkowy, w którym możemy podziwiać piękne przedgórza Karpat. Czarna Góra przynależy do województwa małopolskiego, jednocześnie zaliczając się do powiatu tatrzańskiego. Wieś należy do gminy Bukowina Tatrzańska słynącej z przepięknych widoków. Czarna Góra znajduje się w pobliżu Tatr. Dlatego osoby, które chcą wypocząć w góralskim klimacie, ale jednocześnie poszukują spokoju od zgiełku spotykanego w popularnych kurortach jak Zakopane, na pewno odnajdą upragnioną ciszę właśnie w Czarnej Górze.
Dojazd
Do Czarnej Góry bez problemu dostaniemy się wszystkimi środkami lokomocji, tj. samochodem, autobusem oraz pociągiem. Samochodem dojedziemy bez problemu drogą nr 49 jadąc z okolic Nowego Targu. Natomiast jadąc od strony Zakopanego należy kierować się drogą 47 w kierunku Poronina i następnie drogą 961 do Bukowiny Tatrzańskiej, by później skręcić na drogę 960. Następnie należy pokonać rondo, most nad Białką, aż dotrzemy do lokalnej drogi prowadzącej już bezpośrednio do Czarnej Góry. Drugą opcją, jest wybranie się drogą Oswalda Balcera, by później znaleźć się na drodze nr 960 prowadzącej do Bukowiny Tatrzańskiej. Dalsza trasa wygląda już tak samo, jak przy wyborze pierwszej opcji.
Historia
Czarna Górnie nie zawsze należała do terytorium Polski, ponieważ ta wieś, jak i również okoliczne przez wiele wieków znajdowały się pod panowaniem Królestwa Węgier. To właśnie Czarną Górę posiadali we włościach członkowie rodziny Horvathów. Następnie dołączyło do nich pięć kolejnych rodzin. Początkowo mieszkańcy utrzymywali się wyłącznie z pasterstwa, ponieważ tutejsze tereny idealnie nadawały się do tego typu działalności. Kolejne lata panowania osadników pokazały, iż wieś weszła w panowanie innych zarządców. W XVII wieku docierała tutaj ludność wołoska, przez co w osadzie panowało prawo wołoskie. Z każdym kolejnym stuleciem, na terenie wsi pojawiało się również coraz więcej gospodarstw. W 1867 roku odnotowano aż 89 gospodarstw rolnych.
W dniu dzisiejszym z powodzeniem możemy podziwiać obowiązujący dawniej charakter zabudowy, który przez lata został starannie zachowany. Ciekawostką jest to, że Czarna Góra do Polski została przyłączona dopiero w 1918 roku, gdyż już od dłuższego czasu na jej terenie zaczęli zamieszkiwać rodowici Polacy.
Atrakcje, zabytki i miejsca, które warto zobaczyć
Największą atrakcją Czarnej Góry jest oczywiście masyw o tej samej nazwie. To właśnie na zachodnim stoku można jeździć do woli na nartach. Wielbicie sportów zimowych, na pewno ucieszą się z tego, iż mają do dyspozycji najdłuższy stok narciarski, który znajduje się na terenie gminy Białka Tatrzańska. Przepiękne tereny z walorami turystycznymi pozwalają na długie spacery, nie tylko szlakami masywu, ale również w pobliżu potoku o nazwie Białka.
Osoby polujące na wszelkiego rodzaju zabytki znajdą na terenie Czarnej Góry kilka cennych obiektów. Do nich zalicza się między innymi Kaplica pod wezwaniem Trójcy Świętej, która została wybudowana w 1872 roku. Innym obiektem sakralnym pochodzącym z 1872 roku jest kapliczka św. Jana Nepomucena. Postawiono ją zaraz po powodzi, która wystąpiła w tym regionie. Warto zobaczyć również oryginalną drewnianą zabudowę, która mieści się dokładnie przy osiedlu Zagóra. Ta zagroda kiedyś należała do rodziny Koroszów. Na terenie Czarnej Góry z powodzeniem możemy oglądać charakterystyczny typ zabudowy, powstały jeszcze w XIX wieku.
Chociaż przyjeżdżając do Czarnej Góry, nastawiamy się przede wszystkim na kontakt z góralską kulturą, to jednak nie powinniśmy zapominać również o tym, że tutaj cały czas częściowo panuje kultura cygańska. Na terenie wioski znajduje się jedna z nielicznych enklaw romskim w naszym kraju.
Baza noclegowa
Warto mieć na uwadze, iż baza noclegowa w Czarnej Górze nie jest tak bardzo rozwinięta, jak w zdecydowanie większych kurortach znajdujących się u podnóża Tatr. Zalicza się do niej około 20 obiektów noclegowych. Jednak to niewielkie rozmiary sprawiają, że turyści mają zapewniony kameralny klimat, cisze i spokój. Oczywiście wszystkie obiekty, czyli prywatne kwatery, wille i pensjonaty, zachowują przytulny i jednocześnie najwyższy standard obsługi.
Czarna Góra wyróżnia się doskonałą bazą noclegową, szczególnie dla osób zmotoryzowanych. Odległość do Zakopanego wynosi ok 20 km, natomiast do najbliższego wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, mamy tylko 13,2 km. Jeżeli będziemy chcieli przeprawić się na Słowację, to warto wybrać się do przejścia granicznego Jurgów – Podspady, które mieści się w odległości 8,3 km od Czarnej Góry.
Gdzie warto zjeść
Przebywając w Czarnej Górze, na pewno nie będziemy mieli najmniejszego problemu z tym, by posmakować tutejszych specjałów. Góralska kwaśnica czy też przepyszne oscypki wykonywane w sposób tradycyjny, to tylko niektóre z propozycji wartych skosztowania podczas urlopu w Czarnej Górze. Oczywiście nie brakuje także bardziej tradycyjnej kuchni, dlatego, jeżeli komuś zamarzy się zjedzenie zwykłego schabowego, to na pewno będzie mógł liczyć na bardzo duże porcje w atrakcyjnych cenach.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Czarnej Górze.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!