Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kopalni Ignacy w Rybniku

Kopalnia Ignacy w Rybniku

Zabytkowa Kopalnia Ignacy jest kopalnią węgla kamiennego i znajduje się w Rybniku przy ulicy Ignacego Mościckiego, należącej do dzielnicy Niewiadom. Powierzchniowa część kopalni została udostępniona do celów turystycznych w 1999 roku. Najważniejszą atrakcję tego unikalnego skansenu stanowią maszyny parowe. Jedna pochodzi z 1900 roku i obsługuje szyb Głowacki, natomiast druga maszyna pochodzi z 1920 roku i obsługuje szyb Kościuszko.

Górnicze zabytki

Ponadto w administracyjnym budynku kopalni można zobaczyć wystawę, która dotyczy górnictwa. Znajduje się tam wiele interesujących eksponatów, które zaznajomią turystów z kulturą oraz historią górniczą. Warto wiedzieć, że w 2004 roku kopalnię uznano za najlepszy turystyczny produkt województwa śląskiego. Dwa lata później kopalnię przyłączono do Szlaku Zabytków Techniki. Poza tym na obszarze kopalni mieści się również ponad 45-metrowa wieża ciśnień, która obecnie stanowi piękny punkt widokowy. Można stąd podziwiać panoramę Rybnika.

Historia kopalni

Kopalnię wybudowano pod koniec XVIII wieku. Przyczynił się do tego pruski minister prowincji śląskiej – Karl Georg von Hoyma. Kopalnia podlegała pod Urząd Hutniczy w Rybniku, ale już w 1810 roku przejęły ją państwowe władze górnicze. Natomiast w 1834 roku w jej posiadanie wszedł Cuno z Raciborza. Rok później dołączył on do Ignacego kopalnię Sylwester. Pod koniec XIX wieku większość kopalni należała już do księcia Hugona zu Hohenlohe-Oehrigena. W 1914 roku udziały przypadły Czernickiemu Towarzystwu Węglowemu. Kopalnię eksploatowano wówczas razem z Carolusem. W czasie II wojny światowej kopalnię przejął koncern Göring, a po zakończeniu wojny Rybnickie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego. Pod koniec lat 60 – tych została przyłączona do kopalni Rydułtowy. W 1999 roku została udostępniona do zwiedzania, a w 2015 roku przeszła gruntowny remont. Jej nazwa służyła uczczeniu prezydenta Ignacego Mościckiego.

Godziny otwarcia kopalni Ignacy:

  • niedziela i poniedziałek – nieczynna
  • wtorek - piątek 09:00–15:00
  • sobota 10:00–14:00

Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem http://kopalniaignacy.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kopalni Ignacy w Rybniku


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!