Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Kanału Ślesińskiego

Kanał Ślesiński w Ślesinie

Jednym z polecanych kierunków dla amatorów wszelakich sportów wodnych jest Ślesin – niewielka gmina położona w województwie wielkopolskim. Tu znajdziemy nie tylko malownicze tereny, wspaniałe atrakcje i wyjątkowe zabytki, ale też wyjątkowe trasy wodne, które polecane są kajakarzom i amatorom żagli, a to wszystko w pobliżu Kanału Ślesińskiego.

Doskonałe miejsce dla kajakarzy

Kanał Ślesiński, znany też pod nazwą Kanał Warta – Gopło to niemal 32 kilometry czystej wody, która doskonale nadaje się na spływy kajakiem. Czas, który powinniśmy sobie zarezerwować na tę przyjemność to około dwóch dni. Przy okazji możemy cieszyć się spokojną atmosferą całej miejscowości, ponieważ kanał jest właściwie mało używany. Dodatkowo nabrzeża służą jako obszary wypoczynkowe, na których znajdują się liczne ośrodki i pola biwakowe.

Kanał Ślesiński należy do Wielkiej Pętli Wielkopolski – szlaku śródlądowej żeglugi z Kostrzyna nad Odrą do Santoka, gdzie Warta i Noteć łączą się. Pętla wiedzie przez województwo wielkopolskie, lubuskie i kujawsko-pomorskie i ma długość prawie 700 km. Kanał Ślesiński przebiega przez 4 okoliczne jeziora: Pątnowskie, Mikorzyńskie, Ślesińskie oraz Czarne.

Powstanie kanału

Ważną informacją jest fakt, że nawet wczesną wiosną temperatura wody w kanale jest stosunkowo ciepła. Wynika to z faktu wykorzystywania jej do chłodzenia pobliskich elektrowni. To, co zauważymy podczas pobytu w tym miejscu to również fakt, że poza sezonem w weekendy śluzy są zwykle zamknięte. Historia kanału sięga roku 1937 kiedy to Ministerstwo Skarbu rozpisało przetarg na jego budowę. Konkurs wygrał Zakład Przemysłu Mechanicznego Lilipop, Rau i Loewenstein, zaś projekt powierzono młodemu inżynierowi Zygmuntowi Korzeniowskiemu. Budowę zakończono w roku 1949, na co wpłynęły burzliwe wydarzenia wojenne. Kanał Ślesiński łączy się z Notecią, a jego odcinek Warta – Kanał Bydgoski wpisany był do II klasy dróg wodnych. Śluzy zaprojektowane przez Korzeniowskiego znajdują się na wysokości Morzysławia, Pątnowa, Gawrony i Koszewa.

Polecane obiekty w okolicy Kanału Ślesińskiego