Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach

Noclegi w pobliżu Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach

Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach

Muzeum Wsi Kieleckiej to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić. Nie tylko dowiemy się wiele o tym, jak kiedyś wyglądała wieś na tych terenach, ale również zapewnimy atrakcję naszym dzieciom. W muzeum jest wiele ciekawych wystaw stałych oraz czasowych.

Obiekty Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum składa się z Parku Etnograficznego (Tokarnia), Dworku Laszczyków, Mauzoleum oraz obiektów In situ.

Muzeum Wsi Kieleckiej i Park Etnograficzny w Tokarni zostały powołane do życia w 1976 roku, a zaczęły funkcjonować od 1977 roku. Są wyrazem założeń naukowych etnografa oraz znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Utworzony został tutaj typowy układ osadniczy wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny. Między innymi z Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej oraz Niecki Nidziańskiej. W skład Parku Etnograficznego w Tokarni wchodzą następujące sektory: Małomiasteczkowy, Wyżynny, Świętokrzyski, Lessowy, Dworsko-Folwarczny oraz Nadwiślański.

Kolejną częścią muzeum jest Dworek Laszczyków. Ma ponad 200-letnią historię i jest ostatnim drewnianym obiektem tego typu w Kielcach. Został wybudowany przez Jakuba Jaworskiego ostatniego starostę biskupiego. Obecnie obiekt jest własnością muzeum i pełni funkcje wystawiennicze.

Pomysł wybudowania Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Mnichowie powstał jesienią 1979 roku podczas obrad Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. W 1983 roku stworzono komitet budowy takiego obiektu, a w 1990 roku powstała Fundacja o nazwie ,,Pomnik Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej.” Obecnie odbywa się w nim bardzo wiele ciekawych wystaw, zarówno stałych, jak i czasowych.

Obiekty In situ to zagroda Czernikiewiczów – Bodzentyn oraz wiatrak w Szwarszowicy. Zagroda jest przykładem architektury małych miasteczek. W jej skład wchodzą: budynek mieszkalny, budynki gospodarcze oraz wozownia. Wszystko to tworzy zwarty zespół w kształcie czworoboku. Na ekspozycji można zobaczyć jak wyglądało życie średniowiecznej, małomiasteczkowej rodziny. Odtworzono wnętrza z następujących okresów: połowy XIX wieku, początków XX wieku oraz okresu międzywojennego.

Wiatrak został wybudowany przez Józefa Kaczmarskiego w latach 1880-1885. Obecnie w jego wnętrzu można zobaczyć urządzenia do mielenia mąki oraz inne związane z jej wyrabianiem. Wiatrak stanowi popularną atrakcję turystyczną.

Godziny otwarcia i cennik

Muzeum jest otwarte obecnie od poniedziałku do piątku w godzinach: 9.00 - 17.00, w soboty w godz. 8.00 - 18.00, a w niedzielę w godz. 10.00 - 18.00. Dworek Laszczyków w Kielcach jest otwarty od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 - 17.00. Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 9. 00 - 17.00. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest udostępnione zwiedzającym od poniedziałku do niedzieli w godz. 8.00 – 16.00.

Bilet normalny do Parku Etnograficznego w Tokarni to koszt 14 zł, a ulgowy 8 zł. Bilet rodzinny jest w cenie 30 zł, a z Kartą Dużej Rodziny w cenie 35 zł. Bilet indywidualny z Kartą Dużej Rodziny to koszt 7 zł, a bilet z Kartą Seniora to koszt 7 zł.

Do Dworku Laszczyków obowiązują bilety w cenie: normalny 5 zł, a ulgowy 1 zł. Bilet rodzinny10 zł. Wstęp z Kartą Seniora jest bezpłatny.

Bilet do Zagrody Czernikiewiczów w Bodzentynie kosztuje normalny 5 zł, a ulgowy 1 zł. Bilet rodzinny jest za 10 zł. Wstęp z Kartą Seniora jest bezpłatny.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!