Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi

Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi

Znajdujące się w Tucholi muzeum w całości poświęcone jest nie tylko Borom Tucholskim, ale również samemu miastu. Ekspozycje podzielono na trzy części: historyczną, przyrodniczą oraz etnograficzną. Warto tu zajrzeć, szczególnie że czasowo pokazywane są również gościnne ekspozycje z innych regionów.

Historia muzeum

Muzeum Borów Tucholskich działa od 1980 roku i mieści się w budynku dość specyficznym pod względem architektonicznym, bo przypominającym... spichlerz i pochodzącym z przełomu XIX i XX wieku. Na czterech kondygnacjach mieszczą się ekspozycje (3 piętra) i pomieszczenia służbowe. Obecnie muzeum jest pod opieką starosty tucholskiego, jest stale modernizowane i podejmowane są liczne działania mające na celu powiększenie jego kolekcji.

Ekspozycje

W pierwszej sali o charakterze historycznym przedstawione są dzieje miasta ze szczególnym uwzględnieniem pamiętnych wydarzeń 1410 roku. Znajduje się w niej sporej wielkości makieta pokazująca plan miasta w czasach średniowiecznych, a także szczegółowa makieta rynku w Tucholi obrazująca lata dwudzieste ubiegłego wieku. Druga ekspozycyjna nazywana Chatą Borowiecką poświęcona jest etnografii regionu i pokazuje wygląd typowej regionalnej chaty wraz z wyposażeniem, narzędziami i przyrządami wykorzystywanymi w domach. Cała sala ma na celu przybliżyć oraz dokładnie ukazać jak wyglądało codzienne życie mieszkańców okolicy w przeszłości. Podobną ekspozycje można zobaczyć na II piętrze, tam z kolei skupiono się na pokazaniu poszczególnych zawodów. Na piętrze pierwszym organizowane są ekspozycje czasowe, natomiast w sali trzeciej na piętrze II można zobaczyć ekspozycję przyrodniczą, czyli faunę i florę Borów Tucholskich, zwierzęta i rośliny będące pod ochroną, a nierzadko pochodzące z gatunków, które już wyginęły.

Cennik i godziny zwiedzania

Zwiedzanie jest płatne, bilety kosztują normalny 6 zł i ulgowy 3 zł, natomiast opieka przewodnika to koszt dodatkowych 15 zł. W muzeum organizowane są też tematyczne lekcje i warsztaty edukacyjne, np. darcie pierza (6 zł od osoby), wyrabianie masła (6 zł od osoby), pranie na tarach (3 zł od osoby). Muzeum Borów Tucholskich działa przez cały rok. W okresie poza wakacjami wyłącznie w od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00, natomiast w wakacje (lipiec-sierpień) dodatkowo w weekendy (sobota-niedziela) od 10:00-16:00.

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!