Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Połoniny Wetlińskiej

Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska to zdecydowanie najpopularniejsze miejsce odwiedzane przez turystów w Bieszczadach. Najwyższym szczytem tego pasma górskiego jest Roh, którego wysokość wynosi 1255 m n.p.m. Bieszczady skradły serca turystów niezmierną dzikością i surowością tutejszych połonin, a także brakiem tłumu turystów.

Połoniny

Połonina to wyraz pochodzenia wschodniosłowiańskiego oznaczajacy miejsce nie nadające się do uprawy roli, czyli fragment muraw ponad granicą lasów w Karpatach Wschodnich. Cechą charakterystyczną, która wyróżnia je od pozostałych Karpat jest brak piętra kosodrzewiny. Na ówczesny wygląd gór wpływ miała również historia. Rdzennymi mieszkańcami tych terenów byli górale – Bojkowie, którzy zajmowali się przede wszystkim uprawą rolnictwa oraz hodowlą bydła. Ich dzisiejszą pozostałością są m. in. bieszczadzkie cerkwie.

Sekrety popularności

Połonina Wetlińska przyciąga najwięcej miłośników górskich wędrówek w okresie letnim. Wówczas może tu być dosyć tłoczno, jednak nie powinno nam to zepsuć kontemplacji i zwiedzania Bieszczad. Największy ruch panuje na szlaku żółtym Przełęcz Wyżna - Połonina Wetlińska (schronisko) z trzech powodów: jest najkrótszy, najprostszy, a także na Przełęczy znajduje się przystanek PKS oraz płatny parking (10-20zł). Drogą tą przemieszczają się również ratownicy GOPR, a także transportowane jest zaopatrzenie do Chatki Puchatka. Szlak jest nie tylko łatwy, ale przede wszystkim wiedzie wśród najpiękniejszych zakątków połoniny. Liczne doliny poprzecinane drzewostanami iglastymi, buczyna karpacka, chronione rośliny. Przyroda jest szczególnie piękna wiosną i latem, dlatego niektórzy nazywają ją „Ogrodem Boga”.

Punk widokowy

Ze szczytu Połoniny Wetlińskiej rozciąga się fantastyczna panorama na pobliskie pasma górskie. Prawdziwie zapierający dech w piersiach krajobraz można podziwiać w okresie jesiennym i zimowym za sprawą zjawiska nazywanego inwersją temperatury. Polega to na wzroście temperatury powietrza w wyższych warstwach, czyli odwrotnie niż zawsze. Jedną z przyczyn tego zjawiska może być napływ ciepłego powietrza nad wychłodzone podłoże. Dzięki temu zwiększa się widoczność do 150-200 km, umożliwiając m. in. obserwację Tatr. Połonina Wetlińska to magiczne miejsce. Zachwyca swoją dzikością każdego odwiedzającego. Faliste równiny, bogata fauna i flora oraz zapierające dech w piersi krajobrazy są wspaniałym miejscem na wycieczkę.

Polecane obiekty w pobliżu Połoniny Wetlińskiej


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!