Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Jura Krakowsko-Częstochowska, nocleg i okolice

Noclegi na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Baza noclegowa Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej obejmuje ponad 400 obiektów, które rozmieszczone są na obszarze kilkunastu miejscowości należących do Małopolski i Śląska. To tereny rozpoznawalne głównie ze względu na budowę geologiczną (skały wapienne i kras tworzący jaskinie) oraz przebiegające tędy szlaki łączące zabytki architektury (m. in. Szlak Orlich Gniazd, Szlak Tysiąclecia, Szlak Warowni Jurajskich). Do najpopularniejszych miejscowości na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, oprócz Krakowa i Częstochowy należy zaliczyć Olkusz, Ojców, Olsztyn, Pieskową Skałę, Ogrodzieniec, Bobolice i Mirów. Noclegi na obszarze tych miejscowości pozwolą na zwiedzenie największych polskich warowni służących obronie granic (niektóre z nich zrekonstruowane i bardzo dobrze utrzymane), będących prawdziwymi perełkami polskiej architektury. Do najbardziej osławionych zamków należy Zamek Ogrodzieniec (Góra Janowskiego) na terenie wsi Podzamcze (oprócz tanich agroturystyk, nocleg znajdziemy tu również w jednym obiekcie wysokiej klasy). Ciekawym przykładem jest zamek w Korzkwi, niedaleko Ojcowa, w którym oprócz restauracji, do dyspozycji są miejsca noclegowe w części zagospodarowanej na hotel. Pobyt w Ojcowie nie może odbyć się bez zwiedzenia jednej z najsłynniejszych twierdz, ale także Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. W miejscowości zobaczymy również park zdrojowy (zabytek z czasów gdy Ojców był uzdrowiskiem), Kaplicę Na Wodzie oraz dwie najbardziej znane jaskinie (Ciemna i Łokietka). Ojców oddalony jest od Krakowa zaledwie o ok. 27 km. Wybierając Jurę Krakowsko-Częstochowską na urlop z dziećmi, warto pomyśleć o noclegu na terenie Olkusza (spokojna okolica, ciekawe muzea – pożarnictwa, wody, muzeum afrykanistyczne), a gdy zależy nam na zwiedzaniu, z pewnością opłaci się pobyt w Krakowie (mnóstwo atrakcji, zabytków, rozrywek, sklepów i knajp) oraz Częstochowie (Jasna Góra, Park Miniatur Sakralnych). Charakterystyczne dla Jury miejsca wspinaczkowe znajdziemy wybierając na nocleg Podzamcze (Skalne Miasto) oraz okolice Krakowa (Dolinki Krakowskie). Ostańce skalne to wizytówka Pieskowej Skały (Maczuga Herkulesa), Ojcowa (Brama Krakowska), Bolechowic (największa brama skalna na Jurze) oraz Mirowa (ciąg skałek pomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach). Nocleg w okolicy miejscowości Klucze to okazja do podziwiania „Polskiej Sahary” - Pustyni Błędowskiej, która najpiękniej prezentuje się z punktu widokowego na Czubatce (382 m n.p.m.).

Jura Krakowsko-Częstochowska

Niezwykle malownicze tereny na pograniczu Małopolski ciągnące się ok. 100 km między Częstochową a Krakowem. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska – popularnie nazywana Jurą - to jeden z piękniejszych regionów w Polsce. Tutaj leży najmniejszy w Polsce park narodowy – Ojcowski Park Narodowy (pow. 21 km2) z bardzo zróżnicowaną szatą roślinną i zwierzęcą. Symbolem tych terenów jest nietoperz – żyje tu aż 17 z 25 gatunków nietoperzy występujących w Polsce. Na terenie parku występuje ponadto 84 gatunki roślin chronionych (m. in. róża alpejska, brzoza ojcowska, gnidosz rozesłany) i 218 gatunków zwierząt chronionych - w tym m. in. bocian czarny, jastrząb zwyczajny, uszatka zwyczajna, dzięcioł czarny, mysikrólik, kumak nizinny i bóbr europejski. Mimo niewielkich rozmiarów region Jury Krakowsko-Częstochowskiej to teren z dość dużym nagromadzeniem pięknych krajobrazów, historycznych budowli - zamków, dworów, pałacy, ciekawych jaskiń (ponad 400) i pięknych świątyń czy klasztorów. Wśród licznych na tych terenach skał w średniowieczu powstały tutaj warownie i zamki, które chroniły biegnący tędy ważny szlak kupiecki do Krakowa – dziś zamki te tworzą Szlak Orlich Gniazd – główny szlak turystyczny Jury, dostarczający wielu atrakcji turystycznych. Najwyższe wzniesienie na Jurze – Góra Zamkowa (Góra Janowskiego) ma wys. 515 m n.p.m.

Jura – kraina zamków i wapiennych ostańców

Główny szlak biegnący przez Jurę – Szlak Orlich Gniazd - to ponad 161 km do pokonania w dwóch województwach: śląskim i małopolskim. Na drodze można zwiedzić m.in. Częstochowę, Olsztyn, Bobolicę, Ogrodzieniec, Ojców czy Kraków. Warto tu zobaczyć zamki, które strzegły granic państwa przed najazdami sąsiadów, w tym: jeden z najokazalszych na całej trasie – tzw. mały Wawel – czyli Zamek w Pieskowej Skale z XIV w., pięknie utrzymany i zrekonstruowany zamek w Korzwki czy XIV-wieczny zamek w Mirowie, z którego można dojść do Bobolic. Interesujące są także obiekty sakralne: kościoły, kapliczki, bazyliki, choćby sanktuarium Świętej Anny w Aleksandrówce z gotycką figurką św. Anny Samotrzeć czy kościół Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu, zbudowany w stylu późnobarokowym połączonym ze stylem klasycystycznym. Wśród atrakcji są dworki i pałace, w których mieszkali magnaci – pałac Raczyńskich w Złotym Potoku czy dworek Krasińskiego. Warto zobaczyć „polską Saharę”, czyli Pustynię Błędowską, która w przeszłości wykorzystywana była jako poligon oraz zawędrować w labirynty pustyń - tej największej - Wierzchowskiej, jednej z najcenniejszych archeologicznych odkryć – Jaskini Ciemnej czy Nietoperzowej. Unikalne tutaj są skalne ostańce, takie jak Maczuga Herkulesa, którą miał wykonać czart na rozkaz Pana Twardowskiego cz Bramę Bolechowicką w Bolechowicach – największą i jedną z najpiękniejszych bram skalnych na Jurze. Koniecznie trzeba pospacerować dróżkami rezerwatów - tego największego w Małopolsce – Doliny Racławki czy Doliny Szklarki – najdłuższej z dolin na Jurze. Więcej atrakcji można zobaczyć wspinając się na Diabelskie Mosty, Skały Rzędkowickie czy Skalne Miasto w Podzamczu. Liczne rzeki zapewniają możliwości spływów kajakowych: Wartą, Wiercicą czy Pilicą. Nasz urlop urozmaicą imprezy i wydarzenia, których na Jurze nie braknie – Jarmark Jakubowy w Sławkowie, Turniej Rycerski na zamku w Rabsztynie czy Jurajski Puchar Nordic Walking w Złotym Potoku.