Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Łuku Napoleona w Ślesinie

Łuk Napoleona w Ślesinie

Ślesin to nieduża gmina, która z każdym rokiem ma coraz więcej do zaoferowania podróżnym. Tu zobaczymy piękno niewielkiego Ślesina i jego atrakcyjnością pod względem turystycznym. Jedną z ciekawszych propozycji dla zwiedzających jest zabytkowy Łuk Napoleona.

Na cześć francuskiego cesarza

Jedną z najciekawszych atrakcji w Ślesinie jest Łuk Napoleona, znany też pod nazwą Łuk Triumfalny. Budowla ta znajduje się przy drodze Sompolno prowadzącej do Ślesina. Łuk, czy też Brama, jak zwykli go nazywać lokalni mieszkańcy wzniesiony został w roku 1811 na cześć francuskiego Cesarza Napoleona Bonaparte, który w 1807 przechodził właśnie tą trasą. Brama miała zostać przygotowana na wielki powrót Cesarza po zwycięstwie z Rosją w 1812 roku. Historia świata potoczyła się jednak zupełnie inaczej i władca bramy nigdy nie ujrzał. W roku 1972 Łuk został niemal doszczętnie zniszczony przez ciężarówkę, mimo to w latach 1976 – 77 został odbudowano i przywrócono mu jego dawną świetność. W tym miejscu warto wspomnieć, że podczas obchodów 200-lecia stworzenia tego obiektu, w pobliskim lesie odsłonięto popiersie Napoleona. Impreza miała charakter bardzo symboliczny, a główną jej częścią była inscenizacja przejazdu Cesarza przez Łuk Triumfalny.

Ważny element tradycji i kultury Ślesina

Ślesin to nieduża gmina, która jednak przykłada duże znaczenie do swojej historii i tradycji. Stałą jej częścią są więc obchody powstania Łuku, który miał witać cesarza. Odrestaurowana budowla jest istotnym elementem tradycji miasta. W tym miejscu warto też wspomnieć, że to niezwykłej urody obiekt, który składa się z głównej, zamkniętej półkoliście arkady oraz dwóch mniejszych po bokach. Na samym szczycie Łuku Napoleońskiego znajduje się zdobienie w postaci figury orła – symbolu cesarza oraz elewacja zwieńczona pilastrami oraz głowicami jońskimi.

Polecane obiekty w pobliżu Łuku Napoleona w Ślesinie