Noclegi w pobliżu Pałacu w Kołaczkowie


Pałac w Kołaczkowie
Kołaczkowo to miejscowość, która znajduje się w niewielkiej odległości od Wrześni. Chociaż jest to wioska mało znana turystom, z roku na rok w te okolice przyjeżdża coraz więcej osób. Wszystko za sprawą największej atrakcji tej miejscowości - pałacu w Kołaczkowie.
Zespół parkowo – pałacowy
Zespół parkowo – pałacowy w Kołaczkowie to obiekt o charakterze klasycystycznym, który pochodzi najprawdopodobniej z I poł. XIX w. Do tego zespołu należy pałac, park z aleją dojazdową, budynek o charakterze gospodarczym i budynek stajenny. Wszystkie te obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków. Pałac powstał dla rodziny Stablewskich, chociaż są również i inne opinie na ten temat.
Pałac, który powstał w I połowie XIX w., został zbudowany na planie prostokąta. Od strony frontu znajduje się robiący wrażenie na każdym obserwatorze joński portyk z kilkoma kolumnami. Wnętrza zostały przebudowane po II wojnie światowej – w 1945 r.
Atrakcja turystyczna
Pałac w Kołaczkowie to zupełnie wyjątkowe miejsce. Tłumnie przybywający tu turyści oglądają ten pałac przede wszystkim ze względu na fakt, że w latach 1920 – 1925 mieszkał tu Władysław Reymont - znany polski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W 1920 r. Reymont nabył posiadłość, która potem wielokrotnie zmieniała właścicieli. Właśnie w tym miejscu powstało najznamienitsze dzieło pisarza - wielotomowa powieść "Chłopi", która na dobre gości dziś w kanonie literatury polskiej. Władysława Reymonta w tym miejscu odwiedzali politycy, pisarze i osobistości ówczesnego świata - między innymi Kornel Makuszyński, Roman Dmowski czy Władysław Grabski. Pisarz prowadził tu prace ogrodowe. Reymont mieszkał w pałacu w Kołaczkowie aż do swojej śmierci w 1925 r.
Obecnie w jednym z pomieszczeń w pałacu w Kołaczkowie znajduje się Izba Pamięci Władysława Reymonta. Można oglądać tu ciekawy zbiór pamiątek po pisarzu, między innymi meble, z których korzystał pisarz. Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.gokkolaczkowo.pl/index.php
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!