Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Zamku Piastowskiego w Rybniku

Zamek Piastowski w Rybniku

Górny Śląsk to niesamowite miejsce z wielu powodów. Rybnik jest coraz częściej wybieranym miastem, które stanowi przystanek dla turystów. Śmiało bowiem mogą oni pokusić się o komfortowy wypoczynek, wśród wyjątkowych zabytków. W tym miejscu należy zwiedzić przede wszystkim Zamek Piastowski. Jego lokalizacja jest bardzo wygodna i pozwala na cieszenie się bliskością wszystkich strategicznych punktów miasta. Zamek znajduje się bowiem w śródmieściu, przy Placu Kopernika.

Historia warowni

Obecnie budowla spełnia funkcję sądu rejonowego, choć warto zapoznać się z jej interesującą przeszłością. Pierwsze wzmianki o rybnickim zamku datowane są na wiek XIII, choć niewykluczone, że istniała tu zabudowa warowna już wcześniej. Na początku XIII wieku zamek funkcjonował jako szkoła dla szlachty, a to za sprawą pary książęcej Mieszka i Ludmiły. W czasie walk pomiędzy mieszczanami a wojskami husyckimi, które odbywały się w latach 1428- 1435 zamek stał się miejscem schronienia ludności cywilnej. W XVIII wieku budowla służyła jako koszary, zaś nieco później jako szpital. Nieprzerwanie od roku 1842 siedzibę swoją ma tu sąd grodzki. Warto wspomnieć o licznych przebudowach i rozbudowach, które znacząco zmieniły wygląd obiektu. Początkowo drewniana konstrukcja, zamieniła się w budynek umocniony cegłami. Ostatnia rozbudowa odbyła się w 1938.

Perełka architektoniczna

Niezwykle piękna budowla cieszy oko przechodniów i turystów, którzy przywędrują w te rejony chcąc skosztować lokalnych przysmaków. Dodać należy, że ze względu na lokalizację w centrum Rybnika zamek urozmaica krajobraz z lokalnych kawiarenek. Ze względu na jego dzisiejszy charakter nie ma możliwości zwiedzania jego wnętrza, jednak okazała konstrukcja i piękna elewacja sprawią, że nikt nie poczuje się zawiedziony wycieczką w te rejony miasta. Jest to jedna z wielu zabytkowych budowli w okolicy, która sprzyja zwiedzaniu i poznawaniu losów miasta.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Piastowskiego w Rybniku


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!