Jarosławiec

Jarosławiec

Jarosławiec to wieś, która znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Zamieszkuje ją zaledwie kilkaset mieszkańców, ale każdego roku odwiedzana jest przez rzesze turystów. Co warto wiedzieć o tej miejscowości i co koniecznie trzeba zobaczyć?

Lokalizacja

Jarosławiec leży na Wybrzeżu Słowińskim i należy do gminy Postomino. Jest to wieś, która pełni przede wszystkim funkcję turystyczną, ale także rybacką, gdyż leży nad Morzem Bałtyckim, a konkretnie na Przylądku Jarosławiec. W pobliżu znajdują się takie miejscowości jak np. Darłowo, Wicko Morskie itd. Nieopodal leży również jezioro Wicko oraz uchodzi do morza rzeka Głównica. Warto także wiedzieć, że miejscowość ta jest otoczona przez lasy sosnowe oraz roślinność wydmową. Ogromną atrakcją są wysokie nawet na 45 metrów klify, które rozciągają się prawie na 2 kilometry. Okolica słynie także z szachulcowych dziewiętnastowiecznych budynków. Oprócz tego nieopodal znajduje się poligon NATO.

Historia miejscowości

Pierwsze wzmianki o Jarosławcu pochodzą z około połowy XV wieku. Wówczas była to rybacka wieś Garzhouede, która należała do książąt zachodniopomorskich. Według danych, w połowie XVII wieku mieszkało tu czterech kmieci, kilku zagrodników i ich rodziny oraz kilkunastu parobków. Mieszkańcy Jarosławca zajmowali się również zbieraniem bursztynu. Natomiast od XIX wieku miejscowość powoli zaczęła rozwijać się pod względem turystycznym. Przed I wojną światową wypoczywali tu między innymi niemieccy artyści, np. Karl Schmidt-Rottluff. Statystyki mówią, że na początku ubiegłego wieku mieszkało tu niecałe 300 osób, przy czym byli to tylko Niemcy. W 1946 roku wieś weszła w skład nowego województwa szczecińskiego, a rok później otrzymała oficjalnie nazwę Jarosławiec.

Atrakcje na plaży

Wybrzeże do przede wszystkim kamieniste oraz piaszczyste plaże. W 2009 roku zakończono prace, które miały na celu wykonanie ostrogi palowej oraz innych konstrukcji zabezpieczających brzeg. Przywieziono także około 10 tysięcy metrów sześciennych piasku z Ustki. Warto wiedzieć, że każdego roku organizowany jest tu Międzynarodowy Bieg po Plaży, który przyciąga bardzo wiele osób. Istotne jest także to, że wyznaczono tu aż dwa kąpieliska. Pierwsze to Jarosławiec Wschód, któego długość wynosi pół kilometra, natomiast drugie to Jarosławiec Zachód, a jego długość to 1, 5 km. Za sezon kąpielowy uważa się okres od połowy czerwca do końca sierpnia. Warto wiedzieć, że są to kąpieliska badane, spełniające wymogi europejskie.

Oprócz plaż na uwagę zasługuje latarnia morska, którą wybudowano w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku, a na początku dwudziestego przebudowano. Jej wysokość to ponad trzydzieści metrów, a światło dostrzegalne jest z odległości 24 mil morskich. Poza tym warto wybrać się w rejs łodzią z tutejszej przystani morskiej. Oprócz morza Jarosławiec oferuje także jeziora. Są to Kopań oraz Wicko. Aby dotrzeć do Kopania, trzeba urządzić sobie kilkukilometrowy spacer plażą.

Co warto odwiedzić?

W Jarosławcu na uwagę zasługuje między innymi niezwykle interesujące Muzeum Bursztynu. Jest to prywatna placówka, która powstała w 2014 roku. Można zapoznać się tu z genezą bałtyckiego bursztynu, historią jego wydobywania, dokumentacją złóż itd. Warto wiedzieć, że to jedyne na świecie muzeum scenograficzne, które opiera się tylko na rekonstrukcjach, a nie dowodach. Zbiory tej placówki są całkiem spore, bowiem jest to 1500 muzealiów. Nie wszystkie są prezentowane naraz. Do najciekawszych eksponatów należy między innymi bryła bursztynu, która waży 2 kg. Oprócz tego warto zwrócić także uwagę na niebieski bałtycki bursztyn i niezwykle rzadkie inkluzje pasikonika i szyszki sosnowej. Istotne jest również to, że ekspozycja muzeum dzieli się na trzy stałe ekspozycje. Pierwsza to rekonstrukcja bursztynowego lasu, która opowiada genezę bałtyckiego bursztynu. Druga to rekonstrukcja podziemnej kopalni, a trzecią wystawę stanowi sala inkluzji. Oprócz tego otwierane są liczne wystawy czasowe, np. dotyczące obróbki bursztynu, różnego rodzaju rzemiosła, poławiania bursztynu itd.

