Busko-Zdrój

Busko-Zdrój

Jednym z kameralnych, ale wyjątkowo urokliwych miejsc jest Busko-Zdrój. Miasto ma charakter uzdrowiskowy i położone jest w województwie świętokrzyskim. W niedalekiej odległości znajduje się Kraków, Częstochowa oraz Kielce, zaś najbliższe sąsiedztwo to małe spokojne miejscowości o spokojnym i wypoczynkowym charakterze. Wypad w tym kierunku, bez względu na porę roku jest doskonałym pomysłem, który przysporzy wielu atrakcji i wspaniały czas, który zapamiętamy na długo.

O historii

Najwcześniejsze wzmianki o miejscowości Busko-Zdrój pochodzą z roku 1166, kiedy to powstał w tym miejscu pierwszy kościół. Kroniki papieskie mówią o miasteczku o nazwie Bugsk, które w roku 1241 zniszczone zostało przez tatarów. Zaledwie dziesięć lat później odkryto tutaj złoża solanki, o czym świadczą zapiski w kronikach. Już wówczas wybierano to miejsce w celach wypoczynkowych. W 1287 roku Książę Leszek Czarny nadał miastu prawa miejskie. To ważna data, która do dziś ma ogromne znaczenie dla mieszkańców. W roku 1393 w kurorcie uzdrowiskowym pojawiła się nawet sama Królowa Jadwiga, która zachwycona jego urokami, powracała tu jeszcze nie raz.

Wiek XVI przynosi nieoczekiwane nieszczęście, w postaci ogromnego pożaru, który strawił cześć zabudowań miejskich. Zaledwie 27 lat później kolejny pożar trawi świątynie, a w 1661 roku w mieście panuje zaraza. Kolejne lata to stabilizacja, którą Król Poniatowski wykorzystuje do odwiedzenia Busko- Zdroju. W trakcie wieloletniej historii ziemie te należały kolejno do Austrii, Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, zaboru rosyjskiego, zaś rzeczywistą wolność miasto uzyskuje dopiero po II wojnie światowej. Ważną datą dla całego Buska-Zdroju jest 1828 rok, kiedy to otwarto oficjalnie uzdrowisko.

Zabytki w Busko-Zdroju

W Busko-Zdroju znajdują się wspaniałe zabytki, które w ciekawy sposób opowiedzą nam o przeszłości uzdrowiska. To, na co szczególnie należy zwrócić uwagę, to przede wszystkim drewniany kościół pw. Św. Leonarda zbudowany w roku 1699. Miejsce wyjątkowo piękne, ze wspaniałą architekturą. Nie zapominajmy także o Zespole klasztornym, w którego skład wchodzą m. in. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Mari Panny z roku 1720, cmentarz kościelny oraz klasztor, który dziś funkcjonuje jako tutejsza plebania.

Miejscem wartym uwagi jest oczywiście Zespół Uzdrowiskowy z łazienkami, które obecnie pod nazwą Marconi służą jako sanatorium. Wybudowane zostały w 1836 roku. Tutejszy Park Zdrojowy oraz Kaplica Św. Anny czynią to miejsce jeszcze piękniejszym. Koniecznie musimy zawitać w uzdrowiskowej części miasteczka. Turyści nie mogą narzekać na brak innych rozrywek. Śmiało można tu zobaczyć także mnóstwo oryginalnych zabudowań miejskich z XIX i XX wieku, które ukazują nam piękno architektury z tego okresu.

Atrakcje

Busko-Zdrój to bardzo energetyczny kurort, w którym nuda nie grozi. Możemy tu zobaczyć między innymi festiwale muzyczne, festyny folklorystyczne czy przejechać się słonecznym ekspresem. Wspaniałym miejscem na spędzenie czasu jest Miejskie Centrum Kultury, w którym odbywają się cykliczne imprezy, kultywujące tradycję regionu. Nie zapominajmy o licznych ścieżkach rowerowych i pieszych, które oplatają całą okolice i prowadzą przez wyjątkowe leśne zakątki. W nich możemy spotkać kolonie puchaczy oraz innych gatunków ptaków. Szczególnie warto odwiedzić rezerwat Zimne Wody. Alternatywę znajdziemy także w parku linowym i na strzelnicy.

Noclegi i gastronomia

Ważną wiadomością dla wszystkich planujących odwiedzić Busko-Zdrój jest fakt, że większość tutejszych pensjonatów zlokalizowana jest w zabytkowych willach pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Noclegi w takim miejscu to wyjątkowe przeżycie, a dodatkowo nie są one drogie. Większość z nich położona jest przy głównych ulicach miasta, przy których mimo tętniącego życiem klimatu, znajdziemy także spokój, który sprzyja wypoczynkowi. To właśnie w tym miejscu, czyli centrum miasta znajdziemy najlepsze restauracje. Lokalne potrawy w najlepszym wydaniu zjemy w barach znajdujących się przy rynku głównym.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Busko-Zdroju.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
30 ℃
min. 17 ℃
maks. 31 ℃
opady 0.56 mm
słabe opady deszczu
jutro
31 ℃
min. 17 ℃
maks. 34 ℃
opady 0.1 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
33 ℃
min. 19 ℃
maks. 36 ℃
opady 0.11 mm
słabe opady deszczu
2022-07-01
34 ℃
min. 20 ℃
maks. 34 ℃
opady 0.7 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!