Chałupy

Chałupy

Polskie morze obfituje w wiele małych klimatycznych miejscowości. Jedną z takich wsi są właśnie Chałupy, których liczba mieszkańców nie przekracza nawet 400, a jednak każdy Polak usłyszał tę nazwę w znanej i popularnej piosence Zbigniewa Wodeckiego.

Położenie

Miejscowość położona jest w województwie pomorskim, w gminie Władysławowo. Kiedyś była to jedna duża miejscowość, później zostały one rozdzielone na dwie mniejsze. Jest to dość mała miejscowość, ponieważ powierzchnia wynosi niecałe 70 ha, a liczba mieszkańców to dokładnie 370. Oczywiście, w okresie urlopowym liczba ta jest w stanie zwiększyć się kilkukrotnie z racji dużej liczby turystów. Najbardziej magnetycznym elementem jest tu Zatoka Pucka, która uchodzi za jedno ze spokojniejszych i bezpieczniejszych miejsc do uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu - pełni ona również rolę letniego kąpieliska.

Historia

Pierwotnie miejscowość nosiła nazwę Budziszewo. Do dziś wielu mieszkańców miejscowości ma na nazwisko Budzisz. Sama wieś powstała na początku XVII wieku - przynajmniej z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o mieszczącej się tu osadzie. To właśnie tutaj Władysław IV utworzył twierdzę Vladislasburg. W połowie XVII wieku cała miejscowość stała się własnością rodu Sobieskich. Później zaczęła funkcjonować inna nazwa - Cyenowa, która funkcjonowała jeszcze do lat 30 – tych XX wieku. Sama nazwa Chałupy zaczęła być używana dokładnie w 1920 roku, kilka lat później pojawiła się tu również linia kolejowa - było to połączenie z Władysławowem i Helem.

Tak jak z większością nadbałtyckich małych miejscowości, również Chałupy z typowo rybackiej osady zaczęły przekształcać się w wypoczynkowy kurort. Pod koniec lat 90 – tych wybudowano na zatoce przystań, a w 1991 roku powstał tu nieduży kościół świętej Anny. Mieszkańcy są przywiązani do swoich korzeni i tradycji, dlatego co roku organizowane są tu regaty łodzi rybackich.

Atrakcje

Miejscowość mimo swojej stosunkowo niedużej powierzchni oferuje bogaty wachlarz atrakcji. Przede wszystkim Chałupy to czysta i szeroka plaża, dla osób bardziej odważnych jest tu również popularna plaża nudystów, o której również śpiewał Zbigniew Wodecki. Jest to jedno z bezpieczniejszych miejsc, jeżeli chodzi o kąpieliska w Polsce. Zatoka Pucka jest stosunkowo płytka i ma równe podłoże, dlatego jest bardzo popularna wśród miłośników sportów wodnych jak np. windsurfing - warto również wspomnieć, że są tu szkółki tego sportu, można się więc nauczyć tego sportu. Zatoka Pucka pełni głównie funkcje kąpieliska. Dodatkową atrakcją jest samo położenie miejscowości, w której można poczuć się jak na wyspie.

Z racji popularności zatoki co roku w Chałupach odbywają się regaty łodzi rybackich - jest to tu ważne wydarzenie, które ściąga miłośników żeglarstwa z całej Polski. Jeżeli chodzi o sprawy związane ze sportem to stworzono tu mnóstwo ścieżek rowerowych. Jeżeli nie mamy własnego roweru to można skorzystać z okolicznych wypożyczalni. Warto również wspomnieć o porcie, który położony jest po wschodniej stronie miejscowości, znajdują się tu drewniane pomosty, do których można przymocować łodzie o zanurzeniu do ponad 1 metra. Ponadto mieści się tu również wypożyczalnia niedużych drewnianych łodzi i kajaków. Obok znajduje się smażalnia i wędzarnia ryb.

Noclegi i gastronomia

Jeżeli chodzi o noclegi to nie znajdziemy tu typowych, pełnowymiarowych hoteli. W większości baza noclegowa składa się z prywatnych domów, które oferują pokoje na okres urlopowy. Ceny wahają się od 50 do 130 złotych za dobę, wszystko zależy od lokalizacji i oczywiście standardu oferowanego lokum. Część miejsc noclegowych oferuje w pakiecie również posiłki. Jeżeli chodzi o aspekt gastronomiczny to znaleźć tu można wiele knajpek oraz barów. Nie ma tu wykwintnych restauracji. Są miejsca, w których można dobrze i szybko zjeść. Najczęściej w menu mamy do wyboru wszelkiego rodzaju ryby. Oczywiście fani tradycyjnych mięsnych potraw i fast-foodów również nie będą zawiedzeni. Ceny zależą od lokalizacji. Większość miejsc, w których można zjeść znajduje się przy plaży, co również jest bardzo wygodne zwłaszcza, że morskie powietrze bogate w jod wzmaga apetyt.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Chałupach.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
20 ℃
min. 17 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
19 ℃
min. 16 ℃
maks. 21 ℃
opady 3.19 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
20 ℃
min. 16 ℃
maks. 20 ℃
opady 1.11 mm
słabe opady deszczu
2024-07-26
20 ℃
min. 14 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!