Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Olsztynie

Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Olsztynie

Ogród dendrologiczny w miejscowości Kudypy, leżący zaledwie 4 kilometry od Olsztyna, to arboretum zajmujące obszar prawie 16 ha. Jest jednym z największych, a jednocześnie najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce, który posiada ogromną kolekcję rzadkich roślin, nierzadko zagrożonych całkowitym wyginięciem.

Powstanie Leśnego Arboretum?

Pomysł na stworzenie ogrodu botanicznego przynależącego do Olsztyna powstał pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku. Było prywatną inicjatywą leśników, którzy znaleźli oraz dostosowali odpowiedni do ogrodu teren, wytyczając go w lesie, co samo w sobie stanowiło wtedy ewenement na skalę nie tylko polską, ale i europejską. Początkowo projekt był rozwijany wyłącznie z inicjatywy prywatnej Nadleśnictwa Kudypy, które czuwało nad przystosowaniem terenu, ogrodzeniem go oraz wytyczeniem szlaków i ścieżek. W kwestiach merytorycznych jak opieka nad sprowadzanymi roślinami oraz dostosowanie środowiska do ich uprawy pomocą służył znany polski dendrolog Jerzy Tumiłowicz, który kierował podobnym projektem – Arboretum w Rogowie.

Z biegiem czasu ogrodem botanicznym w Kudybach zainteresowało się również miasto, które wyłożyło pieniądze na dofinansowanie ogrodu, jego rozbudowę oraz przystosowanie do zwiedzania przez turystów. Opiekę merytoryczną przejęła Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody działająca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Gratka dla turystów

Leśne Arboretum Warmii i Mazur jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów przyrodniczych na całym tym obszarze. Gośćmi są nie tylko przyjezdni turyści, ale również sami mieszkańcy Olsztyna i okolicznych miejscowości, którzy zyskują niepowtarzalną okazję zobaczenia rzadkich i niespotykanych roślin. Arboretum składa się z trzech części:

  • kolekcyjnej, gdzie zebrane są okazy z całego świata
  • flory polskiej – skupiające między innymi okazy zagrożone wyginięciem
  • las naturalny – obszar nieprzekształcony przez człowieka z żywymi pomnikami przyrody

Zwiedzanie

Arboretum otwarte jest od 15 kwietnia do 31 października w godzinach od 9:00 do 18:00. Wstęp jest płatny i za bilet normalny zapłacimy 5 zł, za ulgowy 3 zł, natomiast w przypadku wykonywania sesji plenerowej (ślubnej, okolicznościowej) opłata wynosi 50 zł. Grupy zorganizowane mogą również wykupić usługę przewodnika w cenie 50 zł. Więcej informacji można poszukać na stronie http://www.kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/QmZ7/content/lesne-arboretum-warmii-i-mazur-w-kudypach#.Wb-pCdFZ6Hs

Polecane obiekty w pobliżu Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Olsztynie


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!