Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego

Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy

Wetlina to niewielka rozmiarami wioska, ale popularna miejscowość wypoczynkowa położona w samym sercu Bieszczad. Malownicze górskie krajobrazy, liczne zabytki, bogata historia oraz urokliwa fauna i flora przyciągają tysiące turystów. Jednym z piękniejszych obszarów, często niedocenianym przez gości jest Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy.

Piękno natury

Park został utworzony w 1992 roku i roztacza się na powierzchni ponad 51 tysięcy hektarów. Aż 83% stanowią bujne lasy, które są siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt, z których ponad 80 zaliczanych jest do chronionych lub rzadkich gatunków. W odludnych miejscach, gdzie króluje tylko matka natura znajdziemy takie osobliwości jak niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie i żbiki, a orliki krzykliwe, orły przednie, puszczyki uralskie czy też puchacze wydające z siebie magiczną i unikatową melodię. Park jest częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Graniczy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym i stanowi część jego otuliny. Najwyższe szczyty sięgają prawie 1200 m n.p.m. i charakteryzuje je piętrowy układ roślinności górskiej. Na terenie parku znajdziemy aż siedem rezerwatów przyrody.

Urokliwe cerkwie

Rdzennymi mieszkańcami Bieszczadów byli niegdyś Rusini – Łemkowie i Bojkowie. Przyjmuje się, że granicą między nimi był masyw Wysokiego Działu. Niestety na skutek II wojny światowej i jej następstw, jakimi były przesiedlenia tych plemion zniszczeniu uległa znaczna część bogatego dorobku kulturowego ludności. Obecnie najbardziej okazałymi zabytkami, które można podziwiać na terenie parku są piękne cerkwie: Roztoki Dolne, Smolnik, Turzańsk oraz Łopienka, gdzie przez cały sezon turystyczny w niedziele odprawiane są msze święte. Zwiedzając park warto na chwilę zatrzymać się przy kapliczkach, kaplicach i starych domach.

Nie tylko góry, ale i jeziora

Jednym z najpiękniejszych obszarów parku krajobrazowego jest Rezerwat przyrody „Zwiezło”, który zachwyca przede wszystkim pod względem geologicznym, florystycznym i faunistycznym. Na powierzchni 2,2 hektara znajdują się dwa niezwykle malownicze Jeziorka Duszatyńskie powstałe na skutek osunięcia się olbrzymich mas ziemi. Zbiorniki wodne zasilane są przez potoki górskie. Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy to miejsce niezwykłe, w którym majestatyczna historia łączy się z subtelnymi, ale pięknymi obiektami sakralnymi. Ogromna różnorodność biologiczna, w tym liczne gatunki unikatowe czynią to miejsce ważnym w sakli europejskiej. Każdego odwiedzającego zachwycają bajeczne zachody słońce wśród rozpływających się chmur u stóp połonin.

Polecane obiekty w pobliżu Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!