Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Latarni Morskiej Kikut

Latarnia Morska Kikut

Jedną z największych atrakcji Wybrzeża Pomorskiego są latarnie morskie. Najwyższą latarnią na Wybrzeżu jest Latarnia Morska Kikut, położona niedaleko małej wioski nadmorskiej Wisełka, która jednocześnie jest znanym letniskiem. Latarnia morska Kikut, należy do województwa zachodniopomorskiego, powiatu kamieńskiego i znajduje się na wyspie Wolin. Mimo, że latarnia nie jest udostępniona zwiedzającym, ponieważ jest w pełni zautomatyzowana, to jednak wzbudza duże zainteresowanie i wielu turystów przybywa w jej okolice, by przyjrzeć się jej z bliska. Latarnia ta stoi w przepięknym Wolińskim Parku Narodowym, na trasie 3 km szlaku pieszego, którym można ten park w całości zwiedzić.

Historia

W miejscu ówczesnej latarni, w dawnych latach znajdowała się wieża widokowa, która pełniła też funkcję orientacyjną. Z wieży tej można było podziwiać Morze Bałtyckie i jego okolice. Miejsce to idealnie nadawało się na zaadaptowanie latarni morskiej, która od momentu powstania pomagała dokładnie monitorować podejście dużych i małych statków do portu w Świnoujściu, co wcześniej stanowiło niemały problem. Wieżę widokową nieco zmodyfikowano, dodano do niej okrągłą wieżę, która powstała ze zwykłych polnych kamieni. Na szczycie umieszczono laternę w kolorze białym. Pierwsze uruchomienie latarni odbyło się w 1962 roku.

Charakterystyka

Latarnia Morska Kikut jest najwyższą latarnią położoną na Wybrzeżu, a to dlatego, że stoi na Wzgórzu Strażnica, które ma wysokość 75 m n.p.m. Sama latarnia ma około 18 m, a wysokość jej światła wynosi około 90 m n.p.m. Zasięg światła ma około 30 km. Jest ona zbudowana z czerwonej cegły i wygląda bardzo majestatycznie. To, że jest w pełni zautomatyzowana oznacza, że nikt nie musi pełnić na niej warty. Dzięki zamontowaniu w wieży cylindrycznej soczewki, w której znajdują się żarówki na wymianę, nie ma obaw, że wiązka światła z latarni zostanie przerwana, bo żarówki same się zmieniają w przypadku gdy jedna z nich się przepali. Latarnia podlega Urządowi Morskiemu w Szczecinie.

Polecane obiekty w pobliżu Latarni Morskiej Kikut


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!