Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kanału Piastowskiego w Świnoujściu

Kanał Piastowski w Świnoujściu

Świnoujście jest miasteczkiem, które kojarzy się przede wszystkim z Morzem Bałtyckim i wypoczynkiem na plaży. Miasto posiada jednak wiele urokliwych i malowniczych miejsc oraz ciekawych zabytków, na które warto zwrócić baczniejszą uwagę. Jednym z takich miejsc jest Kanał Piastowski znajdujący się na torze wodnym Szczecin – Świnoujście.

Historia

Kanał powstał w drugiej połowie XIX wieku, a dokładnie w latach 1875-1880. Do 1945 roku nosił niemiecką nazwę Kaiserfahrt. Kanał przekopano głównie w celu usprawnienia żeglugi między Szczecinem a Morzem Bałtyckim. W 1862 roku powstały plany kanału przez Uznam, jednak do realizacji przystąpiono dopiero 1875. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 3,5 miliona marek. W wyniku utworzenia Kanału powstała dodatkowo wyspa Karsibór, która wcześniej stanowiła półwysep wyspy Uznam. Kolejnym etapem usprawnienia wodnego toru komunikacji miedzy Szczecinem a Świnoujściem było przekopanie wyspy Mielin w latach 90-tych XX wieku. Powstał wtedy Kanał Mieliński. Dzięki powstaniu Kanału Piastowskiego Świnoujście i Szczecin tworzą obecnie jeden z największych zespołów portowych na Morzu Bałtyckim. 

Ciekawostki

Kanał ma długość 8 km, a jego największa głębokość wynosi aż 12,5 metra. Za zmiany modernizacyjne Kanału Piastowskiego odpowiada Urząd Miasta. Dodatkowo Kanał posiada również nowe falochrony, które zastąpiły zniszczone budowle z początku XX wieku. Na Kanale Piastowskim odbywa się ruch statków oceanicznych, co stanowi niemałą atrakcję dla turystów. Chcąc zobaczyć Kanał, warto również wiedzieć, że znajduje się on na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Wzdłuż brzegu kanału biegną ścieżki rowerowe i piesze, a ponadto można wypożyczyć kajaki. To ciekawe miejsce na wypoczynek i rekreacje w spokojnym i malowniczym otoczeniu przyrody.

Raj dla wędkarzy

Kanał Piastowski najbardziej upodobali sobie wędkarze, którzy chętnie spędzają tu całe dnie w oczekiwaniu na zdobycz. Sprzęt do wędkowania można bez najmniejszych problemów wypożyczyć za stosowną opłatą. Wody te są doskonale zarybione, a rybą dominującą są w nich płocie. Oprócz tego pojawiają się również takie gatunki jak: krąp, ukleja, okoń, jazgarz, leszcz czy flądra.

Polecane obiekty w pobliżu Kanału Piastowskiego w Świnoujściu