Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Świnoujściu

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Świnoujściu

Późnogotycki filialny kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Świnoujściu to jedna z głównych, jeśli nie najważniejsza świątynia tego miasta, która wciąż służy jako obiekt religijnego kultu. Wybudowana na przełomie XV oraz XVI wieku gościła w swoich murach między innymi szwedzkiego króla Gustawa II Adolfa. Znajduje się pod adresem ul. 1 maja.

Historia

Kościół wybudowano z cegły jako świątynię katolicką, ale kilka lat po zakończeniu budowy przeszedł w ręce protestantów. Z racji swojego strategicznego położenia przy przeprawie prowadzącej z Przytoru na Świnę, kościół pełnił również rolę polityczną i administracyjną. W przykościelnych budynkach często stacjonowało szwedzkie, a w późniejszych czasach pruskie wojsko. Jednym z fundatorów niezachowanych niestety elementów wyposażenia kościelnego – obrusów ołtarzowych, paten, kielichów oraz dzwonków był szwedzki admirał Lars Mathson Strusshjelm, któremu poświęcono z tego powodu jedną z tablic pamiątkowych.

W latach dwudziestych XIX kościół przebudowano, wydłużono nawę główną, odnowiono dach oraz dobudowano wieżę. Od 1946 roku budynek przeszedł na własność katolików, został wtedy też poświęcony. Świątynia charakteryzuje się wąskimi i łukowatymi oknami, prostą budową salową, jest również orientowany na zachód, gdzie znajduje się główne wejście.

Zabytkowe wnętrze

Wnętrza ulegały stopniowej zmianie, pierwotnie proste, minimalistyczne, pozbawione licznych ozdób z biegiem czasu zyskały nieco bogatsze wyposażenie. XVI-wieczny ołtarz gotyki został wykradziony w latach 90-tych ubiegłego wieku, zachowały się jednak: barokowa ambona, epitafium w kruchcie, polichromowana drewniana rzeźba anioła oraz XVI-wieczny dzwon. W kościelnej kruchcie znajduje się także pochodzące z I połowy XIX wieku epitafium poświęcone poległym w czasie wojen napoleońskich.

Zwiedzanie

Władzie kościelne nie prowadzą religijnej turystyki historycznej, kościół można więc zwiedzać wyłącznie indywidualnie, bez konieczności wcześniejszego umawiania się. Warto głównie zajrzeć do środka, aby zobaczyć odrestaurowany ołtarz projektu XVI-wiecznego artysty oraz odnowioną chrzcielnice i epitafia w kruchcie. W przypadku większych grup np. wycieczek parafialnych można się skontaktować z proboszczem kościoła i umówić na konkretny termin zwiedzania.

Polecane obiekty w okolicy Kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Świnoujściu