Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Góry Sowie, nocleg i okolice

Noclegi w Górach Sowich

Zróżnicowana wysokość obszaru Gór Sowich sprawia, że to świetne miejsce zarówno do wypoczynku zimowego, jak i letniego. Noclegi w miejscowościach Rzeczka, Sokolec i Jugów to dobry wybór dla miłośników zimowego szaleństwa (rozwija się tu narciarstwo zjazdowe i biegowe). Położenie Rzeczki i Sokolca po dwóch stronach Przełęczy Sokolej (754 m n.p.m.) u stóp Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.), zaowocowało rozwojem dużego ośrodka narciarskiego, turystyczny potencjał tego obszaru był znany już w XIX w., od kiedy zaczęła rozwijać się okoliczna baza noclegowa. Na najwyższy szczyt Gór Sowich (Wielka Sowa) prowadzi 8 szlaków turystycznych. Najłatwiej skorzystać z nich wybierając noclegi w miejscowości Kamionki (obszar dawnego górnictwa srebra i ołowiu), Walim i Sokolec (w większości będą to agroturystyki i kwatery prywatne, otoczone malowniczymi wzgórzami i lasami u podnóża gór). Noclegi w okolicy Zagórza Śląskiego będą świetną bazą podczas wycieczki do Zamku Grodno (2,5 km od Zagórza Śląskiego), położonego majestatycznie na wzgórzu nad Jeziorem Lubachowskim, w dolinie przełomu Bystrzycy (to granica między Górami Sowimi a Wałbrzyskimi). Pobyt w Górach Sowich to okazja do zwiedzenia tzw. Podziemnego Miasta Osówka (część kompleksu Riese, 1500 m podziemnych korytarzy i umocnień) nieopodal wsi Sierpnica. To tam znajduje się największa niedokończona kwatera Adolfa Hitlera budowana na Dolnym Śląsku, dziś można ją zwiedzać za pomocą ciekawie zaaranżowanych tras. Noclegi na terenie Gór Sowich można spotkać w bardzo przystępnych cenach, już od 20 zł/doba, spośród wielu obiektów znajdziemy wille i pensjonaty (odpowiednie dla wycieczek zorganizowanych – nawet do ok. 150 miejsc), a także agroturystyki (tańsza opcja, często z ciekawą ofertą domków i kempingów w obrębie jednej posesji). Noclegi na terenie Gór Sowich to okazja do okolicznych wycieczek wokół Parku Krajobrazowego Gór Sowich – tzn. do Nowej Rudej (Muzeum Górnictwa), Srebrnej Góry (Twierdza Srebrna Góra) czy Bielawy (XVIII-wieczny Kościół Wniebowzięcia NMP).

Góry Sowie – najstarsze góry w Polsce

Góry Sowie to pasmo górskie położone pomiędzy Górami Wałbrzyskimi, Bardzkimi, Kamiennymi i Masywem Ślęży. Początki tych wzniesień - według badań geologów – miały miejsce 4,5 miliarda lat temu. Są to zatem jednej z najstarszych gór na Starym Kontynencie i najstarsze góry w Polsce. Najwyższe szczyty to Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) i Mała Sowa (972 m n.p.m.). Pasmo to wyróżnia się urozmaiconą formą terenu – obok ciągnących się dolin (doliny Kamionki i Młynówki), są tu piękne przełęcze, polany oraz wiele punktów widokowych na wieżach. Występuje tu wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin (arnika górska, lilia złotogłów) i zwierząt (liczne gatunki nietoperzy, sowa włochata, sokół wędrowny, bocian biały i czarny, pustułka). Zaaklimatyzował się tu także korsykański gatunek owcy górskiej – muflon. Najpopularniejszą formą spędzania czasu w Górach Sowich jest turystyka piesza, rowerowa oraz narciarstwo. Środkowe pasma górskie znajdują się na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Sowich założonego w 1991 r.

Góry Sowie – widokowe szlaki górskie

Wyjście na najwyższy szczyt, czyli Wielką Sowę, umożliwia czerwony szlak będący częścią Głównego Szlaku Sudeckiego imienia Orłowicza. Na szczycie panoramę Sudetów oraz całego Dolnego Śląska możemy podziwiać z wieży widokowej. Kolejnym popularnym miejscem wędrówek jest szlak na Kalenicę, na której zboczach położony jest rezerwat Bukowa Kalenica. Szlak czerwony prowadzi dalej do Twierdzy Srebrna Góra – dodatkowe 17 km. Park Krajobrazowy Gór Sowich dysponuje także wieloma ścieżkami rowerowymi o różnych stopniach trudności. Najdłuższa trasa (60 km) to Perła Gór Sowich. Pozostałe trasy to Lotem Sowy oraz Tylko dla Orłów zaliczane do tras trudnych oraz trasy łatwe: Znaki Czasu i Tajemnicze Podziemia. Park krajobrazowy obejmuje środkowy obszar Gór Sowich wraz ze szczytem Wielka Sowa oraz masyw Włodarza (811 m). Głównym walorem parku jest duża ilość lasów dolnoreglowych oraz mieszanych. Turyści chcący aktywnie spędzić czas mogą skorzystać z zalewów w Radkowie, Dzikowcu czy Bielawie, aby popływać kajakiem, łódką lub powędkować. Do tych celów nadaje się także jezioro Lubachowskie i jezioro Bystrzyckie znajdujące się w dolinie przełomu Bystrzycy. Na wzgórzu nad Jeziorem Lubachowskim znajduje się XIV-wieczny Zamek Grodno. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu na Dolnym Śląsku. Kąpielisko znajduje się także w Jugowie. Bardziej ekstremalną atrakcją jest lot paralotnią - możliwy dzięki szkole latania znajdującej się na terenie Gór Sowich. Ciekawym pomysłem na poznanie gór jest rekreacja konna. Zimą Góry Sowie przyciągają narciarzy na trasy zjazdowe oraz biegowe. Góry Sowie są doskonałą bazą wypadową do pobliskiego regionu: Gór Stołowych, atrakcji Ziemi Kłodzkiej czy do sąsiednich Czech. U podnóża Gór Sowich znajdują się miejscowości Bielawa, Dzierżoniów, Głuszyca, Nowa Ruda, Pieszyce oraz Jedlina-Zdrój.