Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Latarnia Morska Czołpino

Noclegi w okolicy Latarni Morskiej Czołpino

Latarnia Morska Czołpino

Latarnia Morska Czołpino leży pomiędzy Łebą a Rowami w granicach obejmujących teren Słowińskiego Parku Narodowego. To jedyna latarnia nad polskim morzem, która znajduje się tak daleko od jakichkolwiek ludzkich siedlisk.

Historia latarni

Ma ona wysokość 25 metrów, a jedyne dojście do tego miejsca stanowi przejście 1,5 km ściśle wytyczonej leśnej ścieżki. Po trudach wspinaczki cieszyć się możemy pięknym widokiem Bałtyku, ruchomych wydm oraz jeziora Łebsko. Wysokość światła z latarni wynosi 75 m n.p.m., natomiast zasięg 12 mil morskich.

Plany budowy latarni morskiej w tym właśnie miejscu pojawiły się w 1872 roku, a już 3 lata później była ona gotowa do użytku. Gotowa byłaby już dużo wcześniej gdyby nie to, że konieczne było zbudowanie odpowiedniego pomostu ułatwiającego transport wszystkich niezbędnych materiałów budowlanych. Do budowy wykorzystywano głównie czerwoną licowaną cegłę o kształcie stożkowym. Latarnię całkowicie ominęły wszystkie szkody, jakie w kraju wywołały obie wojny światowe i w niezmienionej formie trwa do dnia dzisiejszego.

Zwiedzanie

Jeszcze do roku 1994 dostępna była jedynie dla obsługi oraz ludzi prowadzących wszelkie prace konserwatorskie, dopiero w tym właśnie roku postanowiono udostępnić ją do całorocznego zwiedzania chętnym turystom przybywającym tu ze wszystkich, nawet najdalszych zakątków kraju. Całkiem niedawno podjęto decyzję o generalnym remoncie Domu Latarnika, by bez problemu mógł on stanowić siedzibę dla muzeum Słowińskiego Parku Narodowego. Będzie to miłym uzupełnieniem wizyty w latarni.

Wstęp i cena biletów

Wstęp na latarnię możliwy jest za naprawdę niewielką opłatą, bilet normalny kosztuje 4 zł, ulgowy 2 zł. Latarnia dla turystów dostępna jest przez cały rok: od 1 maja do 15 czerwca oraz od 1 do 30 września w godzinach 10:00-18:00, od 16 czerwca do 31 sierpnia w szczycie wakacyjnego sezonu latarnia czynna jest w godzinach 10:00-20:00, od 1 października do 30 kwietnia wstęp na latarnię mają jedynie grupy zorganizowane, liczące sobie nie mniej niż 10 osób. Odwiedziny powinny być odpowiednio wcześnie zapowiedziane (minimum 3 dni wcześniej). Zwiedzanie możliwe jest w godzinach od 9:00-14:00 od poniedziałku do piątku z wyjątkiem świąt państwowych.

Polecane obiekty w okolicy Latarni Morskiej Czołpino


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!