Boszkowo

Podstawowe informacje

Boszkowo to wieś letniskowa, która leży w województwie wielkopolskim, na terenie powiatu leszczyńskiego. Należy ona do gminy Włoszakowice, a przy niej przebiega linia kolejowa z Leszna do Wolsztyna. Miejscowość słynie przede wszystkim z tajemniczego dworu wybudowanego pod koniec XIX wieku oraz urokliwego Jeziora Dominickiego, nad którym powstało wiele ośrodków wypoczynkowych.

Krótka historia miejscowości

Dokładne wzmianki o Boszkowie pojawiły się w czasach funkcjonowania Wielkiego Księstwa Poznańskiego (lata 1815-1848). Była to wówczas jedna z większych wsi i administracyjnie należała do pruskiego powiatu Kosten. Boszkowo było częścią majątku Machcin należącego do Micary. W 1837 roku przeprowadzono spis urzędowy, wówczas w Boszkowie mieszkało nieco ponad 120 mieszkańców i znajdowało się trzynaście domów.

Dwór

Mimo, iż o wsi Boszkowo najwięcej zaczęto mówić dopiero w XIX wieku to według źródeł historycznych funkcjonowała ona już w średniowieczu. Więcej informacji o jej losach przynosi historia tutejszego dworu. Na przełomie XII i XIII wieku przejął ją ród Junoszów, a w XIV wieku jej właścicielami byli Borkowie Gryżyńscy. Z czasem wieś przejęła rodzina Boszkowskich, do których należała aż do XVII wieku. Jako kolejnych właścicieli podaje się rodzinę Ossowskich. Natomiast w XVIII Boszkowo należało do Żychlińskich, którzy otworzyli karczmę nad tutejszym jeziorem. W XIX wieku przeszło pod władanie Łakomickich i to oni wystawili tutaj okazały dwór. Najprawdopodobniej tego typu budynek istniał tu już wcześniej, ale został zniszczony. Warto wiedzieć, że majątek Łakomickich uzyskał status dóbr rycerskich. Od tego czasu teren ten miał różnych właścicieli. Po Łakomickich władał tymi ziemiami Burkowski, a źródła wspominają także o Kopczyńskich, z których Wincenty Kopczyński walczył na Wołyniu i zmarł w 1916 roku z powodu ciężkich ran.

Co ciekawe, w połowie lat 20 – tych ubiegłego wieku majątek obejmował prawie 300 hektarów i przynosił dochód ponad 430 talarów. W 1930 roku w Boszkowie mieszkało około 200 osób. Kopczyńscy władali tym majątkiem aż do wybuchu II wojny światowej. Podczas okupacji wieś nazwana została Boschenau, a po zakończeniu wojny dwór i inne dobra zostały przejęte przez Skarb Państwa Polskiego. Wkrótce powstało tu Państwowe Gospodarstwo Rolne, a kiedy zostało ono zlikwidowane, dwór przeszedł w ręce AWRSP i niestety od tego czasu stoi opuszczony, zaniedbany i powoli niszczeje. Cały czas wzbudza jednak zainteresowanie mieszkańców oraz turystów.

Jest to parterowy dwór z dwuspadowych dachem oraz przybudówką. Wokół niego rozciąga się park, który powstał już w połowie XIX wieku, a jego powierzchnia to 1,425 ha. Prawdopodobnie kiedyś był nieco większy. Obecnie jest już dość zarośnięty, ale nadal można zauważyć charakterystyczny układ przestrzenny całego kompleksu.

Środowisko przyrodnicze

Boszkowo słynie przede wszystkim z przepięknego Jeziora Dominickiego, które wchodzi w skład Pojezierza Leszczyńskiego. Zbiornik ten ma powierzchnię prawie 350 ha, a jego głębokość to nieco ponad 17 metrów. Jezioro leży na obszarze Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Długość tego akwenu to prawie 4 km, natomiast szerokość 1,66 km. Nie ma tu gwałtownych skoków głębokości, toteż jezioro jest chętnie wykorzystywane w celach rekreacyjnych i funkcjonują tu kąpieliska. Wokół niego rozciągają się bory sosnowe. Oprócz tego zbiornik służy także do celów żeglarskich i kajakarskich, tym bardziej, że jest połączone z innymi jeziorami.

Wokół jego terenów powstały liczne szlaki piesze, rowerowe, konne. Warto wiedzieć, że Jezioro Dominickie jest najczystszym zbiornikiem w tym rejonie. Kilka lat temu przeprowadzono badania jakości wód i jezioro przypisano do pierwszej klasy czystości wód. Ciekawostką jest to, że w 1261 roku jezioro zostało nadane klasztorowi cysterskiemu w Lubiążu przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego.

Przebiega tędy również wodny szlak kajakowy zwany Szlakiem Konwaliowym, który rozciąga się na długość 37 kilometrów i wiedzie przez Przemęcki Park Krajobrazowy. Jego nazwa pochodzi od Wyspy Konwaliowej, która leży na tej trasie. Początek oraz koniec szlaku mieści się w Wieleniu Zaobrzańskim, a na jest trasie umieszczono wiele informacyjnych tablic. Uważa się, że szlak nie jest trudny i nadaje się dla początkujących. Problemy mogą pojawić się w okresach suszy. Warto pamiętać, że w Boszkowie trzeba samodzielnie przenieść kajaki około 300 metrów, a między Jeziorem Dominickim i Brzeźnym niezbędny jest przewóz sprzętu.

Turystów z pewnością zainteresuje także tutejszy Przemęcki Park Krajobrazowy, który został utworzony pod koniec listopada 1991 roku w celu ochrony polodowcowego krajobrazu. Całkowita powierzchnia tego parku wynosi prawie 21500 hektarów. Przemęcki Park Krajobrazowy słynie między innymi z ponad 20 jezior rynnowych, których powierzchnia waha się od 1 do aż 300 ha. Rośnie tu około 760 gatunków naczyniowych roślin, z czego 30 podlega całkowitej ochronie. Między innymi są to: rosiczka, lilia złotogłów, grążel żółty, konwalia majowa, buławnik czerwony, bobrek trójlistkowy.

Warto również zwrócić uwagę na lokalną faunę. W parku żyją bąki, wąsatki, kanie rude, bieliki, kropiątki, rudogłówki, błotniaki zbożowe, padalce, jaszczurki zwinki, żaby zielone i trawne, ropuchy zwyczajne, zaskrońce. Istotne jest także to, że w parku utworzone zostały cztery rezerwaty: Wyspa Konwaliowa, Kwaśna Dąbrowa, Torfowisko nad Jeziorem Świętym i Jezioro Trzebidzkie.

Noclegi

Baza noclegowa w Boszkowie jest dość dobrze rozbudowana. Turyści mają do dyspozycji liczne obiekty noclegowe. Najwięcej występuje tu domków letniskowych zapewniających komfort i niezależność oraz swobodę wypoczynku. Można także zarezerwować pokoje w ośrodkach wypoczynkowych oraz hotelach. Szczególnie popularnym miejscem jest Jezioro Dominickie, nad którego brzegiem powstało letnisko proponujące domki letniskowe, ośrodki, hotele. Miejsc noclegowych jest zatem naprawdę sporo.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Boszkowie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
18 ℃
min. 6 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
19 ℃
min. 8 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
21 ℃
min. 11 ℃
maks. 24 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-30
21 ℃
min. 13 ℃
maks. 24 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!