Tuchola

Tuchola

Województwo kujawsko – pomorskie skrywa wiele interesujących i malowniczych miejsc, a jednym z nich jest Tuchola. Mała siedziba władz gminy, która niegdyś była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Dziś to wypoczynkowy kurort, który zachęca do odwiedzin wyjątkową atmosferą i kameralnym klimatem. Dzięki temu mamy niepowtarzalną okazję do wypoczynku wśród wspaniałej natury na zachodnich krańcach Borów Tucholskich.

Położenie

Tuchola to miejscowość, której położenie jest jednym z najpiękniejszych w okolicy. Tu bowiem przepływa Brda, Kicza i Hozjanna, a także znajdują się jeziora: Głęboczek, Mielonek oraz Jezioro Zamkowe. Tuchola to część parku Bory Tucholskie, który jest wspaniałym rezerwatem przyrody i jednym z największych parków tego typu w kraju. Dodatkowo to skraj malowniczego pasu Pojezierza Pomorskiego. Taka lokalizacja zapewnia wymarzone warunki do wypoczynku. Przyroda, spokój i klimat zapewnia najbliższe otoczenie, jeśli jednak liczymy na zwiedzanie, znajdzie się tu kilka propozycji. Tuchola oferuje doskonałe położenie dla turystów ceniących sobie wyjątkową atmosferę i wypoczynek.

Historia miasta

Pierwsza wzmianka o Tucholi datowana jest na rok 1287, kiedy to Mściwoj II zaprosił do Tucholi ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiego celem konsekracji tutejszego kościoła. Historycy jednak mówią o wcześniejszym powstaniu tutejszej osady. Na przełomie XIII i XIV wieku miasto było podzielone na dwie części: mieszczańską i zamkową. Pierwsza charakteryzowała się zabudową drewnianą, zaś druga to były umocnienia i budowle typowo zamkowe. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Tucholę w tym czasie otaczał mur i fosy. Ciekawostką dla miłośników bitew jest rok 1410, znany nam wszystkim jako data Bitwy Pod Grunwaldem. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że największa bitwa w historii Europy zakończona została właśnie w Tucholi.

Kolejne lata przynosiły znaczny rozwój osady, który jednak przerwał potop szwedzki w 1655 roku. Pożar i zaraza spustoszyły niemal całkowicie te tereny, które dopiera w wieku XVIII wróciły do stanu dawnej świetności. Następne lata, mimo dwóch wojen oraz trudnego okresu międzywojennego miasto przetrwało bez większych strat. Jednym z najtragiczniejszych wydarzeń był okres od 24 października do 10 listopada 1939 roku, kiedy to w pobliskiej miejscowości rozstrzelano 325 Polaków. Po wojnie Tuchola rozwijała się głównie turystycznie, taki stan pozostał do dzisiaj.

Zabytki

Przede wszystkim zaznaczyć należy obecność murów, które niegdyś stanowiły funkcję obronną miasta. Ich fragmenty do dziś pozostały na swoim miejscu i doskonale obrazują granice miasta. Mury te miały istotne znaczenie dla oblężenia zamku w czasie bitwy pod Grunwaldem. Warto również zwrócić uwagę na układ urbanistyczny, który zachował swój oryginalny wygląd pochodzący z XVI wieku. Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania jest cmentarz parafialny z XIX wieku i cmentarz jeńców wojennych powstały w okresie międzywojennym i I wojny światowej. Zwiedzając Tucholę warto zobaczyć Pomnik Pomordowanych w Rudzkim Moście.

W roku 1838 na ziemiach tucholskich wybudowano kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła, który swoje funkcje piastuje do dziś. Zwiedzając możemy natrafić na znacznie więcej zabytków, choć te wymienione oprócz znaczenia historycznego, mają ogromne znaczenie architektoniczne. Ponadto podczas wakacji w Tucholi koniecznie powinniśmy odwiedzić stary dworzec kolejowy, którego przeszłość sięga 1883 roku. Wyjątkowym miejscem są pozostałości zamku krzyżackiego pochodzącego z XIV wieku oraz pobliskiego młynu. Prawdziwą gratką będzie możliwość podziwiania obiektów sakralnych pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku.

Atrakcje

W Tucholi do dyspozycji wczasowiczów jest wiele akwenów wodnych, które w sezonie letnim służą, jako doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Tędy bowiem przepływają malownicze szlaki kajakowe, które warto poznać samodzielnie podczas spływu. Tutejsze jeziora położone w okolicy są wspaniałym miejscem do rozwinięcia żagli, zarówno tych dużych, jak i windsurfingowych. W pobliżu nie zabraknie okazji do wypożyczenia sprzętu wodnego. Tu oprócz wypożyczenia możemy liczyć na wsparcie instruktora. Wodne sporty to jednak nie jedyna możliwość rozrywki w okolicy, znajduje się również kilka klubów sportowych, które umożliwiają grę w siatkówkę czy piłkę nożną. Bardzo dużym powodzeniem wśród turystów cieszą się kręgle, w które możemy grać nie tylko w klubie, ale i w pobliskich knajpkach. To doskonała rozrywka dla całej rodziny. Szukając okazji do zabawy nie można zapomnieć o możliwości wybrania się na jeden z pobliskich szlaków turystycznych. Część z nich prowadzi do rezerwatów przyrody będących częścią Bory Tucholskie. To wyjątkowa okazja do zapoznania się z tutejszą fauną i florą oraz wyjątkowymi okazami, spośród których znaleźć możemy wiekowe dęby i inne pomniki przyrody.

Noclegi

Wśród propozycji noclegowych Tucholi turyści największy wybór mają wśród gospodarstw agroturystycznych i domków letniskowych. Można tu znaleźć także szeroki wachlarz ośrodków wypoczynkowych. Osoby preferujące prawdziwy i całkowity kontakt z naturą powinny wybrać tutejszy kemping.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Tucholi.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
24 ℃
min. 13 ℃
maks. 26 ℃
opady 7.41 mm
umiarkowane opady deszczu
jutro
22 ℃
min. 14 ℃
maks. 23 ℃
opady 3.32 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
24 ℃
min. 16 ℃
maks. 25 ℃
opady 8.91 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-06-02
22 ℃
min. 14 ℃
maks. 22 ℃
opady 14.33 mm
umiarkowane opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!