Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Szlaku Jagiellońskiego Dwa Miecze w Tucholi

Szlak Jagielloński Dwa Miecze w Tucholi

Jedną z ciekawszych aktywnych atrakcji w Tucholi – oprócz oczywiście przyrodniczej strony Borów Tucholskich – jest rowerowy żółty Szlak Jagielloński Dwa Miecze. Szlak prowadzi śladami bitwy, która odbyła się tu w roku 1410 i była ostatnią w tamtejszej kampanii Władysława Jagiełły przeciwko Krzyżakom. Liczy sobie 9 kilometrów i jest doskonałą atrakcją dla każdego turysty.

Etapy szlaku

Wytyczenie szlaku nie jest przypadkowe – pod zamkiem tucholskim nie tylko miała miejsce wygrana przez Polaków bitwa, ale to również komtur tej twierdzi był tym, który wedle legendy miał podarować polskiemu królowi dwa nagie miecze. Szlak zaczyna się w Tucholi na ulicy Szkolnej, zatacza niewielki łuk poza miastem i wraca znów w kierunku Tucholi. Można go więc podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich wiedzie od skweru, gdzie w przeszłości stał właśnie tucholski zamek, a kończy się w rejonie Głazu Jagiełły, czyli narzutowego głazu nazwanego tak na część króla, który pokonał Krzyżaków. W etapie drugim przechodzi się w okolicę dawnej osady Piszczek, która dzisiaj jest już tylko polaną – można gdzieniegdzie dostrzec jeszcze pozostałości dawnych fundamentów, ale i te coraz bardziej są przysypywane ziemią. W etapie trzecim wędrówka wiedzie przez punkt widokowy zwany Borawieckim morzem, a potem przechodzi przez niewielki wąwóz. To zdecydowanie najbardziej przyrodnicza i najpiękniejsza pod względem naturalnej panoramy część szlaku. Trasa Dwóch Mieczy kończy się na ulicy Wielskiej w Tucholi, wcześniej przechodząc przez Wysoką Wieś i drogą gminną zawracając w kierunku miasta. Szlak można swobodnie przejść również pieszo. Cała wędrówka „na nogach” zajmuje około 3 godzin licząc również przerwy, rowerem potrwa z pewnością krócej.

Pobliskie trasy

Szlak Jagielloński Dwa Miecze mija oraz przecina po drodze również inne ścieżki i trasy rowerowe, które mogą być świetnym uzupełnieniem wyprawy. Można dołączyć na przykład do zielonego szlaku z Tucholi do Tlenia, szlaku Greenway (część Północnego Szlaku), czarnego szlaku z Tucholi do Bachorza, czerwonego wiodącego Doliną Brdy albo niebieskiego z Bydgoszczy do Chojnic. Można też skorzystać z opcji, którą daje zielony szlak pieszy prowadzący z Tucholi do Woziwody.

Polecane obiekty w pobliżu Szlaku Jagiellońskiego Dwa Miecze w Tucholi


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!