Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Tucholskiego Parku Krajobrazowego

Tucholski Park Krajobrazowy

Jednym z dwóch wielkich leśnych obszarów w Polsce, oprócz Puszczy Białowieskiej, są Bory Tucholskie. To lasy wyjątkowo stare, z ukształtowanym systemem przyrodniczym fauny i flory, które w całości są pod ochroną prawną. Na ich terenie utworzono Tucholski Park Krajobrazowy, którego oś wytycza rzeka Brda i na którego terenie znajduje się wiele większych i mniejszych jezior.

Kilka słów o parku

Liczący ponad 369 kilometrów kwadratowych obszar leśnych cechuje olbrzymia różnorodność gatunkowa żyjących w nim zwierząt oraz rosnącej roślinności. Niektóre z gatunków są wykształcone jeszcze przed tysiącami lat i stanowią fantastyczny przykład flory z czasów, gdy tereny te nie były w ogóle zamieszkałe. Park znajduje się na terenie dwóch województw i siedmiu gmin, wyodrębnione jest w nim osiem ścisłych rezerwatów przyrody.

Powierzchnia parku jest wyprofilowana przez sandry, występują tu również wydmy, niewielkie wzniesienia oraz wąskie tereny nizinne w większości wykorzystane pod rolnictwo. Występuje tu również wysoczyzna morenowa, rynny lodowcowe, wytopiska oraz doliny wód roztopowych. Najbardziej zróżnicowany teren występuje wokół rzeki Brdy – tam też skupia się ruch miejski oraz turystyczny na obszarze Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

Ruch turystyczny

Miejscowości typowo turystyczne, w których można wypocząć na łonie leśnej przyrody to Tuchola, Chojnice, Gostycyn oraz Śliwice. W samym parku nie brakuje natomiast miejsc, które warto, a nawet trzeba odwiedzić – podczas samochodowej albo rowerowej wyprawy. Na uwagę zasługują takie atrakcje jak: raciąski młyn zbudowany na fundamentach młyna z XIV wieku, park dendrologiczny „Pod Wstążką”, gdzie znajduje się ponad sto pięćdziesiąt przeróżnych gatunków drzew, gołębnik w Łyskowie – zabytkowy z II połowy XIX wieku, grodzisko w Raciążu, zabytkowy dwór w Małej Komorzy czy pochodzący z czasów II wojny światowej partyzancki bunkier.

Oprócz tego Tucholski Park Krajobrazowy kryje w sobie takie skarby jak kościółek w Dąbrówce z II połowy XVIII wieku, przebudowywany na początku ubiegłego stulecia, Muzeum Borów Tucholskich mieszczące się w Tucholi, skansen we Wsi Krąg i akwedukt w Fojutowie. Przede wszystkim warto zaś przejść się licznymi leśnymi szlakami prowadzącymi przez rezerwaty przyrody, dzięki którym można samemu poznać naturalną faunę i florę Borów Tucholskich.

Szczegółowe informacje na temat parku na http://www.parki.kujawsko-pomorskie.pl/tpk

Polecane obiekty w pobliżu Tucholskiego Parku Krajobrazowego


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!