Muzeum i plaża to nie jedyne atrakcje w Jarosławcu. W wakacje 2008 r. odbyło się otwarcie aquaparku nieopodal sanatorium Panorama Morska. Warto wiedzieć, że jest to aquapark na świeżym powietrzu i otwierany jest w sezonie maj-wrzesień. Składa się z trzech zbiorników, a łączna powierzchnia lustra wody to 1500 m². Te zbiorniki to: dostarczający ogromnych emocji basen ze sztuczną falą, basen rekreacyjny oraz basen wielofunkcyjny. Basen ze sztuczną falą ma maksymalną głębokość wynoszącą 1, 6 m i powierzchnię 770 m². Z kolei basen, w którym znajduje się rwąca rzeka ma długość około pięćdziesięciu metrów oraz głębokość 1, 25 m. Wielofunkcyjny basen znajduje się w samym centrum, a jego głębokość waha się pomiędzy 1, 2 m, a 1, 35 m. Jest to obiekt bardzo przyjazny dzieciom, bowiem znajduje się tu kryty podgrzewany brodzik. Poza tym na uwagę zasługują zjeżdżalnie o łącznej długości pół kilometra.

Gdzie nocować, jeść?

Pomimo tego, że Jarosławiec nie jest dużą miejscowością, znajduje się tu wiele obiektów noclegowych oraz restauracyjnych. Na swój nocleg możemy wybrać obiekt, w którym znajdziemy strefę SPA. W Jarosławcu znajduje się także kilka przytulnych pensjonatów. Swój pobyt możemy połączyć z zatroszczeniem się o swoje zdrowie. Doskonałym miejscem na taki rodzaj wypoczynku z pewnością będzie znajdujące się sanatorium.

Z kolei jeśli chodzi o posiłki to niektóre pensjonaty oferują wyżywienie, ale warto także spróbować jedzenia w lokalnych restauracjach. Szczególnie polecana jest przytulna i klimatyczna Tawerna Rybacka. Wielbiciele kuchni włoskiej z pewnością będą zachwyceni restauracją WITTA, a dla wielbicieli przekąsek i ryb doskonały okaże się Ogródek Piwny - Jackowo. Ryzykowne jest jednak systematyczne żywienie się w sezonowych barach na plaży, bowiem nie wszystkie dbają o przestrzeganie zasad sanitarnych.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Jarosławcu.

Mapa

Aktualności

Świetlica
Pałowo

Zapraszamy do malowniczej miejscowości Pałowo, która znajduje się ok. 28 km na południe od Jarosławca. Tam, 26 sierpnia w świetlicy wiejskiej zostanie rozegrany turniej gier planszowych. Rada sołecka oraz Sołtys Pałowa serdecznie zapraszają wszystkich turystów i mieszkańców na niesamowite emocje, które będą towarzyszyć zawodnikom. Zapraszamy do świetlicy oraz na plac zabaw w Pałowie, przygotowano wiele atrakcj, które mogą okazać się sposobem na ciekawe zakończenie wakacji oraz urozmaicenie urlopu.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

Plac Koncertowy
Jarosławiec, ul. Bałtycka

Zapraszamy na letni seans w ramach Kina na leżakach, który odbędzie się w Jarosławcu 19 sierpnia. Będzie można zobaczyć film pt. Przychodzi facet do lekarza w reżyserii Dannyego Boona. To zabawna komedia o życiu natrętnego hipochondryka, który staje się dokuczliwy dla swojego otoczenia. Jego dolegliwości są nierealne, a histeria przekracza granice rozsądku. Zgrany aktorski duet w tej komedii tworzy Kad Merad i sam Dany Boon. Ten film trzeba zobaczyć.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

-
Boisko Orlik
Jarosławiec, ul. Bałtycka 65 b

Centrum Kultury i Sportu w Postominie zaprasza na wspólne kibicowanie podczas corocznego Otwartego Turnieju „Wakacje z Piłką”, w którym udział biorą uczestnicy kolonii, obozów i grup zorganizowanych. Mecze rozgrywają się w ciągu dwóch dni. Drużyny będą grać w składach 6-osobowych, w dwóch kategoriach wiekowych (do 13 lat i 14-15 lat). Dla zwycięzców przewidziano nagrody, więc w tych dniach do Jarosławca zawitają prawdziwe piłkarskie emocje. Zawody odbędą się jak co roku na boisku przy Zespole Szkół.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 13 ℃
maks. 17 ℃
opady 0.83 mm
lekki deszcz
jutro
17 ℃
min. 11 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
lekkie zachmurzenie
pojutrze
17 ℃
min. 17 ℃
maks. 18 ℃
opady 0.47 mm
lekki deszcz
2017-08-26
19 ℃
min. 16 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
bezchmurnie
noclegi w Jarosławcu

noclegi w Jarosławcu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!