Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Rezerwat Przyrody "Stara Ruda" w Augustowie

Noclegi w pobliżu Rezerwatu Stara Ruda w Augustowie

Rezerwat Przyrody "Stara Ruda" w Augustowie

Rezerwat przyrody "Stara Ruda" znajduje się na granicy Augustowa z gminą Płaska. Należy do województwa podlaskiego. Chroni się tu przede wszystkim źródliska Rudawki, które otacza łęg jesionowo-olszowy. Poza tym ochronie podlega część borów torfowcowych. Utworzono go 1980 roku i ma on charakter częściowy.

Lokalizacja

Rezerwat leży w przepięknej Puszczy Augustowskiej, a konkretnie w augustowskim nadleśnictwie, we wschodniej części Augustowa. 10 kilometrów dalej znajduje się centrum miasta. W pobliżu znajduje się również staw Sajenko, a także słynny zabytkowy Kanał Augustowski. Rezerwat ten obejmuje między innymi górny fragment rynnowej doliny, która jest pozostałością polodowcową. Jej zbocza są łagodnie nachylone na południowy-zachód. Rezerwat leży również na wzniesieniach wokół tej doliny. W górnej części podziwiać można źródliska, w których zaczyna swój bieg rzeka Rudawka. Wpada ona później do stawu Sajenko. Co ciekawe, nazwa tej rzeki oraz rezerwatu pochodzi od rudni, która powstała tu około XVII wieku i jeszcze do początku ubiegło wieku produkowano w niej żelazo z darniowej rudy. Warto także wiedzieć, że powierzchnia rezerwatu to około 80 hektarów.

Flora i fauna

W części źródliskowej tego obszaru rośnie przede wszystkim łęg olszowy. Oprócz tego można tu znaleźć również turzycę prosową. Jednak największy obszar rezerwatu stanowi bór mieszany torfowcowy. W jego skład wchodzi przede wszystkim świerk, ale występuje tu także brzoza omszona oraz olsza. Nie brakuje również boru świerkowego torfowcowego. Z kolei na wzniesieniach otaczających dolinę rośnie między innymi bór mieszany trzcinnikowo-świerkowy. Można tu podziwiać okazałe sosny, świerki, a także brzozę brodawkowatą. Z kolei na wierzchowinach występują bory sosnowe, które składają się głównie z młodziutkich drzew. Bardzo dużo gatunków pojawia się także w runie. Są to przede wszystkim gatunki borowe, np. gruszyczka jednostronna, borówka brusznica i czarna, a także gatunki występujące w lasach liściastych, czyli gwiazdnica gajowa, gajowiec żółty, prosownica rozpierzchła. Doskonale wykształcona jest również warstwa porośnięta przez mchy, a to za sprawą torfów. Rośnie tu sporo gatunków chronionych, między innymi rzadka listera sercowata, a także wawrzynek wilczełyko wroniec widlasty, widłak jałowcowaty, listera jajowata. Jeśli chodzi o faunę to spotkać tu można zimorodka, bielika, lisa, dzika, jenota, sarnę, jelenia i wiele innych zwierząt.

Polecane obiekty w pobliżu Rezerwatu Stara Ruda w Augustowie


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!